Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Χρειάστηκε την παράταση ο Παναθηναϊκός

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νικηφόρα την προσπάθειά του στην Α1 Γυναικών, επικρατώντας στο -άδειο λόγω τιμωρίας- "Παύλος Γιαννακόπουλος" του Πρωτέα Βούλας, στην παράταση (80-76).

Με μπόλικο άγχος, αλλά ανατροπή του σκορ ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός το πρωτάθλημα στην Α1 Γυναικών. Οι "πράσινες" είδαν τον Πρωτέα Βούλας να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +14 (42-28), αλλά επέστρεψαν στο παρκέ για το β' ημίχρονο και επέβαλλαν τα δικά τους "θέλω".

Κάπως έτσι οδήγησαν το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο (69-69κ.α.), για να πάρουν εκεί τη νίκη και να αποφύγουν την πρώτη εντός έδρας απώλεια για φέτος. Η ομάδα του Πέτρου Πρέκα στηρίχθηκε στο επιθετικό ταλέντο των ξένων και με την άμυνα να κάνει τη διαφορά στο δ' δεκάλεπτο έφτασε στην παράταση, κι από εκεί στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 28-42, 47-56, 69-69 (κ.α.), 80-76.

Παναθηναϊκός (Πρέκας): Κασδαγλή 2, Μουλή 19, Καλαμπάκου 2, Σαπαλίδου, Πράπα, Δίελα 15 (3), Άιεβερι 15 (1), Χάμπτον 27 (13 ριμπ.).

Πρωτέας Βούλας (Κτιστάκης): Καρλάφτη, Κβεντεραβιτσιούτε 6, Σπυριδοπούλου 10 (1), Κολλάτου 6, Ράτζα 8 (1), Σκρμπα 23 (16 ριμπ.), Νικολοπούλου 18 (2), Χατζηγιακουμή 5 (1), Αναστασοπούλου 1, Χατζηβασιλείου.