ADIDAS NEXT GEN

Adidas Next Generation - Παναθηναϊκός: Λύγισε στο φινάλε με 67-66 από την Μπαρτσελόνα έπειτα από συγκλονιστικό ματς στην πρεμιέρα

ΚΥΔΩΝΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ / INTIME SPORTS

Ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά σε μία σπουδαία νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα στην πρεμιέρα του Adidas Next Generation Tournament στο Κάουνας, επέστρεψε από το -13, αλλά τελικά ηττήθηκε με 67-66 στο τέλος. Σπουδαία εμφάνιση από τον Αβδάλα, που αστόχησε στην τελευταία επίθεση των "πράσινων"

Ο Παναθηναϊκός πήγε να... τινάξει την μπάνκα στον αέρα στο Final Eight του Adidas Next Generation Tournament κόντρα στην Μπαρτσελόνα - ένα από τα φαβορί - αλλά στο τέλος λύγισε με 67-66.

Οι "πράσινοι" επέστρεψαν από το -13 της τρίτης περιόδου, πέρασαν μπροστά με 59-64 χάρη σε σερί 9-0 στην τέταρτη περίοδο, είδαν τον Νεοκλή Αβδάλα να βάζει ένα τεράστιο σουτ για το 65-66. Στο τέλος όμως το μεγάλο αστέρι της Μπαρτσελόνα, Ντάμε Σαρ, ευστόχησε για το 67-66. Το "τριφύλλι" είχε την τελευταία επίθεση, αλλά ο Αβδάλας αστόχησε στο σουτ που πήρε, με τον Ανδρέα Κουστένη στην συνέχεια να δέχεται τάπα με την λήξη του αγώνα από τον Σαρ.

Ο Κουστένης με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού, με τον Αβδάλα να προσθέτει 17 πόντους και 5 ασίστ. Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ έμεινε στους 10 πόντους με 2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/6 βολές, 10 ριμπάουντ και 4 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Για την Μπαρτσελόνα, ο Κασπάρας Γιακουτσιόνις είχε 19 πόντους, ο Σαρ 14 πόντους (αλλά 6/17 σουτ), ο Μάκαρ Βόρονιν 13 πόντους και ο Γιουσούφ Τραορέ 11 πόντους και 23 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11, 37-26, 54-45, 67-66

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρήγγας): Τουλιάτος 2, Ζερβός 9 (1/6 τρίποντα), Κουστένης 18 (2/4 τρίποντα), Βασιλαντωνάκης 2 (6 ριμπάουντ), Καμπερίδης 8 (4 ριμπάουντ), Γεωργιάδης, Εζέτζα, Σαμοντούροβ 10 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη, 2 κοψίματα), Αβδάλας 17 (7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη, 1 κόψιμο)