NBA

Θηρίο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, περίπατο οι Μπακς με Γουίζαρντς

AP Photo/Paul Sancya AP PHOTO/PAUL SANCYA

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κυριαρχεί και να κάνει ακόμα ένα double-double, οι Μπακς επιβλήθηκαν εύκολα με 131-115 των Γουίζαρντς στην Γουάσινγκτον.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν είχε όρεξη για προβλήματα κόντρα στους Γουίζαρντς. Φρόντισε λοιπόν να βγει από νωρίς μπροστά και - μην έχοντας αντίπαλο στα μέτρα του - να κυριαρχήσει στο παρκέ, οδηγώντας τους Μπακς στη νίκη με 131-115 μέσα στην Γουάσινγκτον.

Το Μιλγουόκι χρειάστηκε απλώς ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα του αγώνα για να ξεφύγει με διψήφια διαφορά και να κλείσει το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενο με 38-26. Ακολούθως απλώς πάτησε λίγο ακόμα το γκάζι και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 73-50!

Τα πράγματα είχαν πάρει πλέον τον δρόμο τους για τους Μπακς, με τους Γουίζαρντς να είναι ανήμποροι να αντιδράσουν. Κάπως έτσι, η διαφορά έφτασε κάποια στιγμή ακόμα και τους 32 πόντους, με το Μιλγουόκι να φτάνει τελικά σε μία άνετη νίκη.

Ο Γιάννης από την πλευρά του ήταν ασταμάτητος. Όντας διαρκώς σε θέση... επίθεσης, ολοκλήρωσε τον αγώνα με 37 πόντους με 10/17 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 17/17 βολές (ρεκόρ καριέρας), 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 33 λεπτά συμμετοχής!

Ο Μπρουκ Λόπεζ με 21 πόντους και ο Κρις Μίντλετον με 20 πόντους ακολούθησα ν σε απόδοση τον Γιάννη, με τον Μάλκολμ Μπρόγκντον να προσθέτει 15 πόντους.

Για τους Γουίζαρντς, ο Μπράντλεϊ Μπιλ είχε 24 πόντους, με τον Τζεφ Γκριν να προσθέτει 20 πόντους (αλλά με 6/17 σουτ) και τον Ότο Πόρτερ 18 πόντους.

ΓΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Αρίζα 12, Πόρτερ 18 (7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Μπράιαντ 12, Μπιλ 24, Σατοράνσκι 10, Μπράουν 2, Ντέκερ 2, Γκριν 20 (6/17 σουτ), Ραντλ 3, ΜακΡέι 9, Τζένκινς 3

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 37 (10/17 δίποντα, 17/17 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μίντλετον 20 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λόπεζ 21, Μπρόγκντον 15 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σνελ 10, Γουντ, Γουίλσον 5, Ιλιασόβα, Μπράουν 3, Κόνατον 7, Χιλ 13