ΣΤΙΒΟΣ

Πανελλήνιο πρωτάθλημα: Ξανά πρωταθλητής ο Τσιάμης, 12η νίκη για Δουβαλίδη

ΠΑΤΡΑ 2019 / ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ 110ΑΝΔΡΩΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΔΟΥΒΑΛΙΔΗΣ ΑΟ(ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Τσιάμης ο απόλυτος κυρίαρχος στο τριπλούν, φετινό ρεκόρ για Πεσιρίδου, 12η νίκη για Δουβαλίδη. Φοβερή Δόση και πανελλήνιο ρεκόρ Κ20 στο ύψος.

Για δέκατη φορά στην καριέρα του ο Δημήτρης Τσιάμης αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος στο τριπλούν και το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο. Ο 37χρονος πρωταθλητής στο δεύτερο άλμα του πέτυχε 16,70 μ. και βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ δείχνοντας για μια ακόμη φορά αγωνιστική ετοιμότητα.

Ο αθλητής στη συνέχεια κυνήγησε να πετύχει ένα ακόμη μεγαλύτερο άλμα, ωστόσο οι προσπάθειες του ήταν άκυρες. Ο Παύλος Μπόφτσης (ΓΣ Ηρακλής) έκανε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του και με 16,37 μ. στο ένα και μοναδικό έγκυρο άλμα του. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Μανώλης Μακρής (ΠΑΟΚ) με 15,85 μ., αντίστοιχα. Ο "χάλκινος" πριν λίγες ημέρες στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μπορός, Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων) ήταν τέταρτος με 15,87 μέτρα.

Οι διαδοχικές κούρσες βοήθησαν την Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς), που σε ένα στάδιο που πάντα τρέχει γρήγορα, κατάφερε να βρει το ρυθμό της και να κάνει την πρώτη κούρσα της σεζόν κάτω από τα 13.20. Η αθλήτρια της Ιωάννας Σιώμου ήταν νικήτρια για έκτη διαδοχική χρονιά με 13.19 (-0,4), επίδοση που αποτελεί φετινό της ρεκόρ και δείχνει πως στις επόμενες κούρσες θα είναι σε θέση να κυνηγήσει επιδόσεις κάτω από τα 13.10.

Η 19χρονη Σάρα Αουντί (Ερμής Ιλιού) έκανε 14.13 ξεπέρασε τον εαυτό της και κατέλαβε τη δεύτερη θέση. Τρίτη με 14.36 και νέο ατομικό ρεκόρ ήταν η Σοφία Ιωσηφίδου (ΟΚΑ Καβάλας). Η Κυριακή Σαμάνη (Αίολος Μακεδονίας) έχασε το ρυθμό της στα τελευταία εμπόδια και έμεινε πέμπτη με 15.56.

Δίχως τον απαιτούμενο συναγωνισμό, ο Κώστας Δουβαλίδης (ΑΟ Ηφαιστια) έφτασε στην 12η νίκη του σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Ο έμπειρος πρωταθλητής διένυσε την απόσταση σε 13.56 (0,5) στην τελευταία του κούρσα πριν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων. Ο αθλητής του Μπάμπη Σδρόλα έχει ήδη το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχας και προετοιμάζεται με στόχο να βρεθεί εκεί στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Ο Κώστας Χίντας (Μ. Αλέξανδρος Γ,) ακολούθησε με 14.28 και ο Νίκος Φιλανδαράκης (ΓΑΣ Ιεράπετρας) τρίτος με 14.45.

Άλλη μια νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Κετατέας), που επικράτησε στη δισκοβολία με 56,36 μέτρα. Η έμπειρη αθλήτρια προερχόταν από αμυγδαλύτιδα που επηρέασε το τελευταίο διάστημα την προετοιμασία της.

Η Παναγιώτα Δόση κατάφερε να πετύχει σήμερα αυτό που έδειχνε εδώ και καιρό πως είναι σε θέση να κάνει. Με άλμα στα 1,86 μ. έσπασε το πανελλήνιο ρεκόρ Κ20 το οποίο κατείχε από το μακρινό 1985 η Νίκη Μπακογιάννη.

Η Δόση λίγες ημέρες από την έβδομη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα με 1,84 μ. έκανε την υπέρβαση και έκλεισε τη σεζόν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Νικήτρια του αγώνα με 1,88 μ. ήταν η Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς), που για τρίτη φορά φέτος ξεπέρασε το παραπάνω ύψος. Η αθλήτρια στη συνέχεια δοκίμασε δίχως επιτυχία στο 1,90 μέτρα.

Τον εαυτό της ξεπέρασε και η Αθηνά Ρέτζιου (ΓΣ Κηφισιάς) που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 1,83 μ., ένα εκατοστό πάνω από το προηγούμενο ρεκόρ της. Στην τέταρτη θέση επίσης με 1,83 μ. ήταν η Ιωάννα Ζάκκα (ΑΟ Φιλοθέης), που στη συνέχεια δεν μπόρεσε να υπερβεί το 1,86 μέτρα.

Η Γκούσιν ξεπέρασε με την δεύτερη το 1,76 μ. με την πρώτη το 1,80 μ. και 1,83 μ. με την δεύτερη το 1,86 μ. και με την πρώτη το 1,88 μέτρα.

Ο Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) ήταν νικητής στη σφυροβολία στο φετινό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στην Πάτρα, στον πρώτο τελικό της ημέρας με βολή στα 75,13 μέτρα.

Ο αθλητής του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου έφτασε στις πέντε νίκες στο πρωτάθλημα και επιβεβαίωσε την καλή αγωνιστική του κατάσταση. Ο Ανατασάκης ξεκίνησε τον αγώνα του με άκυρη πέτυχε 74,71 μ,. στη δεύτερη βολή του και συνέχισε με άκυρα, 73,34 μ. και 75,13 μ. στην έκτη και τελευταία του βολή.

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις στη σεζόν έδωσε ο Χρήστος Φραντζεσκάκης, που έστειλε τη σφύρα στα 73,86 μ. και πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων με την αντρική σφύρα. Ο ασημένιος πρωταθλητής Ευρώπης βελτίωσε το δικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 72,89 μ. από τις 29 Ιουνίου του 2019.

Ο αθλητής του Κωστή Παπαμαρκάκη είχε δύο ακόμη έγκυρες βολές στα 62,31 μ., 72,42 μ. και 72,41 μέτρα. Η τριάδα στη σφυροβολία συμπληρώθηκε από τον Ιβάν Μενγκλεμπέη (ΟΣΦΠ) με 69,46 μέτρα.

Η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς) έκανε το πρώτο βήμα για να κάνει και φέτος νταμπλ, αφού σήμερα επικράτησε στα 1.500 μ. στην πρώτη ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος κι αύριο θα μπει στα 800 μ. με τον ίδιο στόχο.

Η αθλήτρια του Χρήστου Παπαχρήστου τερμάτισε σε 4.15.03 και συνέτριψε το ατομικό της ρεκόρ, το οποίο ήταν 4.17.10. Η συναθλήτρια της Αναστασία Μαρινάκου ήταν δεύτερη με 4.17.84 επίδοση που αποτελεί φετινό της ρεκόρ και δείχνει πως έχει βρει και πάλι το ρυθμό της. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Βικτόρια Τσόλη (ΓΣ Χαλανδρίου) με 4.22.64.

Ο Ανδρέας Δημητράκης συνεπής με το πανελλήνιο πρωτάθλημα ήταν νικητής στα 1.500 μ. με 3.39.94, επίδοση πολύ κοντά στο ατομικό του 3.39.32. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Μάρκος Γκούρλιας (ΑΟ Μυκόνου) με 3.52.88, που αύριο θα μπει στα 5.000 μ. και το χάλκινο ο Κώστας Βρανάς (ΓΣ Ηρακλής) με 3.54.28.

Πηγή: segas.gr