Basket League: Μεγάλο ματς στην Πυλαία ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Περιστέρι
Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται το Περιστέρι στο παιχνίδι που ξεχωρίζει στο πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής της Basket League, της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου.
Ο ΠΑΟΚ περιμένει με... άγριες διαθέσεις το εξαιρετικό Περιστέρι Βίκος Cola στην Πυλαία (17:30, LIVE Blog από το Sport24.gr), στο παιχνίδι που ξεχωρίζει στο πρόγραμμα της ημέρας για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου (13η) της Basket League , που περιλαμβάνει 5 παιχνίδια.
Ο "Δικέφαλος" προέρχεται από μία σπουδαία νίκη επί της Χάποελ Χολόν για το Basketball Champions League και θέλουν να δείξουν στο - 3ο της βαθμολογίας - Περιστερι ότι δεν θα είναι εύκολα τα πράγματα.
Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, σημαντικό παιχνίδι γίνεται στο Ρέθυμνο, όπου η τοπική ομάδα υποδέχεται τον Άρη στη μάχη της... ουράς, η ΑΕΚ υποδέχεται τον ουραγό Κολοσσό H Hotels - σε ένα παιχνίδι που θα τιμηθεί ο Δημήτρης Μαυροειδής - ενώ ο Χολαργός υποδέχεται τον Πανιώνιο και ο Ήφαιστος το Λαύριο.
Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας:
15.30 Ρέθυμνο Cretan Kings - Άρης
15.30 Χολαργός-Πανιώνιος
15.30 Ήφαιστος-Λαύριο Aegean Cargo
16.00 ΑΕΚ-Κολοσσός Ρόδου H Hotels
17.30 ΠΑΟΚ-Περιστέρι Βίκος Cola
1. Ολυμπιακός 23 (11-1)
2. Παναθηναϊκός 22 (11-0)*
3. Περιστέρι 22 (10-2)
4. Προμηθέας 20 (8-4)
5. ΑΕΚ 20 (8-4)
6. ΠΑΟΚ 19 (7-5)
7. Χολαργός 18 (6-6)
8. Ήφαιστος 18 (6-6)
9. Λαύριο 16 (4-8)
10. Πανιώνιος 15 (3-9)
11. Άρης 15 (3-9)
12. Ρέθυμνο 14 (2-10)
13. Κύμη 14 (2-10)
14. Κολοσσός 13 (2-9)*
*Ένα παιχνίδι λιγότερο
Α2: Να αποφύγουν τις... κακοτοπιές θέλουν οι πρωτοπόροι
Οι ομάδες της Α2 ρίχνονται και αυτές στη... μάχη σήμερα (12/1) για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μία αγωνιστική που βρίσκει, τους τρεις πρωτοπόρους - Ιωνικό, Ηρακλή και Ερμή Αγιάς - να αγωνίζονται εντός έδρας, με τον Ερμή να έχει το πιο δύσκολο έργο, αφού υποδέχεται τον - 4ο της βαθμολογίας - Ιπποκράτη.
Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας:
17.00 Ευρώπη Πευκ.-Μαρούσι
17.00 Καστοριά-Απόλλων Π.
17.00 Ερμής Αγιάς-Ιπποκράτης
17:00 Χαρίλαος Τρικούπης-Καρδίτσα
17.00 Ιωνικός Ν.-Ψυχικό
17.00 Καβάλα-Εθνικός
17.00 Κόροιβος-Αμύντας
17.00 Ηρακλής-Διαγόρας Δρυοπιδέων
1.Ιωνικός Νικαίας 22 (10-2)
2.Ηρακλής 21 (9-3)
3.Ερμής Αγιάς 20 (8-4)
4.Ιπποκράτης Κω 20 (8-4)
5.Καστοριά 19 (7-5)
6.Αμύντας 19 (7-5)
7.Διαγόρας Δρυοπιδέων 19 (7-5)
8.Καρδίτσα 19 (7-5)
9.Ψυχικό 18 (6-6)
10.Κόροιβος Αμαλιάδας 17 (5-7)
11.Χαρίλαος Τρικούπης 17 (5-7)
12.Ευρώπη Πευκοχωρίου 17 (5-7)
13.Μαρούσι 17 (5-7)
14.Απόλλωνας Πάτρας 16 (4-8)
15.Καβάλα 14 (2-10)
16.Εθνικός 13 (1-11)