ΒΟΛΕΪ

Βολερό - Ολυμπιακός 3-0: Ήττα για τις ερυθρόλευκες στη Γαλλία

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΘΕΤΙΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΘΕΤΙΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Βολερό ήταν ανώτερη από τον Ολυμπιακό και επικράτησε με 3-0 σετ στο πρώτο ματς για τη φάση των "32" του Challenge Cup. Δύσκολη η αποστολή των ερυθρόλευκων στη ρεβάνς του Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των "32" του Challenge Cup και ηττήθηκε στη Γαλλία με 3-0 σετ από την Βολερό Λε Κανέ. Οι «ερυθρόλευκες» στον επαναληπτικό στο «Μελίνα Μερκούρη» την επόμενη εβδομάδα (27/11, 18.00) χρειάζονται νίκη με 3-0 ή 3-1 για να διεκδικήσουν την πρόκριση στο χρυσό σετ. Αν η γαλλική ομάδα κατακτήσει δύο σετ θα είναι αυτή που θα πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς αν και περιόρισε τα λάθη της (14 συνολικά), δεν βρέθηκε σε καλή μέρα επιθετικά με 29% αποτελεσματικότητα (27/94) και δυσκολεύτηκε να τελειώσει επιθέσεις πάνω από το αντίπαλο μπλοκ. Η Βολερό είχε 15 μπλοκ, με τις Χασάνοβα και Λαζαρένκο να έχουν 5 και 4 μπλοκ αντίστοιχα.

Σε ό,τι αφορά τον αγώνα ο Ολυμπιακός κόντραρε στα ίσα την πανίσχυρη αντίπαλο του στο πρώτο σετ. Η Βολερό κατάφερε να ξεφύγει με τρεις (18-15), όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και έφερε το σετ στα ίσα. Μάλιστα, οι ερυθρόλευκες κατάφεραν να σβήσουν και δύο σετ μπολ των γηπεδούχων στο 24-22, αλλά στο τέλος οι παίκτριες του Σέλινγκερ πήραν το κατέκτησαν με 27-25.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός και πάλι έβγαλε αντίδραση όταν η Βολερό προηγήθηκε με 11-7 και με επί μέρους 5-1 έφερε το σετ σε ισορροπία (12-12). Στη συνέχεια η Βολερό κατάφερε να βρει λύσεις και να φτάσει στο 2-0 με 25-17. Στο τρίτο σετ οι ερυθρόλευκες άντεξαν μέχρι το 10-10, όμως στη συνέχεια ακολούθησε επί μέρους 14-0 για τη γαλλική ομάδα η οποία πανηγύρισε το τελικό 3-0 με 25-14.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Χίπερ με 13 πόντους, η οποία ήταν και η μοναδική με διψήφιο νούμερο. Στην αντίπερα όχθη

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: "Για 1,5 σετ παίξαμε καλύτερα συγκριτικά με τα προηγούμενα ματς και σίγουρα πιάσαμε την καλύτερη απόδοση μέχρις στιγμής στη σεζόν. Ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να φτάσουμε στο θετικό αποτέλεσμα. Στο πρώτο σετ χάσαμε αρκετές ευκαιρίες σε κόντρα επιθέσεις για να το κερδίσουμε και να αλλάξουμε την εξέλιξη του αγώνα. Σίγουρα δεν ήταν τόσο μεγάλη διαφορά των δυο ομάδων, όπως προκύπτει από το αποτέλεσμα. Ελπίζω ότι στην έδρα μας θα είναι διαφορετικές οι ισορροπίες. Περιμένουμε τους φιλάθλους μας στο Ρέντη και μαζί τους θα παλέψουμε για την πρόκριση".

Βολερό - Ολυμπιακός 3-0

Τα σετ: 27-25, 25-17, 25-14 σε 67'

*Οι πόντοι της Βολερό προήλθαν από 7 άσσους, 43 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 27 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΒΟΛΕΡΟ (Σέλινγκερ): Λαζαρένκο 13 (6/10 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Κασάνοβα 17 (14/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντιμίτροβα 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. - 27% άριστες), Χασάνοβα 7 (2/3 επ., 5 μπλοκ), Μπιέλιτσα 13 (12/26 επ., 1 μπλοκ, 83% υπ. - 67% άριστες), Μόρι 6 (2/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γκιαρντίνο (λ, 78% υπ. - 43% άριστες), Όρτσιτ (λ), Κορνιένκο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 6 (3/4 πε., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μέιφιλντ 7 (6/21 επ., 1 άσσος, 70% υπ. - 33% άριστες), Λαμπρούση 6 (3/9 επ., 3 άσσοι), Χριστοδούλου 3 (2/8 επ., 1 άσσος), Χίπε 13 (11/34 επ., 2 μπλοκ), Έμοντς 3 (2/18 επ., 1 μπλοκ, 86% υπ. - 57% άριστες) / Κοκκινάκη (λ, 35% υπ. - 0% άριστες), Μιλιντίγιεβιτς (λ, 45% υπ. - 27% άριστες), Νομικού (43% υπ. - 29% άριστες), Κωνσταντινίδου Λ.