Άλμπα - Ολυμπιακός 90-75: Πισωγύρισμα στο Βερολίνο

EUROKINISSI

Κακή εμφάνιση στο Βερολίνο και δίκαιη ήττα από την Άλμπα για τον Ολυμπιακό (90-75), που δέχθηκε 74 πόντους στις τελευταίες τρεις περιόδου.

Μία εβδομάδα μετά από το διπλό στο Μόναχο, ο Ολυμπιακός γύρισε στη Γερμανία, αυτή τη φορά στο Βερολίνο, για να παλέψει με την Άλμπα στην 29η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague. Ήταν το φαβορί, δεν δικαίωσε όμως τις προσδοκίες, ηττήθηκε με 90-75 και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για να συνεχίσει σε τροχιά διεκδίκησης ακόμη και της δεύτερης θέσης που στέλνει απέναντι στον έβδομο, με πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της διοργάνωσης. Όσον αφορά τον στόχο της τετράδας, πάντως, δεν άλλαξε κάτι, καθώς Αναντολού Εφές και Μπάγερν Μονάχου παραμένουν σε μεγάλη απόσταση.

Στο 9-12 η Άλμπα που μετά από την αποχώρηση των ρωσικών ομάδων κρυφοκοιτάζει την οκτάδα, αν και αυτή μοιάζει με πολύ μακρινό στόχο, στο 15-8 ο Ολυμπιακός που σπατάλησε την ευκαιρία να πιέσει τόσο τη Ρεάλ Μαδρίτης, όσο και την Αρμάνι Μιλάνο. Μεγάλη εμφάνιση από τον Μάοντο Λο, που έκανε πράγματα και θαύματα σε εκτέλεση, οργάνωση και δημιουργία, σπουδαίος ο Τζαλίν Σμιθ, την ώρα που ο Σάσα Βεζένκοβ και ο Χασάν Μάρτιν ήταν οι δύο που ξεχώριζαν από τους Πειραιώτες και μάλλον οι μοναδικοί καθώς ο Κώστας Σλούκας έφτιαξε πολλές φάσεις, αλλά δεν βοήθησε στο σκοράρισμα.

Δείτε πως διαμορφώνεται η κατάταξη και ποιο είναι το πρόγραμμα του Ολυμπιακού μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου.

Ο MVP

Τεράστιο ματς από τον Μάοντο Λο, έναν αξιόλογο, έμπειρο, ισορροπημένο πλέι μέικερ που σε 28:14 σκόραρε 27 πόντους (ρεκόρ καριέρας) από 5/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα και 2/2 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική του με πέντε ριμπάουντ, επτά ασίστ, ένα κλέψιμο και 34 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης (επίσης ρεκόρ καριέρας).

Ο αδύναμος κρίκος

Υστέρησαν πολλοί από τον Ολυμπιακό, με τον Τόμας Γουόκαπ να έχει τρεις πόντους σε 23 λεπτά, καμία ασίστ και τέσσερα λάθη, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να μη βρίσκει ρυθμό, με τον Κώστα Παπανικολάου να έχει 1/5 σουτ και με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να έχει 0/6. Ήταν συνολικά κακή η βραδιά για τους Πειραιώτες, που πέρα από το σκοράρισμα των Βεζένκοφ - Μάρτιν και τις δημιουργίες του Σλούκα (10 ασίστ για ένα λάθος), δεν μπορούν να κρατήσουν κάτι περισσότερο από αυτό το παιχνίδι.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με 7/19 σουτ (5/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα) έκλεισε ο Ολυμπιακός το πρώτο δεκάλεπτο, είχε όμως 13 ριμπάουντ, πέντε περισσότερα από την Άλμπα. Έξι από αυτά ήταν επιθετικά που του έδωσαν δεύτερες ευκαιρίες, ωστόσο στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν, κυκλοφόρησαν την μπάλα με εντυπωσιακή ψυχραιμία και έκλεισαν το εικοσάλεπτο με 58% στο δίποντο και 50% στο τρίποντο, χωρίς να εκτελέσουν βολή. Στο τέλος της βραδιάς η Άλμπα είχε 62% στο δίποντο, 62% στο τρίποντο, 5/5 βολές, 24 ασίστ για 14 λάθη και ο Ολυμπιακός 4/15 τρίποντα, 15 περισσότερες βολές που δεν του πρόσφεραν κάτι και παθητικό 21, 20, 33 πόντων στη δεύτερη, στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο αντίστοιχα.

Με 0/6 σουτ μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός, που έβαλε στο τέταρτο λεπτό το πρώτο του καλάθι απέναντι στη δυναμική άμυνα της Άλμπα. Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να ακουμπήσουν την μπάλα στον Φαλ και όποτε το έκαναν, έβρισκαν σκορ. Ο Βεζένκοβ με τρίποντο από τη γωνία έκανε το 11-14, με το σκορ της περιόδου (16-17) να είναι αποτέλεσμα των έξι επιθετικών ριμπάουντ των ερυθρόλευκων που βρήκαν έτσι πέντε πόντους απέναντι στο απόλυτο μηδέν των γηπεδούχων.

Σλούκας και Μάρτιν συνεργάστηκαν άψογα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου (18-21 και 20-23 στο 13'), το σκορ έμεινε χαμηλά, ο Πρίντεζης κι ο Σλούκας οδήγησαν στο 24-28, όμως ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να ξεφύγει. Κάθε φορά η Άλμπα είχε μια απάντηση, για να μένει κοντά, πριν περάσει και μπροστά με έξι (34-28) με καλάθι του Τζαλίν Σμιθ και κάρφωμα του Τίμαν στο 19'. Ο Μπαρτζώκας ήταν απογοητευμένος στον πάγκο, ο Ντα Σίλβα σκόραρε τρίποντο για το 37-30 του ημιχρόνου κι ο Ολυμπιακός προβληματιζόταν και προβλημάτιζε με την εικόνα του και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Με ένταση στην άμυνα και με αποφασιστικότητα στην επίθεση, ο Ολυμπιακός χρησιμοποίησε ένα 6-0 στο ξεκίνημα του β' μέρους για να μειώσει στον πόντο, όμως η Άλμπα έπαιζε με τρομερή πειθαρχία. Τίμαν και Λάμερς σκόραραν για το 50-44 στο 26', ο Σνάιντερ έβαλε τρίποντο από την κορυφή για το +8 (55-46 στο 28') και ο Σίκμα σουτ στο τέλος επίθεσης για το 62-55 στο 31'. Σλούκας και Μάρτιν έπαιζαν μόνοι εναντίον όλων, όμως η εικόνα του ματς έδειχνε πως οι Γερμανοί δεν μπορούσαν να χάσουν αυτό το παιχνίδι. Σμιθ με τρίποντο και ΝταΣίλβα με γκολ-φάουλ έγραψαν 68-59, όμως υπήρχε πολύς χρόνος για την ανατροπή.

Λο με τρίποντο και Λάμερς με σουτάκι από τα έξι μέτρα κράτησαν τη διαφορά ψηλά (75-66 στο 35'), ο Σμιθ σκόραρε για το 78-66 και κάπου εκεί, τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε, η Άλμπα κλείδωσε την νίκη που την κρατάει ζωντανή στο κυνήγι της οκτάδας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Ρότσα, Ουντιάνσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 37-30, 57-51, 90-75

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 27 (5/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντα Σίλβα 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σμιθ 15 (3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Ντέλοου 5 (1), Μάτισεκ, Σνάιντερ 5 (1), Κουμάτζε 4, Τίμαν 6, Σίκμα 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλατ 5 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Λάμερς 8 (4/6 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1 τρίποντο, 0 ασίστ, 4 λάθη), Ντόρσεϊ 11 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης, Φαλ 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 6 (2/7 σουτ, 10 ασίστ, 1 λάθος), Μάρτιν 17 (8/10 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 19 (6/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Πρίντεζης 3 (1), Παπανικολάου 2 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζαν-Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 4 (0/6 σουτ, 4/4 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 23/37 δίποντα, 13/21 τρίποντα, 5/5 βολές, 31 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 4 επιθετικά), 24 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/47 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 15/20 βολές, 28 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 11 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 30η αγωνιστική η Άλμπα θα παίξει με την Μπασκόνια στη Βιτόρια (18/3 στις 21:30), ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό (17/3 στις 21:00). Προηγουμένως θα πάει στο Κάουνας για να παλέψει με την Ζάλγκιρις (15/3 στις 20:00).