NBA

Ρόκετς - Λέικερς 102-112: Ο νόμος του ΛεΜπρόν

AP Photo/Mark J. Terrill AP PHOTO/MARK J. TERRILL

Με τον ΛεΜπρόν σε τρομερή βραδιά και τους Ντέιβις, Ρόντο να τον ακολουθούν, οι Λέικερς επιβλήθηκαν με 112-102 στο Game 3 των Ρόκετς και πήραν προβάδισμα με 2-1 νίκες.

Οι Λέικερς πήραν το πάνω χέρι στην σειρά με τους Ρόκετς. Με την τριάδα των ΛεΜπρόν Τζέιμς, Άντονι Ντέιβις και Ραζόν Ρόντο να έχει μαζί 83 πόντους, οι "Λιμνάνρωποι" επιβλήθηκαν με 112-102 των Ρόκετς στο Game 3 και πήραν προβάδισμα με 2-1 νίκες.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι για τρεις περιόδους, με το Χιούστον να δίνει για ακόμα μία φορά στους Λέικερς όσα μπορούσαν να αντέξουν. Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο οι Λέικερς ανέβασαν ακόμα περισσότερο την ένταση της άμυνάς τους, έκαναν αυτά που έπρεπε στην επίθεση και πήραν τη νίκη.

Ο ΛεΜπρόν με 36 πόντους (29 στο πρώτο ημίχρονο) ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ντέιβις να προσθέτει 26 πόντους και 15 ριμπάουντ και τον Ρόντο 21 πόντους και 9 ασίστ, σε μία βραδιά που οι Λέικερς πήραν 42 πόντους από τον πάγκο τους και οι Ρόκετς μόλις 16 πόντους, όλους από τον Τζεφ Γκριν.

Για το Χιούστον, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 33 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ και ο Ράσελ Γουέστμπρουκ 30 πόντους. Το χειρότερο ωστόσο για τους Ρόκετς ήταν ότι στην τέταρτη περίοδο είδαν τον Ρόμπερτ Κόβινγκτον να αποχωρεί από το παιχνίδι έπειτα από αγκωνιά που δέχθηκε από τον Άντονι Ντέιβις στο κεφάλι, ελπίζοντας ότι δεν θα έχει διάσειση.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-32, 64-61, 82-82, 102-112

ΡΟΚΕΤΣ (Ντ' Αντόνι): Τάκερ 3 (1), Κόβινγκτον 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 30 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκόρντον 10 (2/9 σουτ, 2 τρίποντα), Χάρντεν 33 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γκριν 16 (1), ΜάΚλεμορ, Ρίβερς

ΛΕΪΚΕΡΣ (Βόγκελ): Ντέιβις 26 (15 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζέιμς 36 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΜακΓκί, Γκριν 2, Κάλντγουελ-Πόουπ 6 (2), Μόρις 2 (1/6 σουτ), Κούζμα 14, Ρόντο 21 (3 τρίποντα, 9 ασίστ), Σμιθ, Καρούζο 5 (1)