NBA

Στην παράταση οι Κλίπερς

AP Photo/Brandon Dill AP PHOTO/BRANDON DILL

Οι Κλίπερς ήθελαν τόσο πολύ τη νίκη κόντρα στους Τζαζ που παρατάχθηκαν με βασικούς, παίρνοντας τη νίκη κόντρα στα... δεύτερα της Γιούτα με 143-137 στην παράταση. "Άγγιξε" το double-double ο Μίτρου-Λονγκ.

Οι Τζαζ και οι Κλίπερς ήξεραν πριν μπουν στο παρκέ την θέση τους στην κανονική περίοδο, αφού η μεν Γιούτα ήταν σίγουρα 5η, η δε ομάδα του Λ.Α ήταν σίγουρα 8η. Αυτό δεν τους εμπόδισε ωστόσο να τα δώσουν όλα στο μεταξύ τους παιχνίδι, με τους Κλίπερς να φτάνουν τελικά στη νίκη με 143-137 στην παράταση.

Οι Κλίπερς, οι οποίοι παρατάχθηκαν με βασικούς, σε αντίθεση με τους Τζαζ που παρατάχθηκαν με τους αναπληρωματικούς τους, ξέφυγαν ακόμα και με 17 πόντους διαφορά (48-31) στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι από το πουθενά και χρειάστηκαν δύο βολές του Σιντάριους Θόρνγουελ για να ισοφαρίσουν σε 126-126 και να στείλουν το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο ωστόσο ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν μία νίκη γοήτρου.

Ο Μοντρέζλ Χάρελ με 24 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ίβιτσα Ζούμπατς να προσθέτει 22 πόντους και τον Λου Γουίλιαμς 15 πόντους.

Για τους Τζαζ, ο Γκρέισον Άλεν είχε 40 πόντους, ο Τζορτζ Νιάνγκ 24 πόντους και ο Τζο Κράουντερ 17 πόντους. Ο Ναζ Μίτρου-Λονγκ αγωνίστηκε 34 λεπτά και είχε 9 πόντους με 3/9 σουτ, 2/2 βολές και 9 ασίστ.

Λ.Α ΚΛΙΠΕΡΣ: Γκαλινάρι 13, Ζούμπατς 22 (11 ριμπάουντ), Μπεβερλι 14, Σάμετ 14, Γκίγκλεους-Αλεξάντερ 8, Γκριν 13, Χάρελ 24, Τσάντλερ 2, Ρόμπινσον 7, Γουίλιαμς 15, Τεμπλ 5, Γουάλας 4, Θόρνγουελ 2

ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ: Κράουντερ 17, Ο'Νιλ 6, Ίνγκλες 5, Ούντο 14 (13 ριμπάουντ), Άλεν 40, Καβανό, Σεφολόσα 7, Νιάνγκ 24, Μπράντλεϊ 15, Μίτρου-Λονγκ 9