NBA

Το... σερί του ο Γουέστμπρουκ, τη νίκη οι Πέλικανς

AP PHOTO/TYLER KAUFMAN

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ έφτασε τα 11 σερί τριπλ-νταμπλ, αλλά οι Πέλικανς νίκησαν την Οκλαχόμα Σίτι 131-122, παρά τον τραυματισμό του Άντονι Ντέιβις (VIDEO).

Ο... χορός των τριπλ-νταμπλ καλά κρατεί για τον Ράσελ Γουέστμπρουκ. Αυτό πάντως δεν μεταφράζεται απαραίτητα και σε νίκες για την ομάδα του. Ο "Ρας" σημείωσε στο Smoothie King Center το 11ο συνεχόμενο τριπλ-νταμπλ, ωστόσο οι Πέλικανς (26-33) ήταν η καλύτερη ομάδα και κατόρθωσαν να καταβάλουν την Οκλαχόμα Σίτι με 131-122. Κι ας μην είχαν τον Άντονι Ντέιβις σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο λόγω του τραυματισμού που υπέστη στον αριστερό ώμο...

Ο σούπερ σταρ της Νέας Ορλεάνης έπαιξε 16 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο και έβαλε μάλιστα 14 πόντους, αλλά σε μία φάση λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου φάνηκε να χτυπάει στον αριστερό ώμο έπειτα από ένα φάουλ στον Νοέλ και δεν επέστρεψε ποτέ στο γήπεδο. Ακόμα και χωρίς αυτόν, πάντως, οι συμπαίκτες του τα πήγαν μια χαρά. Οι Πέλικανς αντέδρασαν υποδειγματικά μετά την συντριβή από το Ορλάντο με 30 πόντους διαφορά δύο βράδια νωρίτερα, σούταραν με πολύ υψηλά ποσοστά (54,3% συνολικά και 46,2% στα τρίποντα) και είχαν διαρκώς τον έλεγχο στο παιχνίδι.

Η ομάδα του Αλβιν Τζέντρι προηγήθηκε ακόμα και με 91-74 στο 31’, πριν δεχτεί την αντεπίθεση της Θάντερ (37-20). Με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ (44 πόντοι, 14 ριμπάουντ 11 ασίστ) να είναι ασταμάτητος όλο το βράδυ και τους Πολ Τζορτζ (24 πόντοι), Νέρλενς Νοέλ (22 πόντοι) να συνεπικουρούν, η Οκλαχόμα Σίτι έριξε την διαφορά μέχρι τους τρεις πόντους σε δύο περιπτώσεις στα τελευταία τρία λεπτά. Ο Τζούλιους Ραντλ (33 πόντοι) έβαλε όμως τρία κρίσιμα καλάθια από εκεί και πέρα και οι γηπεδούχοι άντεξαν μέχρι τέλους. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα έπειτα από 4 σερί νίκες για την OKC, η οποία πέτυχε 72 πόντους μέσα από την ρακέτα, αλλά δεν είχε στη Νέα Ορλεάνη τους Τζέραμι Γκραντ και Ντένις Σρέντερ.

ΝΙΟΥ ΟΡΛΕΑΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ (Τζέντρι): Ντέιβις 14 (5/10 σουτ), Μίλερ 8, Ραντλ 33 (11/21 σουτ, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χόλιντεϊ 32 (12/27 σουτ, 7 ασίστ, 3 τάπες), Γουίλιαμς 9 (12 ριμπάουντ), Ντιάλο 6, Οκαφορ 12 (8 ριμπάουντ), Τζάκσον 2, Φρέιζιερ, Κλαρκ, Μουρ 15 (6/7 σουτ).

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ (Ντόνοβαν): Πάτερσον 5, Τζορτζ 28 (8/12 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ανταμς 4, Γουέστμπρουκ 44 (18/30 σουτ, 14 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 λάθη), Φέργκιουσον 6, Νοέλ 22 (10/16 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Ναντέρ 2, Φέλτον 9, Μπάρτον 2.