ΒΟΛΕΪ

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 1-3: Ερυθρόλευκη υπεροχή και μπρέικ τίτλου!

VOLLEYLEAGUE / PLAY OFF / ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ)
VOLLEYLEAGUE / PLAY OFF / ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός έκανε εξαιρετική εμφάνιση και παρά το γεγονός ότι έχασε το πρώτο σετ, κατάφερε να επικρατήσει με 1-3 σετ και πλέον προηγείται 2-0 στις νίκες. Την Πέμπτη (9/5, 18:30) στο κλειστό του Ρέντη μπορεί να "κλειδώσει" το πρωτάθλημα.

Ένας Ολυμπιακός "να τον πιεις στο ποτήρι", πήρε πανάξια νίκη με 1-3 σετ (25-23, 21-25, 17-25, 15-25) στο PAOK Sports Arena και έκανε το 2-0 στις νίκες στη σειρά των τελικών της Volleyleague ανδρών.

Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στο "Μελίνα Μερκούρη" την Πέμπτη (9/5, 18:30), όπου οι Πειραιώτες μπροστά στο κοινό τους θα προσπαθήσουν να φτάσουν σε μια ακόμη νίκη, να... σκουπίσουν τον Δικέφαλο και να σηκώσουν το πρωτάθλημα για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Όσο για τον Κυπελλούχο Ελλάδας, είναι για τα καλά με την πλάτη στον τοίχο, κυνηγώντας πλέον τρεις σερί νίκες και τις δυο θα πρέπει να τις πάρει στην έδρα του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Γιούρι Φιλίποφ, αν και προηγήθηκε, δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις αγώνα και μοιραία γνώρισε την εντός έδρας ήττα.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν σχεδόν σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, είχαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση, ήταν ψύχραιμοι στα σημεία που έπρεπε και κάπως έτσι έφτασαν σχετικά εύκολα στο διπλό, δείχνοντας πως την δεδομένη χρονική στιγμή έχουν το μομέντουμ και είναι σε καλύτερη αγωνιστική και ψυχολογική κατάσταση.

Πριν την έναρξη του αγώνα, ο πρώην αρχηγός του ΠΑΟΚ, Γιάννης Παντακίδης, βραβεύτηκε για την προσφορά του στον Δικέφαλο, από τους φίλους της ομάδας ενώ στις κερκίδες του γηπέδου βρέθηκαν αρκετοί παίκτες της ποδοσφαιρικής ομάδας και άλλων τμημάτων του συλλόγου, μεταξύ αυτών της γυναικείας ομάδας βόλεϊ και του μπάσκετ.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 1-3 και τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει με άσο του Κλαπβάικ. Ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου το προβάδισμα στη συνέχεια (10-13), αναγκάζοντας τον Γιούρι Φιλίποφ να καλέσει τάιμ άουτ. Η αντίδραση και η ισοφάριση για τον ΠΑΟΚ ήρθε με μπλοκ του Όκολιτς σε 14-14, με τον Κλαπβάικ να δίνει προβάδισμα στη συνέχεια στον ΠΑΟΚ με 16-15. Ο Δικέφαλος βρέθηκε για πρώτη φορά στο +2 σε ένα κρίσιμο σημείο (21-19) αναγκάζοντας τον Φερνάντο Μουνιόθ να πάρει τάιμ άουτ. Το σετ πήγε εντέλει στους γηπεδούχους με 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα 4 πόντων (4-8), με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει (8-8). Ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις με τον Σμιτ και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων, πέρασε μπροστά με 17-18, συνέχισε το ίδιο δυνατά και κέρδισε τελικά το σετ με 21-25, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Πλέον, οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν και το μομέντουμ.

Στο τρίτο σετ, οι δυο ομάδες βάδισαν πόντο πόντο μέχρι το 10-10, όπου ο Δικέφαλος με μπλοκ του Όκολιτς και άσο του Κλαπβάικ πέρασε μπροστά με 12-10. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τέσσερις σερί πόντους προηγήθηκαν με 12-14, αναγκάζοντας τον Γιούρι Φιλίποφ να καλέσει τάιμ άουτ. Οι ερυθρόλευκοι δεν αποσυντονίστηκαν, έμειναν συγκεντρωμένοι, ανέβασαν και άλλο την διαφορά, φτάνοντας στο 17-25, φέρνοντας... τούμπα τον δεύτερο τελικό.

Το τέταρτο σετ του βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 4-7 και τους γηπεδούχους να μειώνουν στον πόντο (6-7). Παρόλα αυτά, ο άσος του Ράουνβερντικ και ο κερδισμένος πόντος του Αλεξίεφ, έδωσαν και πάλι μια διαφορά τριών πόντων στον Ολυμπιακό για το 8-11, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 10-11, αλλά ήταν η τελευταία του αναλαμπή. Οι Πειραιώτες έκαναν ό,τι ήθελαν από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και κάπως έτσι το σετ ολοκληρώθηκε διψήφια διαφορά (15-25).

Ο Ολυμπιακός πέρα για πέρα δίκαια έφτασε σε ένα διπλό στο "Παλατάκι", που τον έκανε αδιαφιλονίκητο φαβορί για τον τίτλο. Ο ΠΑΟΚ θα παλέψει για την απόλυτη ανατροπή, όμως η πλάστιγγα έχει γείρει για τα καλά στην μεριά των ερυθρολεύκων.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 7 άσσοι, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 3 άσσοι, 58 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Γιούρι Φιλίποφ): Οκολιτς 10 (4/11επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Μουαγκουτούτια 9 (8/24επ., 65%υπ., 44%αρ.), Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Τακουρίδης 8 (7/12επ., 1 μπλοκ), Κλαπβάικ 23 (18/36επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 4 (4/15επ., 58%υπ., 52%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. – 43%υπ., 29%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής 1 (1/2επ.), Καπετανίδης, Γάτσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 4π. (2/6επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (6/11επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 16 (13/27επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 17 (17/26επ., 26%υπ., 9%αρ.), Ραουβέρντινκ 22 (18/33επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. -44%υπ., 28%αρ.), Στιβαχτής, Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Σμαραγδής, Δαρίδης (λ).