ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΑΕΛ-Ολύμπια Λάρισας: 87-107

Καραποστόλου

Με τρίποντο ρεσιτάλ στην 3η περίοδο η Ολύμπια νίκησε στο... παρηκμασμένο θεσσαλικό ντέρμπι την ΑΕΛ με 107-87

Οι τυπικά γηπεδούχοι διατηρήθηκαν στον ρυθμό του ματς ως το ημίχρονο αλλά από εκεί και πέρα οι περιορισμένες λύσεις τους, η κακή άμυνα και ο... φορμαρισμένος Καραποστόλου έδωσαν στους "πορτοκαλί" τη νίκη γοήτρου.
Στην πρώτη περίοδο οι "βυσσινί" ήταν μέσα στο ματς και με τους Παπανικολάου και Λαμπρόπουλο απαντούσαν στους φιλοξενούμενους που είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια. Οι "πορτοκαλί" έκλεισαν προηγούμενοι με 31-30 το δεκάλεπτο και στη συνέχεια ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 6 (30-36 και 32-38).

Οι Μπέλσερ και Καραποστόλου οδήγησαν την ομάδα του Μπαρτζώκα που άρχισε να "χτίζει" ένα προβάδισμα αλλά οι Παπανικολάου και Μπρόζος μείωσαν σε 54-57 με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Μπαίνοντας στο δεύτερο μέρος έγινε αισθητή η υπεροχή της Ολύμπιας που με περισσότερες λύσεις και καλύτερη ψυχολογία προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφιο νούμερο πόντων (59-69) με τον Καραποστόλου και κάπου εκεί όλα τελείωσαν για την ΑΕΛ που έμεινε πίσω με 79-88 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ήταν φανερό ότι η τελευταία περίοδος θα αποτελούσε τυπική διαδικασία. Το θετικό για τους δύο προπονητές ήταν ότι χρησιμοποίησαν όλους τους αθλητές που είχαν στη διάθεσή τους, πριν το τελικό 87-107.

Τα δεκάλεπτα: 30-31, 54-57, 70-88, 87-107

Oι σκόρερ των δύο ομάδων:

ΑΕΛ (Λιάγκας): Μπρόζος 6 (2), Παπακώστας 4, Ζάρας 8 (1), Αποστολίδης 6, Παπανικολάου 22 (4), Τσαϊρέλης 6, Καραβανάς 4, Λάππας 7

Ολύμπια (Μπαρτζώκας): Τσιλούλης, Αργύρης, Σούλτζε 18 (3), Σπανός 7, Θεοδωράκος, Μπέλσερ 19 (5), Γιαννουλάκος 6, Μπατής 20 (3), Καραγκιολίδης 2, Κολώκας 6, Καραποστόλου 19 (3), Παπαϊωακείμ 10

Για τα αναλυτικά στατισιτικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Μετά το τέλος του ματς ο προπονητής της ΑΕΛ, Θρασύβουλος Λιάγκας δήλωσε: " Συλληπητήρια στην Ολύμπια για το θλιβερό γεγονός και ταυτόχρονα συγχαρητήρια για τη νίκη. Ήταν πιο συγκεντρωμένοι. Στα προηγούμενα παιχνίδια ήμασταν πολύ καλοί. Δουλέψαμε καλά αλλά δεν είχαμε καθόλου συγκέντρωση μέσα στο παρκέ".

"Ορισμένοι από τους παίκτες φαίνεται ότι έχουν το μαυλό τους κάπου αλλού, καθώς πιστεύουν ότι κάνοντας κάποια πράγματα θα έχουν εξασφαλισμένο συμβόλαιο αλλού του χρόνου. Θα ήθελα να πω συγχαρητήρια στους αθλητές όμως για το ότι παρά τα προβλήματα που είχαν, έκαναν περισσότερα από όσα έχει δει ο κόσμος. Έυχομαι να μην αντιμετωπίσει το λαρισινό μπάσκετ μία τέτοια εικόνα όπως σήμερα

".

Από την πλευρά του ο Παναγιώτης Καραβανάς τόνισε: "ΕΜ>Συγχατρητήρια για τη νίκη στην Ολύμπια. Δουλέψαμε καλά στις προπονήσεις αλλά δεν κάναμε το ίδιο μέσα και στο παρκέ. Οπότε γνωρίσαμε μια δίκαιη ήττα".

H εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
8' Δίποντο Ολύμπια Σούλτζε (24-24)
10' Δίποντο AEΛ Λαμπρόπουλος (28-26)
10' 3 Βολές Ολύμπια Σούλτζε (28-29)
10' Δίποντο Ολύμπια Παπανικολάου (28-31)
10' Λήξη 1ης περιόδου 30-31
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Δίποντο Ολύμπια Παπαϊωακείμ (30-36)
12' Δίποντο AEΛ Παπακώστας (32-36)
12' Δίποντο Ολύμπια Ζάρας (32-38)
13' Δίποντο AEΛ Αποστολίδης (34-38)
14' Καλάθι και φάουλ Ολύμπια Σπανός (38-43)
16' Τρίποντο AEΛ Λαμπρόπουλος (46-45)
17' Τρίποντο Ολύμπια Μπέσερ (46-48)
18' Τρίποντο Ολύμπια Καραποστόλου (48-55)
19' Καλάθι και φάουλ AEΛ Παπανικολάου (51-55)
20' Δίποντο Ολύμπια Γιαννουλάκος (51-57)
20' Τρίποντο AEΛ Μπρόζος (54-57)
20' Λήξη ημιχρόνου 54-57
Μπροστά με 3 η Ολύμπια σε ένα ματς με χαλαρές άμυνες
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Καλάθι και φάουλ Ολύμπια Παπαϊωακείμ (57-59)
22' Τρίποντο Ολύμπια Σούλτζε (57-62)
24' Δίποντο AEΛ Καραβανάς (59-66)
25' Τρίποντο Ολύμπια Καραποστόλου (59-69)
28' Δίποντο Ολύμπια Καραποστόλου (63-78)
28' Δίποντο AEΛ Καραβανάς (65-78)
29' Τρίποντο AEΛ Παπανικολάου (68-80)
30' Τρίποντο Ολύμπια Μπατής (68-85)
30' Δίποντο AEΛ Αποστολίδης (70-85)
30' Τρίποντο Ολύμπια Μπέλσερ (70-88)
30' Λήξη 3ης περιόδου 70-88
Με τρίποντο ρεσιτάλ στην τρίτη περίοδο η Ολύμπια δείχνει να "καθαρίζει" το ματς
31' Έναρξη 4ης περιόδου
34' Τρίποντο Ολύμπια Μπατής (74-95)
34' Δίποντο Ολύμπια Κολώκας (74-97)
36' Δίποντο Ολύμπια Καραγκιολίδης (76-99)
36' Τρίποντο Ολύμπια Σούλτζε (76-102)
40' Δίποντο Ολύμπια Σούλτζε (84-105)
40' Τρίποντο AEΛ Παπανικολάου (87-105)
40' Λήξη αγώνα 87-107
Με 20 πόντους διαφορά επικράτησε η Ολύμπια που έκανε το καθήκον της απέναντι στην ήδη υποβιβασμένη ΑΕΛ