NBA

Σέλτικς - Ρόκετς 110-111: Φοβερό παιχνίδι, συγκλονιστικός Γουέστμπρουκ

Σπουδαίο ντέρμπι και παράταση στη Βοστώνη, με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να πετυχαίνει 41 πόντους και να οδηγεί τους Ρόκετς σε μία μεγάλη νίκη επί των Σέλτικς, έκτη συνεχόμενη.

Απολαυστικό παιχνίδι με συναρπαστικό φινάλε στην κανονική διάρκεια, με την υπογραφή του Ράσελ Γουέστμπρουκ να υπερισχύει και να δίνει στην παράταση τη νίκη στους Ρόκετς επί των Σέλτικς (110-111).

Η ομάδα του Χιούστον θα μπορούσε να έχει πάρει τη νίκη από το 48λεπτο όταν το σκορ ήταν 101-104, η -εσκεμμένα- χαμένη βολή του Τέιτουμ, όμως, και το buzzer beater τρίποντο του Μπράουν έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί, οι Ρόκετς επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους και με την ώθηση του Γουέστμπρουκ αλλά και τις βολές του Χάρντεν στο τέλος πήρε τη νίκη, έκτη σερί για την ομάδα του Χιούστον. Ο πρώτος τελείωσε το ματς με 41 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο δεύτερος είχε 21 πόντους αλλά γενικά ήταν άστοχος (7/24 σουτ). Από τους Κέλτες, ο Τέιτουμ πέτυχε 32 πόντους, άλλους 26 προσέθεσε ο Σμαρτ, ενώ 22 είχε ο Μπράουν, ο οποίος αξίζει να σημειωθεί ότι μέχρι το τρίποντο που έστειλε το ματς στον έξτρα χρόνο, είχε 1/5 από την περίμετρο.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 56-45, 78-81, 104-104 (κ.α.), 110-111

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 32 (5/15 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χέιγουορντ 18 (2), Τάις 8 (15 ριμπάουντ), Σμαρτ 25 (5), Μπράουν 22 (2), Οτζελέγιε, Γουίλιαμς 2, Γουόναμεϊκερ 2, Λάνγκφορντ.

ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 9 (3), Κόβινγκτον 16 (4 τρίποντα, 16 ριμπάουντ), Χάουζ 9 (1), Γουέστμπρουκ 41 (15/25 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, Χάρντεν 21 (7/24 σουτ), Γκριν 3 (1), Ρίβερς 5, Γκόρντον 7 (1), ΜάκΛεμορ.

Photo Credits: AP Photo/Michael Dwyer