NBA

Τζαζ- Σίξερς 106-104: Πιο σκληρή η Γιούτα

AP Photo/Rick Bowmer AP PHOTO/RICK BOWMER

Σκληρό παιχνίδι έγινε στην Γιούτα, με τους Τζαζ να παίρνουν μία δύσκολη νίκη με 106-104. Τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Μπεν Σιμονς.

Δεν χάνουν στην Γιούτα οι Τζαζ. Οι Μορμόνοι έδειξαν ξανά τα δόντια τους, επιβλήθηκαν δύσκολα με 106-104 των Σίξερς και διατήρησαν το αήττητό τους στην έδρα τους (4-0), βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 5-3, έναντι 5-2 των Σίξερς.

Η Γιούτα είχε το πάνω χέρι από την αρχή του αγώνα, ξεφεύγοντας με διψήφια διαφορά από νωρίς. Οι Σίξερς ωστόσο δεν τα παράτησαν και παρά το γεγονός ότι έχασαν από νωρίς τον Μπεν Σίμονς (τραυματίστηκε στον ώμο και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο) έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, μειώνοντας σε 103-101 με 2 λεπτά για το φινάλε.

Ένα μεγάλο τρίποντο του Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς ωστόσο λίγο αργότερα έμελλε να "κλειδώσει" τη νίκη των Τζαζ, με τους Σίξερς απλώς να μειώνουν στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα την διαφορά.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 24 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Μπογκντάνοβιτς να προσθέτει 20 πόντους και τον Τζο Ίνγλις 16 πόντους.

Για τους Σίξερς, ο Τζοέλ Εμπίντ είχε 27 πόντους και 16 ριμπάουντ (αλλά με 5/16 σουτ), ο Τζος Ρίτσαρντσον 24 πόντους και ο Τομπάιας Χάρις 16 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-29, 58-56, 84-73, 106-104

ΤΖΑΖ: Μπογκντάνοβιτς 20 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ο'Νιλ 5 (1), Γκομπέρ 14 (16 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 15 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μίτσελ 24 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Γκριν 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ινγκλις 16 (2), Νιάνγκ 1, Μπράντλεϊ 8

ΣΙΞΕΡΣ: Χόρφορντ 7 (3/14 σουτ, 1 τρίποντο), Χάρις 16 (7 ριμπάουντ), Εμπίντ 27 (5/16 σουτ, 1 τρίποντο, 16/18 βολές, 16 ριμπάουντ), Σίμονς 2, Ρίτσαρντσον 24 (2), Σκοτ 5 (1), Θάιμπουλ 2, Ένις 4, Νέτο 11 (1), Κορκμάζ 6 (2)