ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Επική πρόκριση Δούκα στους "16" του Τσάλεντζ Καπ

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Μία από τις μεγαλύτερες νίκες της ιστορίας του πέτυχε ο Δούκας με 24-16 επί του ΙΕΚ ΞΥΝΗ, ανατρέποντας το 27-21 του πρώτου αγώνα, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση για τους "16" του Τσάλεντζ Καπ.

Η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» ήταν ψυχωμένη με έναν εντυπωσιακό Δημήτρη Μπραουδάκη κάτω από τα δοκάρια να έχει 18 επεμβάσεις (σε 32 σου) με ποσοστό 60% και τον Ζαμπούνη να πετυχαίνει 8 γκολ στην επίθεση. Η ομάδα της Νέας Ιωνίας ήταν σε πολύ κακή ημέρα, με πολλά λάθη σε επίθεση και άμυνα.

Το ματς: Το πρώτο ημίχρονο ο Δούκας ήταν κυρίαρχος, παίζοντας εξαιρετική άμυνα με μπροστάρη τον Δημήτρη Μπραουδάκη να έχει 8 επεμβάσεις και ποσοστό κοντά στο 60%. Η άμυνα του Δούκα κράτησε χωρίς γκολ τον ΙΕΚ ΞΥΝΗ στα πρώτα 13 λεπτά του αγώνα με τον Αλβανό να σκοράρει στο 13:08, μειώνοντας σε 3-1! Επιθετικά για την ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» ξεχώρισε ο Ζαμπούνης που είχε τέσσερα τέρματα, ένα εκ των οποίων εντυπωσιακό από την περιφέρεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δούκας έφτασε γρήγορα στο +7 (13-6) με τον Αποστολίδη, ενώ όσο περνούσε η ώρα η διαφορά μεγάλωνε, φτάνοντας ακόμα στα 9 τέρματα (18-9) στο 45:15.

Ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ μείωσε σε 19-13 στο 52’ με τον Αλβανό, αλλά γρήγορα η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» ανέκτησε και πάλι διαφορά 8 γκολ (23-15) με τον Ζαμπούνη στο 57’ και «καθάρισε» την πρόκριση, αφού λόγω περισσοτέρων εκτός έδρας γκολ, του αρκούσε διαφορά 6 τερμάτων.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι. 24-16

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 1-0, 4-1, 5-2, 8-5, 11-6 (ημχ.), 13-6, 15-8, 17-9, 19-11, 21-13, 24-16

ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραϊτης 3, Ζαμπούνης 8, Μανουσέλης, Βελαώρας, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 2, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Πάνου, Μπάγιος 3, Αντωνόπουλος, Νταρσουλάντ 2, Αραπακόπουλος 2, Κυρκίτσος, Μυλωνάς 3

ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Κωστακίδης, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης, Γκέρτσος, Μελετάκος, Κανδύλας 1, Αλβανός 6, Παπαδιονυσίου 3, Παπακυπριανού 2, Τσιλιμπάρης, Ξαγοράρης, Λιόλιος, Χάλαρης, Κεδέρης 4.

Διαιτητές: Μανέα- Ιλιέσκου (Ρουμανία), Παρατηρητής: Κωνσταντίνου (Κύπρος), Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 3/4-4/6