ΜΠΑΣΚΕΤ

Ελλάδα-Σλοβενία: 70-77

ΠΑΝΟΡΑΜΑ - ΤΡΙΚΑΛΑ / Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Σιγαλας 1;&

Η Εθνική ομάδα των Νέων Ανδρών ηττήθηκε και από τη Σλοβενία με 77-70 και κινδυνεύει με υποβιβασμό

Δεκάλεπτα: 11-16, 34-37, 50-62, 70-77

Διαιτητές: Ντραμπικόβσκι, Κοντεράν, Σουτούλοβιτς

Ελλάδα (Σιγάλας): Μπόγρης 12, Ματαλόν 3, Μιχάλογλου, Γιαννακίδης 4, Γιαννόπουλος 5, Σακελλαρίου 17, Καραβασάνης 2, Κουκουνιάς 3, Τσαϊρέλης 10, Σιγκούνας 4, Λυμπερόπουλος 2, Καλάθης 8

Σλοβενία (Αλίλοβιτς): Βιρκ 3, Τόμιτς 10, Λαπόρνικ 6, Μούλαλιτς 14 (4 τρ.), Βουγιασίνοβιτς, Γκάβριτς 4, Ντράγκιτς 11, Σιγκόγια 24 (2 τρ.), Αλίσπαχιτς 5

Γιαννόπουλος: " Βρεθήκαμε σε κακή μέρα για ένα ακόμα παιχνίδι και κάναμε πολλά λάθη στην επίθεση. Θεωρώ όμως, ότι και αυτό το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες γιατί οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες. Οι Σλοβένοι αξιοποίησαν τα δικά τους σουτ κι αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο. Εμείς δεν ήμασταν εύστοχοι και μοιραία ήρθε αυτό το αποτέλεσμα.

Είχαμε την επιθυμία, αλλά δεν μας βγήκαν τα πλάνα. Είμαστε πολύ στεναχωρημένοι, όμως πρέπει να κοιτάξουμε τα δύο επόμενα παιχνίδια και να μείνουμε συγκεντρωμένοι στον στόχο της παραμονής, που έγινε πλέον πιο δύσκολος".

Κουκουνιάς: " Αποδεικνύεται συνεχώς ότι σε κάθε αγώνα και απέναντι σε οποιοδήποτε αντίπαλο πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος και στα 40 λεπτά. Δυστυχώς μας επηρέασαν τα αρνητικά αποτελέσματα των προηγούμενων αγώνων.

Τώρα το έργο μας δυσκόλεψε περισσότερο, όμως δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο από το να κοιτάξουμε μπροστά και να πάμε οπωσδήποτε για δύο νίκες στα επόμενα ματς. Δεν πρέπει με τίποτα να απογοητευτούμε επειδή τα πράγματα μάς ήρθαν εντελώς ανάποδα απ’ ό,τι περιμέναμε".