Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Α1 Μπάσκετ Γυναικών: Ο Ολυμπιακός διέλυσε τον ΠΑΟΚ με απίστευτο σκορ

EUROKINISSI

Επίδειξη δύναμης από τις γυναίκες του Ολυμπιακού, που συνέτριψαν με 91-35 τον ΠΑΟΚ για την 9η αγωνιστική της Α1.

Την ένατη νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές της Α1 πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (3/12) η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού, που συνέτριψε με το απίστευτο 91-35 τον ΠΑΟΚ, την τρίτη ομάδα του ελληνικού πρωταθλήματος!

Οι ερυθρόλευκες έβαλαν νωρίς τις βάσεις της νίκης (24-8 πρώτη περίοδος), πήγαν στο ημίχρονο με τεράστια διαφορά (45-12), δέχθηκαν μόλις τέσσερις πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και μετά από την επικράτηση επί του Παναθηναϊκού, έστειλαν ακόμη ένα μήνυμα ανωτερότητας.

Η σπουδαία Μέγκαν Γκούσταφσον έπαιξε 20 λεπτά για να γράψει double-double με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ, οι Σταμολάμπρου - Σπυριδοπούλου είχαν μαζί 30 πόντους και ο Μάρτινς Ζίμπαρτς έδωσε στο τέλος χρόνο συμμετοχής σε νεαρές και σε αθλήτριες που δεν έχουν σημαντικό ρόλο στο ροτέισον.

Τραγικά τα ποσοστά του ΠΑΟΚ (6/39 δίποντα, 5/24 τρίποντα), με την Αμερικανίδα Οκτάβια Γουίλσον να μένει άποντη καθώς αστόχησε και στα 15 σουτ που εκτέλεσε. Τέσσερις ασίστ για 18 λάθη είχε η ομάδα της Θεσσαλονίκης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κωνσταντινίδου, Μαρινάκης, Μαρίγλη

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-8, 45-12, 73-16, 91-35

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 18 (6/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Σταμάτη 2, Αγιούσο 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σπυριδοπούλου 12 (2/2 βολές, 5/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σύρρα 7 (1 τρίποντο, 5 κλεψίματα), Γκούσταφσον 17 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Νικολοπούλου 10 (9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Δίελα 4, Χουγκάζ, Γκουζέλου 5, Σουκ 11 (4/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Βαμβακά (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 2, Κιολέογλου 6 (2), Θεοδώρου 6 (3/12 σουτ, 10 ριμπάουντ), Κατσαμούρη 3 (1/8 δίποντα), Μινοβγίδου 3 (1), Γουίλσον (0/11 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καρλάφτη 12 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τόγια, Κολλάτου 3 (0/8 σουτ)