LIGA ENDESA

Ανδόρρα - Μπασκόνια 68-82: Διπλό ψυχολογίας εν όψει "τελικού" με Βαλένθια

Ο Γκεντράιτις με τη φανέλα της Μπασκόνια
Ο Γκεντράιτις με τη φανέλα της Μπασκόνια EUROKINISSI

Η Μπασκόνια επικράτησε εύκολα εκτός έδρας της Ανδόρρα 82-68 και ανέβηκε στο 21-7 στο ισπανικό πρωτάθλημα. Άτυχος του αγώνα, ο Πιέρια Χένρι, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από το ματς και η κατάστασή του θα εκτιμηθεί τις επόμενες ώρες.

Η Μπασκόνια ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος και με ηγέτη τον Γκεντράιτις, έφυγε από την έδρα της Ανδόρρα με το διπλό (82-68), ανεβαίνοντας έτσι στο 21-7 στην ACB, ανεβάζοντας έτσι την ψυχολογία της, για τον "τελικό" κόντρα στην Βαλένθια, με φόντο τα playoffs της EuroLeague. Ο άτυχος της ημέρας, ήταν ο Πιέρια Χένρι, καθώς αποχώρησε τραυματίας στην δεύτερη περίοδο από το ματς.

Πρώτος σκόρερ για τους Βάσκους, ο Γκεντράιτις με 15 πόντους, από 2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, με 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους, ο Τζέρεμι Σένγκλιν, έβαλε 18, από 4/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, καθ' όλη τη διάρκειά του, με τους γηπεδούχους να δείχνουν την απαραίτητη προσοχή στην άμυνα και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 23-21, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, απάντησε με ένα δικό της σερί 7-0, με συνεχόμενα σουτ του Σεντεκέρσκις και πέρασε για πρώτη φορά μετά από ώρα μπροστά, λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του ημιχρόνου (34-36).

Από εκεί και πέρα, παρά τον άτυχο της ημέρας, Πιέρια Χένρι, ο οποίος αγωνίστηκε μόλις 9 λεπτά, καθώς στο δεύτερο δεκάλεπτο τραυματίστηκε και πέρασε εκτός, η Μπασκόνια δυνάμωσε την άμυνά της, (έπαιζε 3-2 ζώνη) ενώ έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα να φύγει με το διπλό από την έδρα της Ανδόρρα (82-68).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 34-36, 52-63, 68-82.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χένρι (3 ασίστ), Σεντεκέρσκις 14 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντιόπ 6, Γκεντράιτις 15 (2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πολονάρα 6, Ραίστε 2, Βιλντόσα 9 (6 ασίστ), Φαλ 8, Πίτερς 13 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 9, Κούρουκς.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 19/30 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 14/20 βολές, 35 ριμπάουντ (21 + 14), 19 ασίστ, 11 λάθη, 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ.

Photo Credits: Eurokinissi