NBA

Σφαλιάρα των Σέλτικς σε Μαβς και Ντόντσιτς

Dallas Mavericks forward Luka Doncic (77) in the second half of an NBA basketball game Tuesday, Dec. 18, 2018, in Denver. The Nuggets won 126-118. (AP Photo/David Zalubowski)
AP Photo/David Zalubowski AP PHOTO/DAVID ZALUBOWSKI

Μία κλάση ανώτεροι οι Σέλτικς, επιβλήθηκαν ευκολα με 114-93 των Μάβερικς, δίνοντας ένα καλό μάθημα στον Ντόντστις και την παρέα του.

Ο Λούκα Ντόντσιτς μπορεί να κάνει... θαύματα από την αρχή της σεζόν, ωστόσο τα θαύματα δεν... περνάνε στους Σέλτικς. Οι "Κέλτες" φρόντισαν να του το δείξουν λοιπόν αυτό και παίζοντας όμορφο μπάσκετ πήραν μία άνετη νίκη με 114-93.

Η - χωρίς Ίρβινγκ - Βοστώνη έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της, ξεφεύγοντας με 34-23 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Κι αν το Ντάλας μείωσε σε 58-51 στο τελος του πρώτου ημιχρόνου, ένα επιμέρους σκορ 26-17 στην τρίτη περίοδο αρκούσε στους Σέλτικς για να ξεφύγουν στο σκορ και να φτάσουν σε μία άνετη νίκη.

Ο Τζέιλεν Μπράουν με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τζέισον Τέιτουμ να προσθέτει 18 πόντους και τον Γκόρντον Χέιγουορντ 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Για τους Μαβς, ο Χάρισον Μπαρνς είχε 20 πόντους και ο Λούκα Ντόντσιτς 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 18 (7/21 σουτ), Χόρφορντ 10 (8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ροζίερ 8, Σμαρτ 17, Μπράουν 21, Οτζελέγιε 8, Γιαμπουσέλε, Τάις 8 (13 ριμπάουντ), Χέιγουορντ 16 (11 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντοζίερ, Γουαμέικερ 8

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Μπαρνς 20, Ντόντσιτς 19 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζόρνταν 12 (15 ριμπάουντ), Σμιθ 9, Μάθιους 11, Νοβίτζκι (0/10 σουτ), Πάουελ 6, Φίνεϊ-Σμιθ, Χάρις 9, Μπαρέα 6, Μπράνσον