NBA

Χιτ - Γουόριορς 116-109: Μίλησε στο τέλος το Μαϊάμι, παρά την 36άρα του Κάρι

Ⓒ 2021 MARTA LAVANDIER/ASSOCIATED PRESS

Οι Μαϊάμι Χιτ επικράτησαν στο φινάλε των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 116-109, έχοντας τρεις συνολικά παίκτες με +20 πόντους.

Στο 25-24 στην Ανατολική Περιφέρεια του NBA, ανέβηκαν οι Χιτ, μετά από τη σημαντική νίκη που πέτυχαν επί των Γουόριορς με 116-109.

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με τον Τζίμι Μπάτλερ να μπαίνει ζεστός στο ματς, όμως ο Στεφ Κάρι, πήρε τα πάνω του από την δεύτερη περίοδο και μετά και με συνεχόμενους πόντους, μείωσε στο -5, λίγα λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου (59-54).

Από εκεί και πέρα, οι Χιτ ήταν καλύτερα καθ' όλη τη διάρκεια του δευτέρου μέρους, δεν απειλήθηκαν από το Γκόλντεν Στέιτ και πήραν την 25η νίκη τους στην κανονική διάρκεια του NBA.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Τζίμι Μπάτλερ με 22 πόντους, 8 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους, ο Στεφ Κάρι προσπαθούσε μόνος του, καθώς ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 36 πόντους, από 4/8 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 13/13 βολές, με 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και μόλις 3 λάθη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-24, 59-54, 86-81, 116-109

ΧΙΤ: Μπάτλερ 22 (8 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Αρίζα 10, Αντεμπάγιο 19 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ρόμπινσον 21 (4/11 τρίποντα), Ολαντίπο 6 (5 ασίστ), Χίρο 20 (8/13 σουτ), Μπιέλιτσα 8, Ιγκουοντάλα 10 (6 ριμπάουντ), Βίνσεντ

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γουίγκινς 23 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριν 16 (10 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γουάισμαν 4, Ούμπρε Τζ. 8, Κάρι 36 (4/8 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 13/13 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μπέιζμορ 6, Λούνει 4, Λι 3, Πουλ 9, Μάλντερ, Τοσκάνο-Άντερσον, Μένιον