NBA

"Βασιλιάς" Κάρι στο Σακραμέντο!

Sacramento Kings guard De'Aaron Fox, left, tries to fight through a screen as he guards against Golden State Warriors guard Stephen Curry, right, during the first half of an NBA basketball game Friday, Dec. 14, 2018, in Sacramento, Calif. (AP Photo/Rich Pedroncelli)
AP Photo/Rich Pedroncelli AP PHOTO/RICH PEDRONCELLI

Γουόριορς και Κινγκς σημείωσαν μαζί 41 τρίποντα (ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ) στο Σακραμέντο, με τους πρωταθλητές να παίρνουν στο τέλος τη νίκη με 127-123, με τον Κάρι να σημειώνει 20 πόντους στην 4η περίοδο!

Οι Γουόριορς και οι Κινγκς πρόσφεραν στον κόσμο ένα από τα συγκλονιστικότερα παιχνίδια της σεζόν, με τους πρωταθλητές να καταφέρνουν στο τέλος να πάρουν τη νίκη με 127-123, σε ένα παιχνίδι γεμάτο ρεκόρ!

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε διαγωνισμό τριπόντων, οι Γουόριορς είχαν 21/47 τρίποντα και οι Κινγκς 20/36 τρίποντα (ρεκόρ συλλόγου), με τα συνολικά 41 τρίποντα που σημείωσαν οι δύο ομάδες να αποτελούν ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ για έναν αγώνα!

Οι δύο ομάδες έβλεπαν σαν... βαρέλι το καλάθι, έχοντας μαζί 23/37 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο (ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ για ένα ημίχρονο), σε ένα από τα πιο τρελά παιχνίδια της σεζόν, όπου οι διψήφιες διαφορές εξαφανίζονταν σε μερικά λεπτά και το ένα μεγάλο σουτ διαδεχόταν το άλλο.

Όπως γίνεται σαφές, σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε διαγωνισμό τριπόντων αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Στέφεν Κάρι. Ο σταρ των Γουόριορς ήταν για ακόμα μία φορά ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 42 πόντους με 10/20 τρίποντα (!), σημειώνοντας 20 πόντους στην 4η περίοδο, όταν, ευστοχώντας στο ένα μεγάλο σουτ μετά το άλλο, οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη.

Ο κέβιν Ντουράντ με 29 πόντους και ο Κλέι Τόμπσον με 20 πόντους ακολούθησαν σε απόδοση τον Κάρι, με τον Ντρέιμοντ Γκριν να προσθέτει 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Για τους Κινγκς, ο Μπάντι Χιλντ είχε 32 πόντους με 8/13 τρίποντα, ο Τζάστιν Τζάκσον 28 πόντους με 5/7 τρίποντα και ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς 17 πόντους, αλλά με 5/17 σουτ.

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ: Μπιέλιτσα 12 (9 ριμπάουντ), Κόλεϊ-Στάιν 14 (13 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Φοξ 8 (7 ασίστ), Χιλντ 32 (8/13 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπογκντάνοβιτς 17 (5/17 σουτ, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τζάιλς 2, Τζάκσον 28, Φέρελ 5, ΜάκΛεμορ 5

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 12 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Ντουράντ 29 (9 ασίστ), Λούνι 5, Κάρι 42 (4/6 δίποντα, 10/20 τρίποντα, 4/4 βολές), Τόμπσον 20, Μπελ, Γιερέμπκο 2, ΜακΚίνι, Κουκ 10, Λίβινγκστον, Ιγκουοντάλα 7