NBA

Χιτ - Ρόκετς 129-100: Διαστημικό Μαϊάμι, τραγικό Χιούστον

AP Photo/Gaston De Cardenas AP PHOTO/GASTON DE CARDENAS

Μυθικοί οι Χιτ για ένα δωδεκάλεπτο, νίκησαν πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 129-100 τους Ρόκετς (!), κάνοντας απίστευτα πράγματα στο παρκέ.

Οι Χιτ έριξαν μία ξεγυρισμένη σφαλιάρα στους Ρόκετς. Και χρειάστηκαν μόλις 12 λεπτά για να το κάνουν, όσο κράτησε η πρώτη περίοδος δηλαδή, στο τέλος της οποίας το σκορ ήταν 46-14 (!) για το Μαϊάμι, στον δρόμο για μία άνετη νίκη με 129-100!

Το Μαϊάμι ήταν από άλλα πλανήτη, διαλύοντας το Χιούστον, που δεν βρήκε ποτέ αντίδραση. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 16' το σκορ ήταν 59-18 για τους Χιτ, οι οποίοι στα υπόλοιπα 32 λεπτά του αγώνα έκαναν συντήρηση δυνάμεων, με την διαφορά να μην πέφτει ποτέ κάτω από τους 25 πόντους!

Ο Ντάνκαν Ρόμπινσον με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Χιτ, με τον Μέγιερς Λέοναρντ να προσθέτει 21 πόντους και τον Τζίμι Μπάτλερ 18 πόντους και 9 ασίστ.

Για τους Ρόκετς, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 29 πόντους και ο Κρις Κλέμονς 16 πόντους, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ έμεινε στους 10 πόντους με 3/11 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 46-14, 71-46, 99-71, 129-100

ΧΙΤ: Αντεμπάγιο 8, Μπάτλερ 18 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ρόμπινσον 23 (7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λέοναρντ 21 (1), Ναν 5 (2/10 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ασίστ), Σίλβα 4, Τζόνσον 17 (2), Ολίνικ 6 (8 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 15 (3), Χίρο 12 (2)

ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 2, Καπέλα 5 (7 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 10 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 7 λάθη), Χάρντεν 29 (6 λάθη), Γκόρντον 4 (2/10 σουτ), Άντερσον 2 (6 ριμπάουντ), Χάουζ 10 (1), Σεφολόσα 5 (1), Τσάντλερ, Κλέμονς 16 (4), Ρίβερς 3 (1), ΜάκΛεμορ 14 (3)