NBA

Ράπτορς - Χιτ 110-121: "Φρένο" στους Πρωταθλητές το Μαϊάμι

AP PHOTO/MARK LENNIHAN

Την πρώτη τους ήττα στον Καναδά γνώρισαν οι Πρωταθλητές του NBA, Τορόντο Ράπτορς και μάλιστα στην παράταση από τους Χιτ (110-121, 108-108 κ.α) οι οποίοι τους "έπιασαν" στη βαθμολογία. "Τριπλός" ο Μπάτλερ που "καθάρισε" στον έξτρα χρόνο.

Οι Μαϊάμι Χιτ έγιναν η πρώτη ομάδα που περνούν από τον Καναδά, σταματώντας την πορεία επτά αήττητων αγώνων των Πρωταθλητών του ΝΒΑ, Τορόντο Ράπτορς των οποίων και επικράτησαν 121-110 στον έξτρα χρόνο της παράτασης για να τους "πιάσουν" στη βαθμολογία και στο ρεκόρ με 15-5.

Ο Πάουελ είχε δώσει στην κανονική διάρκεια σουτ νίκης στους γηπεδούχους (108-107), ωστόσο από το φάουλ του Γκασόλ στον Μπάτλερ, ο τελευταίος με 1/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση. Μολονότι δεν κατάφερε να το πάρει με τις βολές στο κανονικό παιχνίδι, το πέτυχε στον έξτρα χρόνο όπου με συνεχόμενους πόντους "καθάρισε" τη νίκη. Ο Μπάτλερ έκανε triple-double με 22 πόντους, 13 ριμπάουντ και 12 ασίστ, ενώ για τους νικητές 22 πόντους είχε και ο Ρόμπινσον. Όσο για τους γηπεδούχους, ο Πάουελ ήταν πρώτος σκόρερ με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Σιάκαμ είχε 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ απελπιστικά άστοχος ήταν ο Λόουρι με 0/11 τρίποντα!

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-32, 53-58, 81-83, 108-108 (110-121)

ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 15 (12 ριμπάουντ), Ανουνόμπι 6 Γκασόλ 14 (2), Λόουρι 12 (0/11 τρίποντα), ΒανΒλίτ 19 (3 τρίποντα), Ιμπάκα 13 (2), Χόλις-Τζέφερσον 6, Ντέιβις 2, Πάουελ 23 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

ΧΙΤ: Λέοναρντ 8 (8 ριμπάουντ), Μπάτλερ 22 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Ρόμπινσον 22 (6), Αντεμπάγιο 18 (7 ριμπάουντ), Ναν 7 (3/16 σουτ, 6 ασίστ), Ολίνικ 16 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 5, Γουίνσλοου 5 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Χίρο 6 (1)

Photo Credits: AP Photo/Mark Lennihan