Αναντολού Εφές - Ρεάλ Μαδρίτης 66-75

Real Madrid's Sergio Rodriguez (L) vies with Anadolu Efes's Vlado Illievski during their Euroleague basketball match at Sinan Erdem Sport Hall in Istanbul, on December 22, 2011. AFP PHOTO/BULENT KILIC (Photo credit should read BULENT KILIC/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Με απίστευτη ανατροπή, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με σκορ 75-66 της Αναντολού Εφές και ολοκλήρωσε με την 8η νίκη της τις υποχρεώσεις στην α' φάση της Ευρωλίγκας (video)

Η Ρεάλ Μαδρίτης ολοκλήρωσε με μία ακόμα νίκη τις υποχρεώσεις της (75-66), καθώς δεν έχασε την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί το μεγάλο πρόβλημα της Εφές στην επίθεση μόλις ο Σάσα Βούγιατσιτς αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ όταν χτύπησε τον Φελίπε Ρέγιες.

Οι Τούρκοι πέτυχαν στο α' ημίχρονο 43 πόντους, όμως στην επανάληψη περιορίστηκαν στους 23 από τη Ρεάλ Μαδρίτης η οποία είχε την ευκαιρία να πάρει ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα και δεν την άφησε ανεκμετάλλευτη.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στην αποβολή του Βούγιατσιτς αλλά και στα πολλά λάθη των γηπεδούχων οι οποίοι τελείωσαν το ματς με 18 λάθη έναντι μόλις 9 των Μαδριλένων. Η Εφές ήλεγχε τα ριμπάουντ (40-33) όμως είχε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα στο β' ημίχρονο.

Στο 18' οι γηπεδούχοι είχαν διαφορά 17 πόντων (39-22), όμως από εκεί και πέρα η Ρεάλ Μαδρίτης άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά μέχρι που πέρασε μπροστά στο τέλος του γ' δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 43-36, 56-57, 66-75

Αναντολού Εφές (Σαρίτσα): Μπαλμπέι, Ιλιέφσκι Τουντσερί 6, Ακιόλ 8 (2), Μπατίστα 3, Βούγιατσιτς 10 (2), Σαβάνοβιτς 15 (2), Γκιουλέρ 13 (3), Μπάρατς 11 (9ρ.).

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Τόμιτς 6, Σουάρεθ 2, Ρέγες 4, Μίροτιτς 16 (2), Ροντρίγκεθ 7 (1), Βελίτσκοβιτς 4, Μπέγκιτς, Κάρολ 12 (2), Σινγκλέρ 12, Γιουλ 12 (1).