Χίμκι - Βιλερμπάν 87-85: Στην παράταση την τέταρτη φετινή τους νίκη οι Ρώσοι

ΜακΚόλουμ και Μίκι στον αγώνα της Χίμκι με την ΤΣΣΚΑ για την VTB League την σεζόν 2020/21
ΜακΚόλουμ και Μίκι στον αγώνα της Χίμκι με την ΤΣΣΚΑ για την VTB League VTB LEAGUE

Ματς-θρίλερ έγινε στη Μόσχα, με τη Χίμκι να λυγίζει τη Βιλερμπάν στην παράταση (87-85) για την τέταρτη νίκη της στη EuroLeague 2020/21.

Δεν ήταν το ματς της βραδιάς, δεν ήταν το πιο εμπορικό ματς της εβδομάδας, ωστόσο η αναμέτρηση της Χίμκι με τη Βιλερμπάν για την 32η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague είχε το ενδιαφέρον της.

Οι αποκαρδιωτικοί φέτος Μοσχοβίτες έκαναν καλή προσπάθεια, επικράτησαν με 87-85 των Γάλλων στην παράταση και πήραν την τέταρτη φετινή τους νίκη, με την ASVEL να πέφτει στο 12-19 καθώς δεν βρήκε τρόπο να περιορίσει τον Τζόρνταν Μίκι και στο φινάλε δεν βρήκε το μεγάλο σουτ που χρειαζόταν για το διπλό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο ματς (20-22), μετατράπηκε σε παράσταση για έναν ρόλο στο δεύτερο. Η Χίμκι το πήρε με επί μέρους σκορ 22-9, για να πάει στο ημίχρονο με προβάδισμα 11 πόντων (42-31) χάρη κυρίως στον απίθανο Τζόρνταν Μίκι που κυριαρχούσε με 19 πόντους από 7/10 δίποντα και 5/5 βολές, την ώρα που η Βιλερμπάν είχε 3/11 τρίποντα και επτά λάθη από τα οποία οι γηπεδούχοι πήραν εννέα πόντους.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του β' μέρους. Ο Μίκι κράτησε τη διαφορά πάνω από τους δέκα (54-41 στο 26') με κάρφωμα σε άδεια ρακέτα, ο Σβεντ πήρε φωτιά για το 62-50 της τρίτης περιόδου, όμως η Βιλερμπάν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Νουά και Γιαμπουσέλε μείωσαν στον πόντο (63-62 στο 34'), ο Νουά έβαλε τρίποντο για το προσπέρασμα (66-67 στο 36') και το φινάλε μετατράπηκε σε θρίλερ για γερά νεύρα.

Ο Χάουαρντ με τρίποντο έκανε το 70-70 στο 39', ο Μόνια απάντησε με δικό του σουτ για το 73-70 στα 49.3" και ο Κόουλ κέρδισε βολές στα 6.7". Ο Αμερικανός είχε 2/2 για το 73-72, ο Μίκι έκανε το ίδιο για το 75-72 στα 5" πριν ο Χάουαρντ βάλει μεγάλο τρίποντο από την αριστερή γωνία για το 75-75 που έστειλε τον αγώνα στην παράταση καθώς το σουτ του Σβεντ βρήκε σίδερο. Εκεί ο Σβεντ κι ο Μίκι έκαναν το 86-83 στα 8.3", με τον Αμερικανό να συνεχίζει με 1/2 για το 87-85 αλλά τη Βιλερμπάν να μην προλαβαίνει να εκτελέσει το σουτ για τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Μόγκουλκοτς, Ραντόικοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 42-31, 62-50, 75-75 (κ.α.), 87-85

ΧΙΜΚΙ (Μάλτσεφ): Σβεντ 32 (6/11 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 8/8 βολές, 4 ασίστ), ΜακΚόλουμ 4, Καράσεφ 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ζάιτσεφ 2, Βιάλτσεφ, Μόνια 8 (2), Πονκράσοφ 3 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Βαλίεφ, Μίκι 28 (9/15 δίποντα, 10/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Φοτού): Καχούντι 4, Ντιότ 2, Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/3 βολές), Νουά 10 (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γουόλτον 9 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπάκο 5, Λάιτι 3 (1), Χάουαρντ 6 (2), Γιαμπουσέλε 24 (6/10 δίποντα, 12/16 βολές, 10 ριμπάουντ), Κόουλ 10 (3/9 σουτ, 4/4 βολές, 9 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 23/42 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 20/21 βολές, 36 ριμπάουντ (32 αμυντικά - 4 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 21/40 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 22/30 βολές, 37 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 6 επιθετικά), 26 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 33η αγωνιστική η Χίμκι θα παίξει στην έδρα της ΤΣΣΚΑ (2/4 στις 20:00), ενώ η Βιλερμπάν θα πάει στην Αγία Πετρούπολη για να αντιμετωπίσει τη Ζενίτ (2/4 στις 20:00).