ΜΠΑΣΚΕΤ

Άντεξε η Φενέρμπαχτσε, νίκησε στη Γκαζιαντέπ σκοράροντας 65 πόντους

AP PHOTOS

Ο Μαμ Τζαϊτέ είχε 18 πόντους και 15 ριμπάουντ, όμως η Φενέρμπαχτσε των πολλών και σημαντικών απουσιών πέρασε από την έδρα της Γκαζιαντέπ που κυνήγησε μια μεγάλη ανατροπή στην τέταρτη περίοδο.

Λορένζο Μπράουν, Νάντο Ντε Κολό, Τζάρελ Έντι, Γιαν Βέσελι έμειναν εκτός αγώνα, λίγες μέρες μετά από την 1η διαβολοβδομάδα της EuroLeague 2020/21, ωστόσο η Φενέρμπαχτσε νίκησε εκτός έδρας τη Γκαζιαντέπ (65-59) για την τουρκική Λίγκα αν και έχασε με επί μέρους σκορ 25-12 την τέταρτη περίοδο.

Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ έκανε περίπατο στο πρώτο μέρος (28-41) και κράτησε στους έξι πόντους τους γηπεδούχους στο τρίτο δεκάλεπτο, έδειξε σημάδια κούρασης στο φινάλε αλλά πέτυχε έστω κι έτσι τον στόχο της με πρώτο σκόρερ τον Εντγκάρας Ουλανόβας που πέτυχε τους 11 από τους 65 πόντους της ομάδας του.

Κορυφαίος της Γκαζιαντέπ του Νέναντ Μάρκοβιτς ήταν ο Μαμ Τζαϊτέ με 18 πόντους από 9/15 δίποντα, 15 ριμπάουντ (9 αμυντικά - 5 επιθετικά), μία ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα μπλοκ και έξι κερδισμένα φάουλ σε 36 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-24, 28-41, 34-53, 59-65

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Χάμιλτον 10 (4/4 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Βέστερμαν 9 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπαρτέλ 10 (3/11 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντίξον 6 (3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Ουλανόβας 11 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπιμπέροβιτς 10 (2), Πιέρ, Σιπάχι 4, Τσαντάν 5 (2/8 σουτ, 8 ριμπάουντ)