Ευρωπαϊκό Νεανίδων πόλο: Νίκησε και τη Ρουμανία και πέρασε στα προημιτελικά

Η Εθνική ομάδα πόλο των Νεανίδων συνέτριψε με 31-6 τη Ρουμανία και προκρίθηκε απευθείας στα προημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στον Βόλο.

Έναν ωραίο, βραδινό και υγιεινό περίπατο έκανε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νεανίδων στον τρίτο αγώνα της στον Α’ Όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, στο κολυμβητήριο του ΕΑΚ Βόλου, την Τρίτη (3/9), κόντρα στη Ρουμανία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε άνετα με 31-6, καθώς η διαφορά κλάσης με τις Ρουμάνες είναι τεράστια, πέτυχε την τρίτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες και σφράγισε και τυπικά την πρωτιά στον Όμιλο, που της δίνει την απευθείας πρόκριση στην 8άδα .

Έτσι τα κορίτσια του Κώστα Δήμου σκέπτονται πλέον μόνο τον σπουδαίο προημιτελικό της Πέμπτης (5/9), στις 20.00, όπου θα αντιμετωπίσουν τη νικήτρια του χιαστί αγώνα Ρωσία – Ισραήλ (θα γίνει αύριο Τετάρτη 4/9 στις 20.00). Πιθανότατα αντίπαλος θα είναι η ομάδα της Ρωσίας και πάνω σ’ αυτήν προσαρμόζει το σχέδιό του το επιτελείο της Εθνικής, με στόχο πλέον την πρόκριση στην 4άδα.

Η Ελλάδα ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο ματς με τη Ρουμανία, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Δήμου χρησιμοποίησε όλες τις κοπέλες που είχε στη διάθεσή του στη 13άδα, δοκίμασε σχήματα και φυσικά βγήκαν πολλές κόντρες. Η Ελλάδα είχε 3/6 παίκτη παραπάνω, 3/4 πέναλτι. Η Ρουμανία είχε 3/4 παίκτη παραπάνω

ΕΛΛΑΔΑ – ΡΟΥΜΑΝΙΑ 31-6

Τα οκτάλεπτα: 7-1, 7-2, 8-0, 9-3.

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Δήμου): Λάζαρη, Καϊάφα 2, Μουστακαρία 4, Ξανθοπούλου 1, Φουντωτού 3, Τσιμάρα 4, Νίνου 6, Μπόβαλη, Τορνάρου 2, Μπιτσάκου 4, Τριχά 2, Χέλμη 3, Καρύτσα.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Τογκάνελ, Βίντικαν 1, Πιεντεμόντε, Σάβου, Ολτεάνου 4, Ροσμέντενιουτς, Νάγκι, Σάντου, Μπόνκα 1, Νεκουλάι, Φεσιόρου, Κριστέα, Ιλιέσκου.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α’ ΟΜΙΛΟΥ (Τελική 3 αγ.):

1. ΕΛΛΑΔΑ 9 (9-47)

2. Σερβία 6 (44-39)

3. Γαλλία 3 (38-36)

4. Ρουμανία 0 (25-63)

Το πρόγραμμα της Τετάρτης 4/9:

9.30 Ρουμανία – Βουλγαρία (θέσεις 13-16)

11.00 Τσεχία – Τουρκία (θέσεις 13-16)

12.30 Σερβία – Μ. Βρετανία (χιαστί για πρόκριση στην 8άδα)

17.00 Γερμανία – Γαλλία (χιαστί για πρόκριση στην 8άδα)

18.30 Ουγγαρία – Σλοβακία (χιαστί για πρόκριση στην 8άδα)

20.00 Ρωσία – Ισραήλ (χιαστί για πρόκριση στην 8άδα)

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

HIGHLIGHTS