NBA

Χιτ - Πέλικανς 111-98: Το ρεκόρ του Ρόμπινσον κάλυψε το πρόβλημα του Μπάτλερ

Ο Μπράντον Ίνγκραμ των Νιου Ορλίανς Πέλικανς
Ο Μπράντον Ίνγκραμ των Νιου Ορλίανς Πέλικανς AP PHOTOS

Ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, οι Χιτ επικράτησαν με 111-98 των Πέλικανς στο πρώτο ματς των Χριστουγέννων. Δεν έπαιξε στο β' μέρος ο Τζίμι Μπάτλερ που πονούσε στον αστράγαλο (VIDEO).

Με τη νίκη των Χιτ επί των Πέλικανς (111-98) άνοιξε το χριστουγεννιάτικο πρόγραμμα του ΝΒΑ το βράδυ της Παρασκευής. Η ομάδα του Μαϊάμι είδε τον Ντάνκαν Ρόμπινσον να κάνει ρεκόρ στο πρώτο μέρος, τον Τζίμι Μπάτλερ να πονάει στον δεξιό αστράγαλο και να μην αγωνίζεται στο δεύτερο, είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και πήρε με σχετική άνεση το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην παρέα του Ζάιον Γουίλιαμσον και του Μπράντον Ίνγκραμ.

Οι Πέλικανς έδειξαν πολύ επικίνδυνοι στα πρώτα λεπτά, έχτισαν νωρίς-νωρίς ένα προβάδισμα οκτώ πόντων (9-17 στο 6'), όμως δεν είχαν συνέχεια στο παιχνίδι τους. Το Μαϊάμι βρήκε στο πρόσωπο του Ρόμπινσον τον παίκτη για την ανατροπή, έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με 29-26, έφτασε το επί μέρους σκορ στο 43-15 μέσα σε έντεκα λεπτά για να πάρει αέρα 20 πόντων (52-32 στο 17') και με τον εκτελεστή του να γράφει ρεκόρ εύστοχων περιφερειακών σουτ σε ένα ημίχρονο στην ιστορία των χριστουγεννιάτικων αγώνων, πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 66-53.

Ο Μπάτλερ αισθάνθηκε ένα σφίξιμο στον δεξιό αστράγαλο και δεν γύρισε στο ματς για το β' μέρος, ο Ίνγκραμ πίεσε περισσότερο τους γηπεδούχους, όμως οι Χιτ κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (88-79) και όταν απειλήθηκαν βρήκαν μεγάλα καλάθια, με τον Χίρο να βάζει τρίποντο για το 99-87 στο 42' και να μην επιτρέπει στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-26, 66-53, 88-79, 111-98

ΧΙΤ (Σπόλστρα): Μπάτλερ 4 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντεμπάγιο 17 (5/9 δίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λέοναρντ 9 (3), Ρόμπινσον 23 (7/13 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χίρο 11 (2), Ντράγκιτς 18 (6/11 σουτ, 6/7 βολές, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ατσίουα 11, Μπράντλι 12 (2), Ιγκουοντάλα 6 (2), Οκπάλα, Σίλβα

ΠΕΛΙΚΑΝΣ (Βαν Γκάντι): Ίνγκραμ 28 (4/8 τρίποντα, 10/11 βολές), Γουίλιαμσον 32 (11/19 δίποντα, 10/15 βολές, 14 ριμπάουντ), Άνταμς 5 (9 ριμπάουντ), Μπολ 6 (2/8 σουτ, 6 ασίστ), Μπλέντσο 5 (1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Μέλι 1, Ρέντικ 8 (1/5 τρίποντα, 5/5 βολές), Χαρτ 12 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χέιζ