ΒΟΛΕΪ

Volleyleague ανδρών: Νίκες για Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ, με ανατροπή ο Παμβοχαϊκός

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-0 του Εθνικού Αλεξανδρούπολησ, ενώ ο Παμβοχαϊκός με ανατροπή κέρδισε τον ΟΦΗ 3-2 σετ. Εύκολο ήταν το έργο και για τον ΠΑΟΚ που πέρασε το εμπόδιο της Ελπίδας Αμπελοκήπων με 3-0.

Με τις εφεδρίες του στην πρώτη γραμμή και τους Ρανγκέλ, Στάροβιτς να μην έχουν χρόνο συμμετοχής ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και πήρε την 10η νίκη του σε 12 αγώνες πρωταθλήματος.

Στην αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής που έγινε κεκλεισμένων των θυρών στο γυμναστήριο του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος και πήρε τη νίκη απέναντι στο μαχητικό Εθνικό που από το 2ο σετ βρήκε την ευκαιρία να γίνει ανταγωνιστικός και την αξιοποίησε.

Ο αγώνας έγινε κεκλεισμένων των θυρών λόγω της τιμωρίας του Παναθηναϊκού με μία αγωνιστική.

Υστερα από τον αποκλεισμό από το κύπελλο οι πράσινοι πήραν μία τοπική ένεση και τρεις βαθμούς διατηρώντας την 2η θέση στη βαθμολογία.

Ο Ανδρεόπουλος μετά την εύκολη επικράτηση στο 1ο σετ έκανε αλλαγές και μοίρασε το χρόνο σε όλους τους αθλητές του ρόστερ. Μόνο ο Παλαιολόγος με τον Πελεκούδα ξεκίνησαν βασικοί και στα τρία σετ με τον δεύτερο να αναδεικνύεται και πρώτος σκόρερ του αγώνα με 12 πόντους.

Ο Εθνικός ξεκίνησε με τον Πιτακούδη αλλά από το δεύτερο σετ τη θέση του πήρε ο Μπίκος.

Οι πράσινοι ξέφυγαν από την αρχή του 1ου σετ με 12-6 χάρις το σερί του Ανδρεόπουλου ενώ ο ίδιος παίκτης με το σερβίς του έδωσε την ευκαιρία στους Τσάσιτς, Πελεκούδα για να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο 21-11. Το σετ έκλεισε 25-14 με το χαμένο σερβίς του Δαλακούρα.

Στο 2ο σετ με το σερβίς του Μπίκου που πήρε και έναν άσσο ο Εθνικός ξέφυγε 8-5. Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε τον αγώνα μείωσε και προσπέρασε με τον Πελεκούδα 12-11. Ο Πελεκούδας και ο Ράπτης στο σερβίς έκαναν τη διαφορά και με σερί 3-0 ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 21-16. Το σετ έκλεισε με πόντο του Τσάσιτς.

Στο 3ο σετ πάλι με τον Μπίκο ο Εθνικός προηγήθηκε 6-4 αλλά οι δύο άσσοι του Μπαρμπούνη και οι επιθέσεις του Παλαιολόγου έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά με 15-12. Οι Μούχλιας, Πανταλέων εκτίναξαν τη διαφορά στο 20-14 και ο αγώνας έκλεισε με επίθεση του Μπαρμπούνη.

Διαιτητής:Νικολόπουλος, Κυριοπούλου. Παρατηρητής: Γεωργουλέα. Επόπτες: Βαρατάσης, Χατζηβασιλείου. Γραμματεία: Καλιγέρη.

Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-11, 25-14
2ο σετ: 5-8, 16-14, 21-16, 25-18
3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-15, 25-19

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 3 άσσοι, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού οι πόντοι προήλθαν: 1 άσσος, 20 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-18, 25-19) σε 65΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος):Τσάτσιτς 7π. (7/13επ., 57%υπ., 14%αρ.), Γιάκομπσεν 1 (1 μπλοκ), Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος 3 (3/5επ, 86%υπ., 43%αρ.), Πανταλέων 9 (5/9επ., 4 μπλοκ), Πελεκούδας 12 (8/14επ., 4 μπλοκ), Παλαιολόγος 10 (9/20επ., 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 80%υπ., 40%αρ.), Σωνάκης 9 (89%υπ., 44%αρ.), Μπαρμπούνης 5 (3/9επ., 2 άσσοι, 30%υπ., 20%αρ.), Μούχλιας 5 (5/5επ., 80%υπ., 20%αρ.), Ρουσόπουλος, Ράπτης 4 (4/6επ., 40%υπ., 20%αρ.).

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιώργος Ανδραβίζος):Κ.Δαλακούρας 10 (9/23επ., 1 μπλοκ), Παλαβαζόπουλος, Χατζόπουλος 5 (3/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Λουμπούτης 1 (1 μπλοκ), Πιτακούδης 1 (1/9επ.), Χριστουηλίας 4 (4/17επ.) / Κοντοστάθης (λ. - 60%υπ., 27%αρ.), Μπίκος 4 (3/8επ., 1 άσσος), Ζαχαρούλης, Αντωνιάδης.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ-ΟΦΗ 3-2

Με μεγάλη ανατροπή από 1-2 σετ ο Παμβοχαϊκός νίκησε με 3-2 σετ τον Ο.Φ.Η. στο μεγάλο ντέρμπι για την επιβίωση στην Volley League.

Η ομάδα της Κρήτης προηγήθηκε με 2-1 σετ και στο 4ο σετ είχε προβάδισμα 18-15 και 23-22 αλλά δεν το αξιοποίησε για να πάρει την πρώτη της νίκη μέσα στο 2020. Κράτησε μόνο το πλεονέκτημα στη μεταξύ τους ισοβαθμία καθώς στον Α΄γύρο είχε νικήσει με 3-0 σετ. Ο Παμβοχαϊκός ανέβηκε στους 13 βαθμούς και είναι στην 7η θέση και ο ΟΦΗ είνα πλέον στους 11 βαθμούς στην 8η θέση.

Ο Παμβοχαϊκός παρότι δεν είχε στη σύνθεση του τους δύο από τους τέσσερις ξένους που απέκτησε τη χειμερινή σεζόν - τον Γκελ και τον Ντε Σόουζα - κατάφερε να εκμεταλευτεί τα λάθη των φιλοξενουμένων και με απόλυτο έλεγχο και στο τάι μπρέικ να πάρει τη νίκη. Σπουδαία εμφάνιση έκαναν οι Παπαδόπουλος, Κωτσάκης αλλά και ο Αμερικανός Πέιν.

Εναλλαγές στο σκορ είχε το 1ο σετ με τον Παμβοχαϊκό να προηγείται με 14-12 χάρις τον Παπαδόπουλο αλλά ο ΟΦΗ με Τσούλαφιτς και Λουκούμι και το σερβίς του Καρατζά έκανε σερί 6-0 και πήρε προβάδισμα 18-14. Με τον Σαρικεΐσογλου να βομβαρδίζει την υποδοχή της παλιάς του ομάδας και τον Τσούλαφιτς με τον Λουκούμι να κυριαρχούν ο ΟΦΗ ξέφυγε 23-16 και με το χαμένο σερβίς του Ηρακλή Παπαδόπουλου έκλεισε το σετ 25-19.

Ο Παμβοχαϊκός ισορρόπησε τον αγώνα, προηγήθηκε πάλι 13-11 στο 2ο σετ αλλά με τον άσσο του Δρογκάρη προηγήθηκε 16-13 και κράτησε την πίεση του ΟΦΗ. Η μικρή διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το τέλος όταν ο Κωτσάκης έκανε το 25-23.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με τον ΟΦΗ να βρίσκεται στο -3 (15-12) αλλά με τους Τσούλαφιτς, Καρατζά κατάφεραν να κάνουν σερί 5-0 και να προηγηθεί 17-15. Η ομάδα της Κρήτης πίεσε πάλι με το σερβίς, αύξησε τη διαφορά και με τα δύο λάθη των γηπεδούχων έκλεισε το σετ 25-18 για το 1-2 σετ.

Ολα κρίθηκαν στο 4ο σετ με τον ΟΦΗ να ξεφεύγει 15-12 και 18-15 αλλά με το σερβί του Λάππα και τα «πέναλτι» των Λάππα, Μεχία ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 20-19. Ο Τσούλαφιτς με δύο προσωπικούς πόντους έδωσε προβάδισμα 23-22 για τον ΟΦΗ αλλά ο Παμβοχαϊκός με τον Κωτσάκη ισοφάρισε 23-23 και με τον Λάππα έκανε το 24-23. Ο Τσούλαφιτς ισοφάρισε 24-24 και το λάθος του Σόουζα έφερε τον ΟΦΗ σε ματς μπολ. Ο Λάππας ισοφάρισε 25-25 και με το μπλοκ του Μεχία και την άστοχη επίθεση του Καραμπαλί τελείωσε το σετ 27-25 για το 2-2.

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε δυνατά στο 5ο σετ με προβάδισμα 5-1 χάρις τους Παπαδόπουλο, Κωτσάκη. Κράτησε και αύξησε τη διαφορά με τον Παπαδόπουλο και έφτασε στη νίκη. Τους τρεις τελευταίους πόντους πήρε ο Πέιν.

Διαιτητής:Κουτσούλας, Ονόπας. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Σπίνας, Γεωργιάδης. Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 8-7, 14-16, 16-21, 19-25
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 25-23
3ο σετ: 8-6, 15-16, 17-21, 18-25
4o σετ: 7-8, 13-16, 21-20, 27-25
5ο σετ: 5-1, 10-5, 12-7, 15-8

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 3 άσσοι, 64 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 6 άσσοι, 47 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 43 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (19-25, 25-23, 18-25, 27-25, 15-08) σε 123΄.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος):Δρογκάρης 1π. (1 άσσος), Πέιν 14 (11/14επ., 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρακλής 20 (19/38επ., 1 άσσος), Κωτσάκης 17 (15/22επ., 2 μπλοκ, 69%υπ., 50%αρ.), Μεχία 12 (10/18επ., 2 μπλοκ), Λάππας 10 (9/15επ., 1 άσσος, 62%υπ., 21%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. - 61%υπ., 26%αρ.), Παπαδόπουλος Παναγιώτης, Ντε Σόουζα, Μάμαλης.

Ο.Φ.Η. (Δημήτρης Ζλατιλίδης):Στοροζίλοφ 1 (1 μπλοκ), Λουκούμι 13 (11/25επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 72%υπ., 52%αρ.), Καρατζάς 4 (3/6επ., 1 μπλοκ), Καραμπαλί 10 (7/1επ., 2 μπλοκ, 100%υπ.), Σαρικεΐσογλου 6 (4/8επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 69%υπ., 25%αρ.), Τσούλαφιτς 25 (30/38επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Γκαράς (λ. - 57%υπ., 36%αρ.), Μονιάκης, Ρουμελιωτάκης 4 (2/5επ., 76%υπ., 36%αρ.), Κομητούδης, Τσέλιος.

ΠΑΟΚ-ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 3-0

Με καλή εμφάνιση και υπεροχή στην επίθεση με τους Βαν ντε Ντρις, Αμπράο καθώς και καλό μπλοκ από τον Μπιέλιτσα ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 σετ την Ελπίδα Αμπελοκήπων και διατηρήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας φτάνοντας στους 27 βαθμούς. Κορυφαία εμφάνιση έκανε και ο Τάσος Γάτσης που με το σερβίς του έδωσε τη χαριστική βολή στους γηπεδούχους.

Η Ελπίδα το πάλεψε στα δύο πρώτα όπου στην αρχή είχε και προβάδισμα στο σκορ όμως όσο περνούσε η ώρα η υπεροχή του ΠΑΟΚ ήταν ξεκάθαρη και αποτυπώθηκε στο τελικό σκορ.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν 12-10 με τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ Κώστα Καπετανίδη. Ο Γάτσης με το σερβίς του έκανε τη μεγάλη ζημιά στην υποδοχή της Ελπίδας. Ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 5-0 και πέρασε μπροστά 15-12. Η Ελπίδα δεν το έβαλε κάτω και με τους Ιλουόνι, Χαριδήμου ισοφάρισε 20-20. Ο Γάτσης έκανε το 20-21 και ο Χαριδήμου ισοφάρισε 21-21. Ο Γάτσης με επίθεση και μετά πάλι με το σερβίς του βοήθησε τα μέγιστα για σερί 4-0 από τους Βαν ντε Ντρις, Αμπράο για το 21-25.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με την Ελπίδα να προηγείται 9-6. Πάλι το σερβίς του Γάτση έκανε τη ζημιά στην υποδοχή της Ελπίδας. Οι Βαν ντε Ντρις, Αμπράο ήταν σε ετοιμότητα και ισοφάρισαν 13-13. Ο Χαριδήμου έκανε το 14-13 και έδωσε προβάδισμα για την Ελπίδα για τελευταία φορά. Ο ΠΑΟΚ με την επίθεση του Βαν ντε Ντρις αλλά και δύο λάθη των γηπεδούχων προηγήθηκε 16-14. Η Ελπίδα προσπάθησε να επανέλθει αλλά δε μπόρεσε. Επιθετικά επιστρατεύτηκε και ο Μάρσαλ και έτσι ο δικέφαλος έφτασε στο 25-20 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά με προβάδισμα 3-0 και με τους Μάρσαλ, Βαν ντε Ντρις να παίζουν χωρίς αντίπαλο προηγήθηκε 17-9. Η Ελπίδα πέταξε λευκή πετσέτα και ο αγώνας τελείωσε με το σερβίς του Φιλίποβ και τα μπλοκ από Μπιέλιτσα, Αμπράο.

Διαιτητής:Ισκάς, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης. Επόπτες: Λούμσι, Βασδέκης. Γραμματεία: Κουμπλή.

1ο σετ: 8-7, 13-16, 20-21, 21-25
2ο σετ: 8-6, 14-16, 18-21, 20-25
3ο σετ: 5-8, 8-16, 11-21, 11-25

*Οι πόντοι του Α.Σ.Ελπίς προήλθαν: 4 άσσοι, 34 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 10 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 1 άσσος, 32 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 20-25, 11-25) σε 62΄.

Α.Σ.ΕΛΠΙΣ (Σπύρος Γκολίτσης):Μάτζιος 5 (5/13επ., 73%υπ., 27%αρ.), Χαριδήμου 13 (12/25επ., 1 άσσος), Μακόφσκι 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Καπετανίδης 6 (6/16επ., 59%υπ., 32%αρ.), Φερέλ, Ιλουόνι 12 (7/9επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι) / Αντωνίου (λ. - 72%υπ., 24%αρ.), Επιτροπάκης, Αντωνίου (λ), Ποχάνης 2 (2/5επ.), Καρακόλιας, Γαληρόπουλος, Παπαδόπουλος, Σταυρίδης (λ).

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας):Μάρσαλ 7π. (4/8επ., 3 μπλοκ), Φιλίποβ 1 (1 άσσος), Μπιέλιτσα 9 (4/6επ., 5 μπλοκ), Γάτσης 4 (3/6επ., 1 μπλοκ), Αμπράο 9 (7/15επ., 2 μπλοκ, 64%υπ., 27%αρ.), Βαν ντε Ντρις 16 (14/20επ., 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 87%υπ., 40%αρ.), Τερζής, Μπούτος.