Χίμκι - Μακάμπι 87-89: Ο Ντόρσεϊ έκανε ρεκόρ καριέρας με 8 τρίποντα και έφερε το διπλό

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ απέναντι σε Αλεξέι Σβεντ και Νταϊρίς Μπερτάνς σε αγώνα της EuroLeague
Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ απέναντι σε Αλεξέι Σβεντ και Νταϊρίς Μπερτάνς MACCABI TEL AVIV BC / TWITTER

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έκανε ρεκόρ καριέρας με 8 τρίποντα, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση κι εκεί ο Ελάιζα Μπράιαντ καθάρισε τη Χίμκι. Μεγάλη νίκη για τη Μακάμπι (89-87), μετά από τρεις σερί ήττες. Παραμένει στο μηδέν η ρωσική ομάδα.

Η Χίμκι ήταν αγκαλιά με τη νίκη στο τέλος του σαρανταλέπτου, το όγδοο τρίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ όμως έστειλε το παιχνίδι με τη Μακάμπι στην παράταση, κι εκεί η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πανηγύρισε την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη της (89-87). Οι φιλοξενούμενοι στηρίχθηκαν στη συνέπεια και την αποτελεσματικότητα του ομογενούς γκαρντ από την περιφέρεια (είχε 8/13 τρίποντα), σε ένα βράδυ που ο Σκότι Γουίλμπεκιν ήταν κακός με 4/14 εντός παιδιάς.

Η Μακάμπι έφτασε έτσι τις δύο νίκες σε πέντε αγώνες, εν αντιθέσει με τη Χίμκι που παρέμεινε στον πάτο της κατάταξης, με πέντε ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Για τους γηπεδούχους, πήγε στράφι η επανεμφάνιση του Αλεξέι Σβεντ, ο οποίος είχε 32 πόντους (με 6/12 τρίποντα), 11 ασίστ, αλλά και 8 λάθη σε 44'02'' συμμετοχής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Χίμκι ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, έχοντας ανεβασμένη ψυχολογία λόγω των πολλών επιστροφών. Με τον Αλεξέι Σβεντ και τον Ντέβιν Μπούκερ να ηγούνται, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πολύ νωρίς στο +10 (12-2 στο 4'), προβάδισμα που πάντως έχασαν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έκανε το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς για τη Μακάμπι από την περιφέρεια, έδωσε την απαραίτητη ώθηση στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου και με 4/6 από τα 6μ75 οδήγησε την "ομάδα του λαού" σε εντυπωσιακή ανατροπή. Το -10 στο 4ο λεπτό έγινε +8 στο 19ο για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που είχε πλέον τον έλεγχο του ρυθμού. Όσο για τη Χίμκι; Η εξάρτηση από τον Αλεξέι Σβεντ επιβεβαιώθηκε για πολλοστή φορά, αφού ο ηγέτης των γηπεδούχων ήταν υπεύθυνος για τους 22/33 πόντους της ομάδας του μέχρι την ανάπαυλα (είτε σκοράροντας είτε δημιουργώντας).

Μετά την ανάπαυλα, ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε κάπως, με τον Αλεξέι Σβεντ να αναλαμβάνει ολοένα περισσότερες πρωτοβουλίες. Δίχως τον παραμικρό δισταγμό, άρχισε να εκτελεί κατά ριπάς από την περιφέρεια, την ίδια ώρα που ο Σκότι Γουίλμπεκιν ήταν πολύ άστοχος (3/11 σουτ) για τους φιλοξενούμενους. Το θετικό για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο είναι πως ο Τάιλερ Ντόρσεϊ συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια από τα 6μ75, διατηρώντας τη Μακάμπι Τελ Αβίβ σε θέση οδηγού στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-58).

Ο Αλεξέι Σβεντ δεν έπαιρνε βοήθειες από τους συμπαίκτες του, η αλήθεια όμως είναι ότι δεν τις... έψαξε κι ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο. Μονοπώλησε το επιθετικό παιχνίδι της Χίμκι, σημείωσε 30 πόντους, αλλά δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στους γηπεδούχους στην κανονική διάρκεια. Παρά το γεγονός πως η ρωσική ομάδα είχε το προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό, η σπουδαία δουλειά του Άντζελο Καλοϊάρο στις δύο πλευρές και το όγδοο τρίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ στα 10.2'' έδωσαν... παράταση ζωής στη Μακάμπι (82-82), αφού το τρίποντο που επιχείρησε ο Αλεξέι Σβεντ στην εκπνοή κατέληξε στο σίδερο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν εμφανές πως είχαν καλύτερη ψυχολογία, κάτι που αποτυπώθηκε σε δύο σερί τρίποντα του Ελάιζα Μπράιαντ (τα μοναδικά του στο παιχνίδι), πάνω στο σημείο που η Χίμκι επιχειρούσε να πατήσει το γκάζι. Η Μακάμπι πήρε το προβάδισμα, έπαιξε μαζεμένες καλές άμυνες στο τέλος και πανηγύρισε τη νίκη, αφήνοντας τη ρωσική ομάδα στο.. μηδέν μετά από πέντε αγώνες στην EuroLeague.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς - Μόγκουλκοτς - Κόλιενσιτς.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 33-36, 55-58, 81-81κ.α., 87-89.

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 32 (3/11 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 8/8 βολές, 11 ασίστ, 8 λάθη), Τίμα 6 (2), Ζάιτσεφ 3 (5 ριμπάουντ), Μονρό 15 (6/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Βορόνοφ 5 (1), Μπούκερ 14 (6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ), Γερέμπκο 4, Μπερτάνς, Μίκι 8 (2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 10 (2), Γουίλμπεκιν 12 (2/5 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ασίστ), Τζόουνς, Καλοϊάρο 15 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Χάντερ 9 (5 ριμπάουντ), Κοέν, Ντόρσεϊ 26 (0/3 δίποντα, 8/13 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπλέιζερ, Μπέντερ 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Ζίζιτς 16 (8/14 δίποντα, 5 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Χίμκι: 20/47 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 14/14 βολές, 45 ριμπάουντ (32+13), 17 ασίστ, 2 κλεψίματα, 19 λάθη, 7 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Μακάμπι: 17/39 δίποντα, 14/32 τρίποντα, 13/18 βολές, 38 ριμπάουντ (28+10), 18 ασίστ, 12 κλεψίματα, 12 λάη, 8 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη εβδομάδα, η Χίμκι υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα (30/10, 19:00), ενώ η Μακάμπι παίζει στη Menora Mivtachim Arena με τη Φενέρμπαχτσε (29/10, 21:05).

Photo Credits: Maccabi Tel Aviv BC / Twitter