NBA

Σέλτικς - Θάντερ 134-129: Σούπερ ο Ίρβινγκ, μοιραίος ο Γουέστμπρουκ

Οι Σέλτικς με οδηγό τον Καϊρί Ίρβινγκ επικράτησαν με 134-129 των Θάντερ, καθώς π κατά τ' άλλα πάρα πολύ καλός Ράσελ Γουέστμπρουκ υπέπεσε σε λάθος στο 47:52 (130-128) και αποτέλεσε τον μοιραίο παίκτη της ομάδας του.

Οι Θάντερ πήγαν στην Βοστόνη έχοντας επτά διαδοχικές επιτυχίες, αλλά οι Σέλτικς δεν τους άφησαν να αυξήσουν το σερί τους σε 8-0, καθώς πήραν τη νίκη με 134-129. Ο Καϊρί Ίρβινγκ (30 πόντοι, 11 ασίστ, 4 ριμπάουντ) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, οι οποίοι μοίρασαν 36 ασίστ και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 34-19, ενώ σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκαν και οι Μαρκους Μόρις (19 πόντοι, 7 ασίστ), Μάρκους Σμαρτ (17 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Αλ Χόρφορντ (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ) Οι Πολ Τζορτζ (37 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Ράσελ Γουέστρμπρουκ (22 πόντοι, 16 ασίστ, 12 ριμπάουντ) ήταν οι καλύτεροι παίκτες των φιλοξενούμενων, οι οποίοι υποχώρησαν στο 33-19.

Οι γηπεδούχοι πέρασαν τη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης σε θέση οδηγού, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ράσελ Γουέστμπρουκ ηγήθηκε της αντεπίθεσης της ομάδας του, η οποία είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Ο ηγέτης των Θάντερ, όμως, 8 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και με το σκορ να είναι 130-128 υπέπεσε σε λάθος και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη.

Οι Σέλτικς πατούσαν καλύτερα στο παρκέ στη μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου, αλλά οι Θάντερ δεν τους άφησαν να ξεφύγουν και στη συμπλήρωση των 12' μόλις δύο πόντοι (31-29) χώριζαν τις ομάδες. Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δωδεκάλεπτο συνέχισαν να περιορίζουν τον Γουέστμπρουκ, γεγονός που τους οδήγησε στο +8 του ημιχρόνου (66-58).

Οι γηπεδούχοι στην τρίτη περίοδο έφτασαν ως το +12 (33'΄), αλλά οι Τζόρτζ και Σρέντερ κράτησαν όρθια την ομάδα τους, η οποία μείωσε σε 99-93 στο τέλος του δωδεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι στο 41' δια χειρός Γουέστμπρουκ πλησίασαν στο -4 (107-103), αλλά οι Σέλτικς έμειναν ψύχραιμοι. Οι φιλοξενούμενοι δια χειρός Γουέστμπρουκ μείωσαν σε 107-103 (41'), σε 121-119 (45.20) και σε 127-125 (47:15). Ο Ίρβινγκ έγραψε το 129-125, αλλά ο Γκραντ έπειτα από ασίστ του Γουέστρμπρουκ ευστόχησε σε τρίποντο για το 129-128. Ο Τέιτουμ είχε 1/2 βολές (130-128) και ο καλύτερος παίκτης των φιλοξενούμενων στην τέταρτη περίοδο, Γουέστμπρουκ έχασε την μπάλα. Ο Τέιτουμ έμεινε ψύχραιμος για το 132-128 (47.53) κι εν συνεχεία (47:55) στην γραμμή των βολών πήγε ο ηγέτης των Θάντερ. Ο Γουέστμπρουκ ευστόχησε στην πρώτη βολή (132-129), αστόχησε εσκεμμένα στη δεύτερη και δόθηκε παράβαση, μιας και η μπάλα δεν βρήκε την στεφάνη. Ο Σμαρτ στον εναπομείναντα χρόνο είχε 2/2 βολές και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (134-129).

Δωδεκάλεπτα: 31-29, 66-58, 99-93, 134-129

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Μόρις 19 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τέιτουμ 11 (7 ριμπάουντ), Χόρφορντ 17 (1 τρίποντο, 9 ριμπάοπυντ), Ίρβινγκ 30 (1 τρίποντο, 11 ασίστ), Σμαρτ 18 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τάις 14 (2), Χέιγουορντ 3, Ρόζιερ 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπράουν 12 (2).

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ: Τζορτζ 37 (5), Γκραν 15 (2), Άνταμς 16 (9 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 22 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 16 ασίστ), Φέργκιουσον 11 (3), Νοέλ 2, Πάτερσον 5 (1), Σρέντερ 16 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντιαλό 5.