ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ελλάδα - Σερβία 61-79: Κακή πρώτη περίοδος και δίκαιη ήττα

EUROKINISSI

Το κάκιστο πρώτο δεκάλεπτο έριξε την Εθνική Γυναικών στο καναβάτσο και την ανάγκασε σε ήττα από τη Σερβία (61-79) στη δεύτερη ημέρα του τουρνουά στη μνήμη της Βάσως Μπεσκάκη.

Το κακό ξεκίνημα και οι μόλις τέσσερις πόντοι στην πρώτη περίοδο, πλήγωσαν την Εθνική Γυναικών που ηττήθηκε με 61-79 από την Σερβία στη δεύτερη ημέρα του τουρνουά στη μνήμη της Βάσως Μπεσκάκη στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου του Περιστερίου.

Η Άρτεμις Σπανού (15 πόντοι) και οι Σταμάτη (11 πόντοι) - Σταμολάμπρου (10 πόντοι) ήταν οι τρεις διψήφιες στο σκοράρισμα, για την Ελλάδα που έκλεισε τον αγώνα με 6/23 τρίποντα. Κάτανιτς και Τοπούζοβιτς πέτυχαν από 12 πόντους για την Σερβία, που είχε 26/51 δίποντα (51%) και 43 ριμπάουντ, 18 περισσότερα από την Ελλάδα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 4-16, 31-35, 51-62, 61-79

ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Σταμολάμπρου 10 (2/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Μποσγανά 6 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Αλεξανδρή 2, Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου 2, Λούκα, Σπανούλη 15 (7/12 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χριστινάκη 6, Δίελα, Φασούλα 7 (7 ριμπάουντ), Σταμάτη 11 (2)