NCAA

Το North Carolina απέκλεισε το Oregon του Ντόρσεϊ

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πέτυχε 21 πόντους στον ημιτελικό του κολεγιακού Final Four αλλά το North Carolina νίκησε το Oregon με 77-76 και προκρίθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό (VIDEO).

Το Oregon έγραψε ήδη Ιστορία φτάνοντας στο Final Four του NCAA για πρώτη φορά έπειτα από 78 ολόκληρα χρόνια. Στο Γκλεντέιλ της Αριζόνα, πάντως, δεν πρόκειται να γράψει άλλο κεφάλαιο. Το North Carolina αποδείχθηκε πολύ μεγάλο εμπόδιο και προ πάντων η καλύτερη ομάδα στον δεύτερο ημιτελικό, αφού επικράτησε με 77-76 των Ducks και προκρίθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον μεγάλο τελικό του κολεγιακού πρωταθλήματος.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ χρειάστηκε 17 λεπτά για να σημειώσει τους πρώτους πόντους του και 23 για να πετύχει το πρώτο του καλάθι στο ματς, ωστόσο κατόρθωσε να τελειώσει τον ημιτελικό με 21 πόντους, 12/12 ελεύθερες βολές, 3/11 σουτ και 4 ριμπάουντ και να επεκτείνει το σερί του με 20 ή περισσότερους πόντους στα οκτώ παιχνίδια. Το πολυπόθητο σουτ της νίκης, πάντως, δεν είχε ποτέ την ευκαιρία να το πάρει.

Το North Carolina, παρότι είχε το προβάδισμα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και ξέφυγε με 56-47 στο 28' και με 66-56 στο 31', δεν φρόντισε ποτέ να κλείσει την πόρτα στο Oregon. Οι Ντακς “έμειναν” μέχρι τέλους στο παιχνίδι, έριξαν τη διαφορά μέχρι τον έναν πόντο με 6,4'' να απομένουν και στο τέλος είχαν άλλη μία ευκαιρία να “κλέψουν” το ματς. Ούτε όμως οι 0/4 βολές των Μικς, Μπέρι στα τελευταία 5,8'' ήταν αρκετές. Κι αυτό διότι το North Carolina μάζεψε δύο μεγάλα επιθετικά ριμπάουντ και έκλεισε τον ημιτελικό με τον τρόπο που αρμόζει στην καλύτερη ομάδα της χώρας στον τομέα των ριμπάουντ.

Ο Κένεντι Μικς έκανε το παιχνίδι της ζωής του για το North Carolina. Ο ευτραφής σέντερ πέτυχε 25 πόντους με 11/13 σουτ, μάζεψε 14 ριμπάουντ και έκλεψε 3 φορές τη μπάλα, οδηγώντας εκ του ασφαλούς τους Ταρ Χιλς μαζί με τον Τζάστιν Τζάκσον (22 πόντοι). Αυτοί οι δύο κουβάλησαν το North Carolina, το οποίο ξεπέρασε την κάκιστη βραδιά του Χικς και του Μπέρι (είχαν μαζί... 3/26 σουτ), καθώς και το κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι. Η ομάδα του Ρόι Γουίλιαμς σούταρε με 18% μέχρι το 16' και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 22-30 σε εκείνο το σημείο. Κάποια στιγμή όμως θα έβρισκε ρυθμό.

Η matchup ζώνη του Oregon δεν μπόρεσε να σταματήσει όλο το βράδυ τους Ταρ Χιλς, οι οποίοι έκλεισαν καλύτερα το ημίχρονο και πήραν τα ηνία της αναμέτρησης από εκεί και πέρα, με τον Τζάκσον και τον Μικς να βάζουν σε ένα διάστημα 20 συνεχόμενους πόντους. Η νέα κακή βραδιά του Ντίλον Μπρουκς δεν βοήθησε το Oregon. Ο Ντίλαν Ενις (18 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος των Ντακς, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε ακόμα και ο Τζόρνταν Μπελ (13 πόντοι, 16 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), παρότι “γύρισε” τον δεξιό αστράγαλο στο πρώτο ημίχρονο.

North Carolina-Oregon 77-76 (39-36 ημ.)

North Carolina (Γουίλιαμς): Μικς 25 (11/13δ., 14ρ., 3κλ.), Χικς 2 (1/12δ.), Πίνσον 8 (8ρ., 5ασ.), Τζάκσον 22 (6/6β., 6/13σ.), Μπέρι 11 (2/14σ.), Μπράντλι 2, Μέι 2, Γουντς, Γουάιτ, Μπριτ 5.

Oregon (Αλτμαν): Μπελ 13 (16ρ., 4κ.), Μπρουκς 10 (2/11σ., 6ρ., 5λ.), Ντόρσεϊ 21 (12/12β.), Ενις 18 (7/19σ., 6ρ.), Πρίτσαρντ 5, Σμιθ 4, Μπίγκμπι-Γουίλιαμς, Μπένσον 5.