STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Απόλλων Π. - Πανιώνιος 93-99

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην 2η παράταση, ο Πανιώνιος έφυγε με το διπλό από την Πάτρα, νικώντας με 99-93 τον Απόλλωνα. Οι "κυανέρυθροι" ισοφαρίστηκαν δύο φορές

Σε ένα ματς πραγματική διαφήμιση του μπάσκετ (που διήρκεσε σχεδόν τρεις ώρες), με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και μεγάλες συγκινήσεις, ο Πανιώνιος επιβλήθηκε με σκορ 99-93 του Απόλλωνα Πατρών για την 10η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην 2η παράταση αφού ο Απόλλων αποδείχθηκε "επτάψυχος" και κατάφερε να ισοφαρίσει στέλνοντας ισάριθμες φορές το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο, όμως οι "κυανέρυθροι" πέτυχαν το 3 στα 3 με τον Σφαιρόπουλο στον πάγκο τους.

Στο τέλος του κανονικού αγώνα, ο Μάριος Μπατής έκανε φάουλ στον Γκραντ ο οποίος με 3/3 βολές έγραψε το 76-76. Στην παράταση, οι "κυανέρυθροι" ήταν και πάλι μπροστά, όμως σε νεκρό χρόνο οι διαιτητές έδωσαν φάουλ στον Αθηναίου και ο ΜακΚόλουμ ισοφάρισε σε 87-87, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Κι ενώ, στην β' παράταση ο Απόλλων έδειχνε να έχει και την ψυχολογία με το μέρος του, ο Πανιώνιος έδειξε απίστευτα ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να αντιδράσει με σερί 10-0 που μετέτρεψε το 93-89 στο τελικό 93-99. Καθοριστικός ο Γιάνκοβιτς στο τέλος, ψύχραιμος ο Μπούκερ.

Η τριάδα των ΜακΚόλουμ, Γκραντ, Πέτροβιτς ήταν εκπληκτική για τον Απόλλωνα, αλλά στο τέλος δεν είχε το καθαρό μυαλό.

Ο αγώνας:

Αν και φιλοξενούμενος, ο Πανιώνιος μπήκε ορεξάτος στο παρκέ και πολύ γρήγορα έδειξε να επιβάλει το ρυθμό του. Με τους Παππά και Γιάνκοβιτς να σκοράρουν πέντε συνεχόμενους πόντους, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-12 και υποχρέωσαν το Νίκο Βετούλα να πάρει στο 4' το πρώτο του τάιμ άουτ.

Η διαφορά άγγιξε και τους 14 πόντους (6-20), μετά από εντυπωσιακό κάρφωμα του Καββαδά. Ωστόσο, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου δεν πρόσεξαν την άμυνα τους και ο Απόλλων έτρεξε ένα 6-0 με το οποίο μείωσε σε 12-20 με τη λήξη του α' δεκαλέπτου.

Η συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους να παίρνουν λύσεις από τον ΜακΚόλουμ, όμως οι "κυανέρυθροι" ξέφυγαν και πάλι, καθώς ο Μίλμπουρν κάρφωσε για το 16-26. Από εκεί κι έπειτα όμως τα πράγματα άλλαξαν στο παιχνίδι... Ο Πανιώνιος έπαψε να σκοράρει με την ίδια ευκολία, πέτυχε μόλις 3 πόντους στα επτά λεπτά που απέμειναν για το ημίχρονο και ο Απόλλων έκλεισε στην άμυνα του.

Αποτέλεσμα όλων αυτών, ήταν η ομάδα του Βετούλα να ροκανίσει τη διαφορά και να πλησιάσει στον πόντο με τη λήξη του ημιχρόνου, μετά από λέι απ του Αργυρόπουλου. Ρίχνοντας κανείς μία ματιά στα στατιστικά, μπορούσε να δικαιολογήσει τη μικρή διαφορά (17-17 ριμπ., 0/4-1/4 τρ.), ενώ ο Απόλλων σκόραρε με μόλις 33% στις βολές (4/12, 4/6).

Ισοφαρίστηκε και νέα παράταση

Όπως ξεκίνησε το παιχνίδι ο Πανιώνιος, έτσι ακριβώς μπήκε και στο β' ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ και με επιμέρους 9-2 βρέθηκαν να προηγούνται με 30-38, αιφνιδιάζοντας και πάλι τον Απόλλωνα που έδειξε νωχελικός.

Οι παίκτες του Βετούλα, αντέδρασαν στο 26' και με τον Πέτροβιτς να σκοράρει για τρεις, πλησίασε στους 4 (40-44), ενώ ο ίδιος παίκτες μείωσε σε 42-45. Ένα τρίποντο του Μπατή έκανε το 45-50 στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ με δικό του νέο σουτ τριών πόντων έγινε το 48-55. Οι "κυανέρυθροι" δεν ξέφυγαν περισσότερο και τελικά έμεινε το 52-57 στη λήξη της γ' περιόδου.

Ο Πανιώνιος εξακολούθησε να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα που πάντως όσο περνούσε η ώρα ήταν και πιο σημαντικό (53-59, 58-63). Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου είχαν το πλεονέκτημα αλλά δεν μπορούσαν να το κρατήσουν, καθώς ο Απόλλων έπαιζε με ψυχή σε κάθε φάση κι έμενε μέσα στο παιχνίδι.

Με κάρφωμα του Τέρνερ στο 37' έκανε το σκορ 69-71, όμως ο Παππάς έγραψε το 72-76 με βολές. Στο 1'' πριν το τέλος ο Μπατής χρεώθηκε με φάουλ πάνω στον Γκραντ. Έβαλε και τις τρεις κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, κάνοντας το 76-76.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 28-29, 52-57, 76-76, 87-87 (α' παρ.), 93-99 (β'παρ.)

Απόλλων Π. (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 21, Αργυρόπουλος 11, Καπερώνης, Γκραντ 19(1), Λιανός 11, Πέτροβιτς 23(3), Κλάιμπερ 2, Ζαφείρης, Τέρνερ 4, Κρόλο 2.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 1, Πέιν 2, Αθηναίου 4, Κις, Μίλμπουρν 6, Αθανασούλας, Μπατής 16(3), Γιάνκοβιτς 24(2), Καββαδάς 4, Παππάς 31(2), Ντραγκίσεβιτς, Μπούκερ 11.