NBA

Χόρνετς - Μπακς 99-130: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε, ο Λίλαρντ τα έβαλε ξανά

Ⓒ 2023 AP PHOTO/CHRIS CARLSON

Μετά την απουσία του στο ματς με τους Ράπτορς, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε κόντρα στους Χόρνετς, για να βοηθήσει τους Μπακς να κάνουν το 2/2 στο In-Season Tournament του NBA, μετά το 130-99 μέσα στη Σάρλοτ. Νέα καλή εμφάνιση από Λίλαρντ και Μπίσλι.

Το 2/2 έκαναν οι Μπακς στο In-Season Tournament του NBA, καθώς πέρασαν νικηφόρα (130-99) από την έδρα των Σάρλοτ Χόρνετς. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε μετά από απουσία ενός αγώνα, ενώ οι Ντέμιαν Λίλαρντ και Μαλίκ Μπίσλι ήταν ξανά εύστοχοι από την περιφέρεια.

Ο Greek Freak είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Ο Λίλαρντ έβαλε 27 πόντους με 5/10 τρίποντα και ο Μπίσλι 20 πόντους με 6/10 τρίποντα. Από πλευράς ηττημένω ο ΛαΜέλο Μπολ πέτυχε 37 πόντους (2/9 τρίποντα), με 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ αλλά και 6 λάθη.

Κάπως έτσι οι Χόρνετς έπεσαν στο 3-8 (1-5 εντός και 2-3 εκτός), ενώ οι Μπακς ανέβηκαν στο 8-4 (5-1 εντός και 3-3 εκτός).

Να σημειώσουμε πως αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι του Μάιλς Μπρίτζες μετά από 19 μήνες, αφού στο μεσοδιάστημα βρέθηκε αντιμέτωπος με κατηγορίες για ενδοοικογενειακή βία. Για αυτό το λόγο το NBA του είχε επιβάλει ποινή 30 αγωνιστικών (20 εξέτισε στο τέλος της περσινής σεζόν και τις υπόλοιπες 10 στην αρχή της φετινής αγωνιστικής περιόδου). Μάλιστα, απόψε έπαιξε για 33'29" μετρώντας 17 πόντους (2/5 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και ισάριθμα λάθη.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Ντάλας Μάβερικς του Λούκα Ντόντσιτς, τα ξημερώματα της Κυριακής (19/11) στις 03:00.

Ο απολογισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Στην πρώτη κατοχή του αγώνα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδωσε ασίστ στον Μαλίκ Μπίσλι που ευστόχησε σε τρίποντο, ενώ στη δεύτερη επίθεση των Μπακς ο Greek Freak πέτυχε ένα λέι-απ. Ο ίδιος έβαλε και το επόμενο καλάθι των Ελαφιών, προτού κερδίσει φάουλ και πάει στη γραμμή της φιλανθρωπίας, αλλά κάνει το 0/2. Τελικά ο Γιάννης έκλεισε την περίοδο με 7 πόντους (3/3 δίποντα, 1/3 βολές), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος.

Μέχρι την ολοκλρήρωση του α΄ μέρους ο Γιάννης είχε παίξει μόλις για 12'40" μετρώντας 11 πόντους (5/6 δίποντα, 1/3 βολές), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και 2 φάουλ.

Παίζοντας σχεδόν για 10΄ στην τρίτη περίοδο ο Γιάννης βρήκε δύο ακόμα πόντους από βολές, ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.

Η τέταρτη περίοδος άνοιξε με επιθετικό φάουλ του σούπερ σταρ των Μπακς. Ακολούθησε ένα κάρφωμα, μία βολή, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και μία ακόμα τελική πάσα, προτού περάσει στον πάγκο 7'58" πριν το τέλος. Με 4'12" να απομένουν στο χρονόμετρο, ο Γιάννης ξαναμπήκε στο ματς, πριν αποχωρήσει οριστικά στα 2'40" πριν την εκπνοή.

• σε 28'10"

Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ στα πρώτα 8 μισή λεπτά του αγώνα (23-23), όμως οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 13-5 μέχρι το 12' για να προηγηθούν με 37-2. Οι Μπακς ανέβασαν στροφές και στο 19' προσπέρασαν με 43-45, έπειτα από τρία συνεχόμενα τρίποντα του Μπίσλι. Με διαφορά ενός καλαθιού πήγαν και στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (57-59, 24').

Με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, καλές συνεργασίες και 7/9 τρίποντα στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Γκρίφιν βρέθηκε στο +9 (81-92, 36'). Οι Μπακς συνέχισαν να είναι ανώτεροι και κυρίως πολύ πιο εύστοχοι από τους αντίπαλους τους στα σουτ τριών πόντων, γεγονός που τους βοήθησε να φτάσουν στην 8η φετινή τους νίκη μετά από 12 παιχνίδια.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-28, 57-59, 81-92, 99-130

ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ (Στιβ Κλίφορντ): Χέιγουορντ 2, Ουάσινγκτον 3 (1), Γουίλιαμς 11 (16 ριμπάουντ), Μίλερ 10, Μπολ 37 (10/19 δίποντα, 2/9 τρίποντα 11/12 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ι. Σμιθ 8, Μπρίτζες 17 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΓκόουενς 5 (1), Ρίτσαρντς 2, Ν. Σμιθ 2, Θορ 2, Μαλεντόν

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Έιντριαν Γκρίφιν): Μίντλετον 12 (2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Γιάννης Αντετοκούνμπο 16 (8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 λάθη), Λόπεζ 15 (7 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Μπίσλι 20 (6/10 τρίποντα), Λίλαρντ 27 (5/10 τρίποντα) , Πόρτις 13 (7 ριμπάουντ), Κόνατον 11 (7 ριμπάουντ) , Τζάκσον 6, , Πέιν 2, Μπόλντεν, Γκριν 6 (2), Θανάσης Αντετοκούνμπο 2

Τα ομαδικά στατιστικά των Σάρλοτ Χόρνετς: 31/65 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 19/22 βολές, 47 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη, 14 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 27/44 δίποντα, 22/45 τρίποντα, 10/13 βολές, 53 ριμπάουντ, 31 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 13 λάθη, 21 φάουλ

TAGS NBA ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ