NBA

Σόου από ΜακΚόλουμ και Κάρι στο Πόρτλαντ

AP PHOTO/STEVE DYKES

Ο Σεθ Κάρι αναπλήρωσε ιδανικά το κενό του Λίλαρντ, ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ έκανε το πρώτο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του και οι Μπλέιζερς νίκησαν τους Χοκς 120-111 (VIDEO).

Με τον Ντέιμιαν Λίλαρντ να παίρνει ρεπό (λόγω ενοχλήσεων στο δεξί χέρι και στο δεξί γόνατο), ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ και ο Σεθ Κάρι αποφάσισαν να βγουν μπροστά. Οι δυο τους έβαλαν μαζί 50 πόντους και βοήθησαν τους Μπλέιζερς να κάνουν ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά και να καταβάλουν με 120-111 τους Χοκς, που τους προκάλεσαν ου ολίγα προβλήματα επί 44 λεπτά στο Moda Center.

Η ομάδα του Τέρι Στοτς "καθάρισε" ουσιαστικά το παιχνίδι με ένα σερί 13-0 που έκανε από το 41' έως το 46', ξεφεύγοντας με 114-100 σε εκείνο το σημείο. Κάτι που οφείλει σχεδόν εξ ολοκλήρου στον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ και στον Σεθ Κάρι, με τον πρώτο να κάνει το πρώτο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του (28 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ) και τον δεύτερο να βάζει 22 πόντους, ξεκινώντας βασικός στη θέση "1" αντί του Λίλαρντ. Το μόνο κακό νέο της βραδιάς για το Πόρτλαντ ήταν η αποχώρηση του Εβαν Τέρνερ με ενοχλήσεις στον αχίλλειο του αριστερού ποδιού.

Μεγάλο ρόλο έπαιξε βέβαια και η άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι κράτησαν τους Χοκς στα 7/24 σουτ στην τελευταία περίοδο. Ο Τρέι Γιανγκ (30 πόντοι) και ο Τζον Κόλινς (21 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι των Χοκς, οι οποίοι βρέθηκαν νωρίς νωρίς πίσω στο σκορ με 14 πόντους διαφορά (33-19 στο 9'), πριν ισορροπήσουν το παιχνίδι και πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 64-63. Χρόνο συμμετοχής για τους Χοκς πήρε και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος είχε 3 πόντους, 1/1 τρίποντο, 0/1 δίποντο, 1 ασίστ και 2 φάουλ στα 9 λεπτά που αγωνίστηκε.

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ (Στοτς): Αμίνου 17 (8 ριμπάουντ), Χάρκλες 16, Νούρκιτς 15 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 τάπες), Κάρι 22 (8/13 σουτ), ΜακΚόλουμ 28 (10 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Κόλινς 7, Λέοναρντ 9, Λέιμαν 6, Μπάλντγουϊν, Τέρνερ, Στάουσκας.

ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ (Πιρς): Κόλινς 21, Μπέμπρι 2, Ντέντμον 11 (4 κλεψίματα, 3 τάπες), Γιανγκ 30 (11/15 σουτ, 8 ασίστ), Χέρτερ 3, Σπέλμαν 5, Κάρτερ 6, Πρινς 11, Λεν 9, Λιν 10 (6 ασίστ), Ντόρσεϊ 3.