Αρμάνι Μιλάνο - Μπαρτσελόνα 75-70: Μόνοι στην κορυφή οι Ιταλοί

OLIMPIA MILAN FLICKR

Δυσκολεύθηκε στο φινάλε, βρέθηκε από το +11 στο -2, όμως η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε με 75-70 της Μπαρτσελόνα και έμεινε μόνη στην κορυφή της κατάταξης της EuroLeague με 7-1.

Έβδομη νίκη σε οκτώ αγώνες και μοναξιά στην κορυφή της κατάταξης της EuroLeague για την Αρμάνι, που επικράτησε με 75-70 της Μπαρτσελόνα στο Μιλάνο για να την ρίξει στο 6-2.

Με ισορροπία σε περιφέρεια και ρακέτα, με τον Ντέβον Χολ να ξεχωρίζει και με τους Ντατόμε - Μήτογλου να ακολουθούν σε απόδοση, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα την ώρα που εκείνη του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκλεινε το σαραντάλεπτο με 3/16 τρίποντα για την δεύτερη φετινή της ήττα.

Με επίθεση-φωτιά στα πρώτα λεπτά, η Αρμάνι έχτισε προβάδισμα εννέα πόντων στο έβδομο λεπτό (22-13 χάρη σε 4/8 δίποντα και 4/4 τρίποντα), έκλεισε την περίοδο σε απόσταση με τον Μήτογλου να βάζει το λιθαράκι του, κράτησε το προβάδισμα στο πρώτο μισό της δεύτερης με τον Ντέβον Χολ να κάνει θραύση στο σκοράρισμα (13 πόντοι στο 40-30 του 17') έως το ημίχρονο στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν 9/22 δίποντα και οι φιλοξενούμενοι 1/8 τρίποντα.

Με τον Μήτογλου να βοηθάει ακόμη περισσότερο στο σκοράρισμα, οι Ιταλοί πήγαν στο +11 (52-41) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο Γιασικεβίτσιους προσπαθούσε να καταλάβει γιατί η ομάδα του δεν απειλούσε από το τρίποντο αλλά δεν τα κατάφερνε, το 61-49 του 30' έμοιαζε μη αναστρέψιμο για τους Καταλανούς, όμως δεν ήταν. Η Μπαρτσελόνα μπήκε στην τέταρτη περίοδο με ένα απίθανο σερί 0-14 για να περάσει μπροστά με 63-61, οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς σκορ για ένα πεντάλεπτο, όμως το τρίποντο του Σιλντς για το 67-65 στο 37' ήταν ένα πολύ μεγάλο καλάθι.

Ο Ντατόμε με νέο σουτ έδωσε αέρα πέντε πόντων (70-65) στην Αρμάνι, ο Ροντρίγκεθ έγραψε το 73-67 και η Μπαρτσελόνα έμεινε με την ευχαρίστηση της προσπάθειας και της προσωρινής ανατροπής, σε μία κατά τα άλλα όχι και τόσο καλή βραδιά για εκείνη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Νέντοβιτς, Τραβίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-21, 42-34, 61-49, 75-70

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γκραντ, Ροντρίγκεθ 6 (2/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ταρζούσκι 2, Ρίτσι, Χολ 16 (2/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα), Μήτογλου 11 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντάνιελς 2, Σιλντς 11 (2/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάινς 5 (1), Ντατόμε 17 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7/8 βολές)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12 (5/8 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Σανλί 4, Μαρτίνεθ, Σμιτς 2, Χέιζ 10 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Οριόλα 4, Λαπροβίτολα, Χίγκινς 5 (2/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/3 βολές), Κούριτς 9 (3/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Γιοκουμπάιτις 5, Μίροτιτς 10 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Καλάθης 9 (3/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 0/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 15/37 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 15/18 βολές, 36 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 13 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 26/48 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 9/16 βολές, 40 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 14 επιθετικά), 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 9η αγωνιστική η Αρμάνι Μιλάνο θα παίξει στην Κωνσταντινούπολη με την Φενέρμπαχτσε (12/11 στις 19:45), ενώ η Μπαρτσελόνα θα υποδεχθεί τη Μπασκόνια (11/11 στις 22:00).