ADIDAS NEXT GEN

Adidas Next Generation - Παναθηναϊκός: Βαριά ήττα με 47-71 από την Ρεάλ στον 2ο αγώνα του

Ο Ζερβός με τον Σαμοντούροβ σε αγώνα του Παναθηναϊκού
Ο Ζερβός με τον Σαμοντούροβ σε αγώνα του Παναθηναϊκού INTIME

Ο Παναθηναϊκός δεν άντεξε κόντρα στην Ρεάλ στον 2ο αγώνα του στο Adidas Next Generation του Κάουνας, κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε βαριά ήττα με 47-71, με το ρεκόρ του πλέον να είναι 0-2. Ξεχώρισε ο Κουστένης, δεν μπόρεσαν να κάνουν την διαφορά Σαμουντούροβ και Αβδάλας.

Η Ρεάλ αποδείχθηκε αξεπέραστο εμπόδιο για τον Παναθηναϊκό στην 2η αγωνιστική του Final Eight του Adidas Next Generation του Κάουνας, με τους "πράσινους" να γνωρίζουν την ήττα με 47-71. Αυτή ήταν η 2η ήττα των "πράσινων", που είχαν ηττηθεί και στην πρεμιέρα από την Μπαρτσελόνα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο μέρος, αφού από την 3η περίοδο κι έπειτα δεν μπορούσε να ακολουθήσει στον ρυθμό των Μαδριλένων, αλλά και στην κυριαρχία τους κάτω από τα καλάθια, αφού τα ριμπάουντ ήταν 63-26 για την Ρεάλ!

Ο Ανδρέας Κουστένης με 17 πόντους ήταν ο κορυφαίος των "πράσινων", που είδαν τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ να μένει στους 12 πόντους με 4/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε 31 λεπτά συμμετοχής και τον Νεοκλή Αβδάλα χωρίς πόντο με 0/6 σουτ, 5 λάθη και 5 φάουλ σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Για την Ρεάλ, ο Σλοβένος Γιαν Βίντε είχε 20 πόντους, ο Ούγκο Γκονζάλεθ 15 πόντους και ο ύψους 2.14 μέτρων Ισμαΐλα Ντιανιέ 11 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 26-35, 37-56, 47-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρήγγας): Τουλιάτος, Ζερβός 1 (0/7 σουτ), Ευαγγελίου, Κουστένης 17 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Βασιλαντωνάκης 8, Καμπερίδης, Γεωργιάδης 7 (1/8 τρίποντα), Εζέτζα, Αδαμόπουλος 2, Σαμοντούροβ 12 (4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα), Αβδάλας (0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη)

TAGS ADIDAS NEXT GEN ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ ΜΠΑΣΚΕΤ