NBA

Τα εύκολα-δύσκολα οι Γουόριορς

AP Photo/Matt Slocum AP PHOTO/MATT SLOCUM

Οι Γουόριορς απώλεσαν διαφορά 21 πόντων κόντρα στους Καβαλίερς, αλλά στο τέλος κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 120-114, παραμένοντας στην κορυφή της Δύσης.

Οι Γουόριορς μετέτρεψαν έναν διαφαινόμενο περίπατο σε ντέρμπι κόντρα στους Καβαλίερς. Τελικά, στο φινάλε έκαναν όσα χρειαζόταν για να πάρουν τη νίκη με 120-114. Βελτίωσαν έτσι το ρεκόρ τους στο 55-24 και βρίσκονται αγκαλιά με την 1η θέση στην Δύση.

Οι Γουόριορς έκαναν ό,τι ήθελαν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ξεφεύγοντας με 68-49 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και 76-55 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Ενώ όμως γενικώς φαινόταν να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι, κάποια στιγμή χαλάρωσαν (πολύ) περισσότερο από ότι έπρεπε.

Οι Καβαλίερς δεν άφησαν την ευκαιρία να περάσει έτσι. Πιάνοντας λοιπόν στον ύπνο το Γκόλντεν Στέιτ, άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά και μείωσαν σε 112-115 με 3 λεπτά να μένουν για το τέλος! Στην επόμενη επίθεσή τους όμως έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, με τον Στεφ Κάρι να ευστοχεί σε τρίποντο για το 118-112 και να "κλειδώνει" τη νίκη.

Ο Κάρι με 40 πόντους με 9/12 τρίποντα και 7 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ντρέιμοντ Γκριν να προσθέτει 20 πόντους και 8 ριμπάουντ και τον Κέβιν Ντουράντ 15 πόντους.

Για τους Καβς, ο Κόλιν Σέξτον είχε 27 πόντους, ο Τσέντι Οσμάν 15 πόντους και ο Λάρι Νανς 13 πόντους και 14 ριμπάουντ.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 20 (8 ριμπάουντ), Ντουράντ 15 (8 ασίστ), Μπόγκουτ 6, Κάρι 40 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τόμπσον 11, Γερέμπκο 6, Μπελ 4, ΜακΚ΄νι, Λούνι 4, Λίβινγκστον, Κουκ 14, Λι

ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ: Νανς 13 (14 ριμπάουντ), Οσμάν 15, Τόμπσον 12, Νάιτ 6, Σέξτον 27, Κρις 2, Ζίζιτς 12, Κλάρκσον 10, Στάουσκας 4, Νουάμπα 13