Αναντολού Εφές - Μπάγερν Μονάχου 71-74: Βαυαρικό έπος στην Κωνσταντινούπολη

Ο Γουέιντ Μπάλντουιν της Μπάγερν Μονάχου
Ο Γουέιντ Μπάλντουιν της Μπάγερν Μονάχου EUROKINISSI

Ο Σέιν Λάρκιν επέστρεψε στη σύνθεση της Αναντολού Εφές, όμως ο Γουέιντ Μπάλντουιν ήταν αυτός που χαμογέλασε τελευταίος καθώς οδήγησε τη Μπάγερν Μονάχου σε εκτός έδρας θρίαμβο επί της Αναντολού Εφές (71-74)για την 9η αγωνιστική της EuroLeague.

Την έβδομη νίκη της σε εννέα αγώνες της EuroLeague πήρε η Μπάγερν Μονάχου το βράδυ της Τρίτης (17/11), με μεγάλη ανατροπή και με χαρακτήρα σπουδαίας ομάδας στην Κωνσταντινούπολη. Οι Βαυαροί έριξαν την Αναντολού Εφές στο καναβάτσο (74-71), με επί μέρους 5-16 στα τελευταία λεπτά και με τον Γουέιντ Μπάλντουιν να είναι απολαυστικός απέναντι στον Σέιν Λάρκιν.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού έβγαλε τη φάση του αγώνα όταν κάρφωσε στο πρόσωπο του Τίμπορ Πλάις, συνολικά όμως έκανε πολλά περισσότερα με 15 πόντους από 6/13 δίποντα και 3/4 βολές, 11 ασίστ, ένα κλέψιμο, μόλις ένα λάθος και πέντε κερδισμένα φάουλ σε 30:35 συμμετοχής. Ο Τζέιλεν Ρέινολντς (14 πόντοι από 5/8 δίποντα και 4/4 βολές) τελείωσε τις φάσεις κοντά στο καλάθι και ήταν καθοριστικός στο φινάλε, ενώ πολύ καλός ήταν για τρίτο σερί ματς και ο Πολ Τσίπσερ (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Ο Σέιν Λάρκιν γύρισε στη σύνθεση της Εφές, ήταν όμως εκτός ρυθμού. Σκόραρε 13 πόντους από 3/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 4/5 βολές, λειτούργησε καλύτερα στο κομμάτι της δημιουργίας καθώς έδωσε επτά ασίστ, την ίδια ώρα όμως ακόμη χειρότερος ήταν ο Βασίλιε Μίτσιτς που μετά από το ρεκόρ καριέρας στο ΟΑΚΑ είχε 12 πόντους από 1/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, τέσσερις ασίστ και άλλα τόσα λάθη, μπροστά μάλιστα στο εικονικό κοινό της ομάδας του.

Με τον Λάρκιν να γυρίζει στην αρχική της πεντάδα, η Εφές τα βρήκε σκούρα στο ξεκίνημα απέναντι στη Μπάγερν. Το 14-14 στο έκτο λεπτό δεν μπορούσε να προβληματίσει τους Τούρκους, ο Αμερικανός δεν πήρε πολλά σουτ και προτίμησε να αφήσει το ματς να του δώσει ρυθμό, με τους Βαυαρούς να έχουν ένα πολύ συμπαγές δεκάλεπτο για το 23-22 που έγραψε ο Λάρκιν με 3/3 βολές στο φινάλε.

Η άμυνα της Μπάγερν ήταν πραγματικά πολύ δυναμική στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με την Εφές να μένει χωρίς σκορ και τον Τζέντοβιτς να βάζει τρίποντο για το 23-27 στο 13'. Ο Αταμάν άλλαζε παίκτες, ο Τσίπσερ έγραψε το 23-32 στο 15' και ο Σιμόν πέτυχε τους πρώτους πόντους της ομάδας του μετά από πέντε λεπτά, όμως ο Μπάλντουιν ήταν εξαίρετος και με back-to-back καλάθια κράτησε την ομάδα του μπροστά (37-42) στον δρόμο για το ημίχρονο. Σε αυτό το εικοσάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν 3/12 σουτ, οκτώ ασίστ και έξι λάθη, αλλά και τον Βασίλιε Μίτσιτς στους πέντε πόντους από 2/6 σουτ σε 17:45.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπάγερν βέβαια άρχισε να αντιμετωπίζει δυσκολίες στο σκοράρισμα, βρέθηκε πίσω στο σκορ (51-48 στο 27') και με τους Μορμάν - Πλάις να την χτυπούν στη ρακέτα, βρέθηκε πίσω και με εννέα (57-48) λίγο πριν κλείσει η περίοδος, το σκορ της οποίας ήταν 20-8 για τους γηπεδούχους.

Με τις άμυνες να παίζουν όλο και πιο σημαντικό ρόλο, το σκορ έμεινε χαμηλά, ο Μπάλντουιν κι ο Λούτσιτς βγήκαν μπροστά όταν η Εφές έγραψε το 66-58, μείωσαν στους τέσσερις και στο 37' είδαν τον Αμερικανό να κερδίσει βολές από τον Λάρκιν. Τις έβαλε και τις δύο για το 66-64, με τον Λάρκιν να καλύπτει άμεσα το προηγούμενο "λάθος" του αλλά τον Γουάιλερ-Μπαμπ να μειώνει ακόμη περισσότερο (68-67) με μεγάλο τρίποντο στο 38'. Το ματς ήταν εκπληκτικά ανταγωνιστικό, οι πάγκοι γέμιζαν με φωνές το Σινάν Ερντέμ και οι παίκτες των δύο ομάδων το απολάμβαναν.

Ο Ρέινολντς ισοφάρισε στο 70-70 με γκολ-φάουλ, ο ίδιος έβαλε μπροστά την Μπάγερν (70-72) στο 39', πριν κοπεί ο Μίτσιτς σε lay-up, αστοχήσει ο Λούτσιτς σε σουτ από μέση απόσταση και βάλει ο Λάρκιν 1/2 βολές για το 71-72 στα 18". Στο double-team της Εφές ο Μπάλντουιν έβγαλε την πάσα του αγώνα, ο Ρέινολντς τελείωσε την φάση για το 71-74 στα 11"

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Πέτεκ, Λαβρούχιν

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 37-42, 57-50, 71-74

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 13 (3/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη), Σίνγκλετον 2, Μπαλμπάι, Γκαζί, Σανλί 2, Μορμάν 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πλάις 19 (8/11 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μίτσιτς 12 (1/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Άντερσον 7 (1), Σιμόν 7 (1)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμ 8 (2), Μπάλντουιν 15 (6/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ασίστ), Μπρέι, Ρέινολντς 14 (5/8 δίποντα, 4/4 βολές), Τόμας, Λούτσιτς 7 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Φλακαντόρι, Τζέντοβιτς 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Τσίπσερ 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τζόνσον, Σίσκο 4, Ραντόσεβιτς 4

Τα ομαδικά στατιστικά της Εφές: 21/40 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 11/13 βολές, 30 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 20/38 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 16/17 βολές, 26 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 4 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Αναντολού Εφές θα ταξιδέψει στη Μόσχα για να παίξει με τη Χίμκι (19/11 στις 19:00), ενώ η Μπάγερν θα υποδεχθεί στο Μόναχο την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (19/11 στις 21:30).