ΒΟΛΕΪ

Volleyleague Ανδρών: Επεισοδιακές νίκες για ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό

VOLLEY LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÖÏÉÍÉÊÁÓ ÓÕÑÏÕ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
VOLLEY LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÖÏÉÍÉÊÁÓ ÓÕÑÏÕ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Ο ΠΑΟΚ σε ένα επεισοδιακό ματς επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Φοίνικα Σύρου, ενώ με το ίδιο επικράτησε και ο Παναθηναϊκός επί του Ηρακλή. Εύκολο 3-0 για τον Ολυμπιακό κόντρα στον Παμβοχαϊκό.

Σε ένα από τα πιο δυνατά και πιο ποιοτικά παιχνίδια του εφετινού πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-1 σετ στο PAOK Sports Arena και επέστρεψε στις νίκες την 17η αγωνιστικής της Volley League.

Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 1-0 σετ αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα και να πάρει το τρίποντο γυρίζοντας και πάλι στις νίκες μετά την ήττα του στο Βραχάτι την προηγούμενη αγωνιστική.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα είχε αποτελεσματικό μπλοκ και έκανε λιγότερα λάθη από την ομάδα της Σύρου που σε όλο το 4ο σετ αγωνίστηκε με Έλληνες αθλητές στην σύνθεση της. Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στους 32 βαθμούς και ισχυροποίησε την θέση της στην 2η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Φοίνικας έμεινε στους 21 βαθμούς και στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο Φιλίποφ και ο Όκολιτς ξεχώρισαν από τον ΠΑΟΚ ενώ από τον Φοίνικα έκαναν την διαφορά ο Εβάντρο και ο Καΐσλασάλο.

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στον αγώνα και με καλή τακτική και σούπερ σερβίς από τον Εβάντρο αλλά και αποτελεσματικές κόντρες από τον Καΐσλασάλο έκανε σερί 4-0 για το 12-7. Ο ΠΑΟΚ με μίνι σερί 3-0 μάζεψε τη διαφορά στο -2 (14-16) αλλά ο Φοίνικας εκμεταλλεύτηκε διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων και την υπεροχή του Εβάντρο και με νέο σερί 4-0 προηγήθηκε 22-16. Εκεί κρίθηκε και το σετ και με το χαμένο σερβίς του Μουαγκουτούτια και τον πόντο του Βουλκίδη έγινε το 25-19 και το 1-0 σετ για τον Φοίνικα.

Στο 2ο σετ ο Τακουρίδης ήταν εκρηκτικός στο σερβίς και εκτόξευσε την διαφορά στο 6-1. Ο ΠΑΟΚ με βελτιωμένη υποδοχή, περιόρισε τα λάθη του, ο Φιλιποφ ανέβασε στροφές και ο δικέφαλος συντήρησε την διαφορά στο σκορ. Ο Φοίνικας κατάφερε να κλείσει την διαφορά στο 23-21 αλλά με δύο πόντους του Κλαπβάικ έκανε το 25-21 και το 1-1 σετ.

Το πιο κρίσιμο και ίσως το πιο καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου έγινε μάχη πόντο πόντο με τον Φοίνικα να πιέζει τον ΠΑΟΚ στα άκρα αλλά να χάνει τη μάχη στο φιλέ. Μετά το 11-11 δύο εντυπωσιακές επιθέσεις του Εβάντρο έκαναν το 13-11 για τον Φοίνικα που κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 18-19. Ο Κλάπβικ με επίθεση και μετά με άσσο έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά και ο Μουαγκουτούτια έκανε το 21-20. Επίθεση του Εβάντρο και άσσο του Βραζιλιάνου ακραίου έβαλε τον Φοίνικα μπροστά 21-22, ενώ ο Παπαδόπουλος με δύο δύσκολες επιθέσεις κόντρα στην παλιά του ομάδα έκανε το 24-22 για τον Φοίνικα. Ο Μουαγκουτούτια μείωσε 23-24, ο Φιλίποφ έκανε φλοτ και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Γκόρτσανιουκ 24-24. Το λάθος του Βουλκίδη και το μπλοκ του Κλαπβάικ πάνω στον Παπαδόπουλο έκαναν το 26-24 και το 2-1 σετ για τον ΠΑΟΚ.

Ο αγώνας ήταν επεισοδιακός και σύμφωνα με τα όσα γράφτηκαν στο φύλλο αγώνα καθώς με το τέλος του 3ου σετ είχαν επεισόδιο ο Βραζιλιάνος Εβάντρο του Φοίνικα και ο Γιάννης Τακουρίδης του ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα ο πρώτος να αποβληθεί από τον αγώνα και ο δεύτερος να δεχτεί την κόκκινη κάρτα με το ξεκίνημα του 4ου σετ. Οι παίκτες του Φοίνικα αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια και απείλησαν να μην ξαναβγουν στον αγώνα στην ανάπαυλα του 3ου-4ου σετ ωστόσο μετά την παρέμβαση του προέδρου του ΤΑΑ ΠΑΟΚ Αντώνη Τσαλόπουλου αλλά και της ομιλίας που έκανε στους παίκτες του ο προπονητής Ράτκο Παβλίσεβιτς η ομάδα επέστρεψε στο τερέν και αγωνίστηκε. Ένταση είχαμε και μετά το τέλος του αγώνα μεταξύ του Εβάντρο, του Λέσκοφ, του Τακουρίδη και του Τερζή.

Στο 3-3 του 4ου σετ και με τον Μουαγκουτούτια να «πυροβολεί» από τα 9 μέτρα ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 7-0 για το 10-3, όμως και πάλι ο Φοίνικας δεν παράτησε τον αγώνα. Με αμιγώς ελληνική σύνθεση και τους Παπαδόπουλο, Βουλκίδη και Μήλη να κερδίζουν μεγάλες μάχες κατάφερε να ισοφαρίσει 15-15. Την διαφορά στον αγώνα έκανε η δύναμη και η ποιότητα του Κλαπβάικ που με σερί 3-0 έκανε το 19-16, ενώ από το 19-17 που έγινε με επίθεση του Βουλκίδη ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 6-0 με διαδοχικά μπλοκ για το 25-17 και το 3-1 σετ.

ΠΑΟΚ - Φοίνικας Σύρου

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-21, 26-24, 25-17)

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν 6 άσσοι, 56 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Σάκης Ψάρρας): Όκολιτς 15π. (9/17επ., 6 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 9 (7/20, 2 άσσοι, 68%υπ., 47%αρ.), Φιλίποφ, Τακουρίδης 7 (4/9επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κλαπβάικ 21 (18/37, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 10 (6/14, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 33%υπ., 14%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. - 50%υπ., 31%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Γκόρτσανιουκ 1 (1/1επ.), Μπούτος.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ζάρκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8π. (7/11επ., 1 άσσος), Εβάντρο 21 (10/26, 5 άσσοι, 44%υπ., 11%αρ.), Λέσκοφ 2 (1/3, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 9 (7/14, 2 μπλοκ), Καϊσλασάλο 16 (16/31επ.,), Παπαδόπουλος 8 (8/25, 44%υπ., 22%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. - 57%υπ., 22%αρ.), Φωτειάδης 1 (1/2), Αδάμ, Κιόσης, Μήλης 7 (6/12, 1 μπλοκ).

VOLLEY LEAGUE / ΟΣΦΠ - ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ  (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ /  EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ΟΣΦΠ - ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

ΕΚΟΨΕ ΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΥ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Λίγες ημέρες πριν τον πρώτο ημιτελικό του CEV Cup, κόντρα στην Ιταλική Τρεντίνο, η ομάδα βόλεϊ ανδρών του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-0 σετ (25-19, 25-20, 25-23) του Παμβοχαϊκού πανηγυρίζοντας την 44η διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα. Στην αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής της Volleyleague, που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη», οι «ερυθρόλευκοι», απόλυτα συγκεντρωμένοι και αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση και με μεγάλο όπλο τους το μπλοκ, πήραν τη νίκη και πλέον στρέφουν το ενδιαφέρον τους στην αναμέτρηση της Τρίτης (26/2), όπου, με τον κόσμο στο πλευρό τους, θέλουν να κάνουν το πρώτο βήμα και να βρεθούν για δεύτερη διαδοχική χρονιά σε έναν ευρωπαϊκό τελικό.

Ισορροπημένο και δυνατό το ξεκίνημα του αγώνα. Οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν με 8-6, χάρη σε έξυπνο πλασέ του Τερβαπόρτι. Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα αναγκάζοντας τον Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να καλέσει τάιμ άουτ με το σκορ στο 15-17. Οι Πειραιώτες απάντησαν και πέρασαν μπροστά με τον Σμιτ να καρφώνει για το 18-17, με τον Καναδό διαγώνιο να δίνει «αέρα» δύο πόντων στον Ολυμπιακό (20-18) και τον Αλεξίεφ να σταματάει με μπλοκ την επίθεση των φιλοξενούμενων για το 21-18. Νέο «ερυθρόλευκο» μπλοκ, από τον Πετρέα, αυτή τη φορά, διαμόρφωσε το 22-18, ενώ ο Έλληνας κεντρικός κάρφωσε σε πρώτο χρόνο και για το 23-19. Ο Αλεξίεφ εκμεταλλεύτηκε τη λάθος άμυνα των αντιπάλων και έκανε το 24-19, για να τελειώσει το σετ με 25-19 ο Πετρέας με μπλοκ.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε, όπως και το πρώτο,με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 9-9. Σε εκείνο το σημείο και με τον Τερβαπόρτι, στο σερβίς, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 3-0 και προηγήθηκε με 12-9. Οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, διεύρυναν το προβάδισμα στο συν τέσσερα, για πρώτη φορά σε αυτό το σετ, χάρη σε άσσο του Σμαραγδή (15-11) και όντας κυρίαρχοι πάνω στο φιλέ, έφτασαν στο 20-14. Ο Ζουπάνης πήρε το μπλοκ άουτ για το 22-18 και στη συνέχεια εκτελώντας σε πρώτο χρόνο έφερε το σετ στο 23-20. Ο Αλεξίεφ κάρφωσε για το σετ μπολ (24-20) και ο Σμιτ με άσσο τελείωσε και αυτό το σετ για τον Ολυμπιακό με 25-20 και το 2-0 στον αγώνα.

Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού ήταν αδιαμφισβήτητη, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται γρήγορα στο τρίτο σετ με 6-3 και να έχουν τον έλεγχο. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ισοφάρισαν σε 11-11 αναγκάζοντας τον τεχνικό του Ολυμπιακού να καλέσει τάιμ άουτ για να ανακόψει το ρυθμό τους. Το σετ ήρθε εκ νέου στα ίσα στο 13-13 και ο Σμιτ με άσσο, έβαλε τον Ολυμπιακό ξανά σε θέση οδηγού για το 14-13. Συν δυο για τον Ολυμπιακό, μετά από λάθος των φιλοξενούμενων (16-14). Με αλλαγές στην εξάδα τους γα το υπόλοιπο του σετ οι «ερυθρόλευκοι» δεν χαλάρωσαν, διατηρώντας το μικρό αυτό προβάδισμα (20-18). Ο Ζουπάνης σηκώθηκε ψηλά και εκτέλεσε για το 21-19. Νέα παράβαση του Παμβοχαϊκού στο φιλέ διαμόρφωσε το 22-19 και ο Σμιτ στην επόμενη φάση πήρε το μπλοκ άουτ για το 23-20. Σετ μπολ και ματς μπολ από τον Σμιτ που κέρδισε ένα ακόμα μπλοκ άουτ (24-22), με το σετ να ολοκληρώνεται 25-23, μετά από άουτ σερβίς των φιλοξενούμενων. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Γκάβιν Σμιτ με 16 πόντους, έχοντας 68% ποσοστό στην επίθεση αλλά και τρεις άσσους.

Ολυμπιακός - Παμβοχαϊκός 3-0

Τα σετ: 25-19, 25-20, 25-23 σε 69'

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Σμαραγδής 8 (6/8 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πετρέας 11 (7/8 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σμιτ 16 (13/19 επ., 3 άσσοι), Τερβαπόρτι 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 9 (6/9 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 50% υπ., 35% αρ.), Ράουβερντικ 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ, 46% υπ., 46% αρ.), Στεφάνου -λ (33% υπ., 33% αρ.) / Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ), Στιβαχτής

Παμβοχαϊκός (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης, Ολιβέιρα 11 (11/18 επ., 33% υπ., 11% αρ.), Γκλαστόνε 4 (1/5 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Τουρνάκης 4 (3/6 επ., 1 άσσος), Ροντρίγκο 13 (13/22 επ., 52% υπ., 41% αρ.), Γουάλαφ 11 (8/16 επ., 3 άσσοι), Παπαδημητρίου -λ (47% υπ., 33% αρ.) / Κωστάκης, Τσέλιος 3 (3/3 επ.),

VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟ - ΗΡΑΚΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ:  ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟ - ΗΡΑΚΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΓΙΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-1 σετ τον Ηρακλή σε ένα από τα ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής που έγινε στο γυμναστήριο του Πανελληνίου και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς που τον ανέβασαν στους 27 βαθμούς αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα για την 3η θέση στην κανονική περίοδο. Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 1-0 σετ και 16-15 και εκεί έγινε 25λεπτη διακοπή επειδή από την πλευρά των οπαδών του Παναθηναϊκού άναψαν τρεις πυρσοί και χρειάστηκε η διακοπή για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα.

Ο Ράπτης και ο Πανταλέων έκαναν πολύ δουλειά σε επίθεση και μπλοκ, ενώ από τον Ηρακλή Ποπόφ, Κλίντι και Μαυροβουνιώτης έδωσαν μεγάλες μάχες για να κρατήσουν όρθιο τον «γηραιό».

Ο Ηρακλής μπήκε στον αγώνα και διαβασμένος και πολύ δυναμικά και με τον Προύσαλη να μοιράζει ωραία το παιχνίδι αλλά και από πίεση στο σερβίς ο «γηραιός» πήρε από την αρχή προβάδισμα 9-5 το οποίο και διατήρησε και μάλιστα με άνεση στο όλο το σετ. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με τον Ράπτη σε 15-18 αλλά ο Ηρακλής με τον Μαυροβουνιώτη και τον Κλίντι να βγαίνουν γρήγορα κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά για το 25-19 και το 1-0 σετ.

Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την υποδοχή του στο 2ο σετ και ο αγώνα ισορρόπησε πλήρως με τους δύο μονομάχους να δίνουν μάχη πόντο πόντο. Με επίθεση του Κλίντι και τρεις εντυπωσιακές ενέργειες του Μαυροβουνιώτη ο Ηρακλής προηγήθηκε 15-12. Ο Παναθηναϊκος απάντησε με επιθεση αλλά και το σερβίς του Γιορντάνοφ και ισοφάρισε 15-15. Ο Γιορντάνοφ έχασε το σερβίς 15-16 και εκεί διακόπηκε ο αγώνας για 25 λεπτά. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και στην επιστροφή των δύο ομάδων στον αγώνα και μέχρι το 23-23 πήγαιναν πόντο πόντο. Ο Ανδρεόπουλος έκανε το 24-23, ο Ποπόφ ισοφάρισε (24-24) αλλά ο Μαυροβουνιώτης έχασε το σερβίς (25-24) και το σετ έκλεισε με κόντρα επίθεση του Ράπτη 26-24 για το 1-1.

Μετά την ισοφάριση ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές ενώ ο Ηρακλής έκανε πιο εύκολα το λάθος και έδειξε μεγάλο εκνευρισμό μετά την ισοφάριση. Οι πράσινοι ξέφυγαν 14-12 με την επίθεση του Γιορντάνοφ και το μπλοκ του Πεντίδη και η διαφορά άνοιξε στο 22-17 με τον Γιορντάνοφ και τον Πανταλέων να τελειώνουν «δώρα» από τους φιλοξενούμενους. Το σετ έκλεισε 25-22 με την επιθεση του Ράπτη για το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Ηρακλής πήρε μικρό προβάδισμα 4-2 αλλά το σερβίς του Γιορντάνοφ έφερε δύο άσσους και την ανατροπή σκηνικού στο σετ με προβάδισμα 8-5. Ακολούθησε το σερβίς του Ανδρεόπουλου έκανε το 10-6. Ο Ηρακλής με τον Κλίντι πρωταγωνιστή αλλά και τον Ποπόφ κατάφερε να ισοφαρίσει 18-18 και εκεί έγινε το αναπάντεχο. Ο Πανταλέων έκανε το 19-18 και στο σερβίς πήρε ο Αξέλ Γιάκομπσεν που με εντυπωσιακό συνολικό σερί 7-0 τελείωσε το σετ 25-18 και μαζί και τον αγώνα 3-1 σετ.

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ηρακλής Πετ. 3-1

Τα σετ: 19-25, 26-24, 25-22, 25-20 σε 120΄.

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 5 άσσοι, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν 2 άσσοι, 51 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σάκης Ψάρρας): Γιάκομπσεν 4π. (1/2, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 20 (17/46, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος 6 (5/14, 1 μπλοκ, 63%υπ., 35%αρ.), Πανταλέων 9 (6/12, 3 μπλοκ), Ράπτης 21 (17/32, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 60%υπ., 25%αρ.), Πελεκούδας 5 (4/8επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 71%υπ., 43% αρ.), Γαλλιώτος, Πεντίδης 7 (6/8, 1 μπλοκ).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 4π. (2/4επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Προύσαλης 3 (2/2, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 15 (10/30, 4 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 14%αρ.), Φέργκιουσον 8 (5/8, 3 μπλοκ), Κλίντι Ρίου 14 (14/27, 94%υπ., 53%αρ.), Ποπόφ 16 (16/32επ.,) / Μπουράκης (λ. - 52%υπ., 28%αρ.), Τερζόγλου, Αρμενάκης 1 (1 μπλοκ), Χήρας 3 (2/2, 1 μπλοκ).