NBA

Ψυχωμένοι Μπλέιζερς, άλωσαν την Οκλαχόμα Σίτι

AP Photo/Alonzo Adams AP PHOTO/ALONZO ADAMS

Με μπροστάρηδες τους Λίλαρντ-ΜακΚόλουμ και παίκτη-κλειδί τον Αμίνου οι Μπλέιζερς νίκησαν με 111-98 τους Θάντερ στην Οκλαχόμα Σίτι και έκαναν το 3-1 στην σειρά.

Οι Μπλέιζερς έδειξαν, πάλι, χαρακτήρα. Το Πόρτλαντ εμφανίστηκε απόλυτα συγκεντρωμένο στην Οκλαχόμα Σίτι, έσφιξε την άμυνά του και... πυροβολούσε από την περιφέρεια (15/35 τρίποντα), καταφέρνοντας να πάρει μία δίκαιη νίκη με 111-98 στο Game 4 της σειράς, για να αποκτήσει προβάδισμα με 3-1 νίκες.

Οι Μπλέιζερς έδειξαν από την αρχή ότι το Game 4 θα ήταν διαφορετικό από το Game 3. Ήταν συγκεντρωμένοι από την αρχή μέχρι το τέλος, πόνταραν στα δυνατά τους σημεία και κατάφεραν να πάρουν μία τεράστια νίκη, απέχοντας άλλη μία από την πρόκριση στον δεύτερο γύρο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με τους Μπλέιζερς να καταφέρνουν πάντως να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 26-24. Στην δεύτερη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τους Θάντερ να ξεφεύγουν με 46-39. Αυτό ωστόσο δεν επηρέασε τους Μπλέιζερς που έκλεισαν την δεύτερη περίοδο με ένα σερί 11-0, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 50-46.

Στην τρίτη περίοδο ανέλαβε δράση ο Ντάμιαν Λίλαρντ. Ο All Star γκαρντ άρχισε να "πυροβολεί" από την περιφέρεια και με συνεχόμενα καλάθια βοήθησε την ομάδα του να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 17-4 και να ξεφύγει με 75-57, πριν οι Θάντερ κάνουν το σκορ 79-68 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο το Πόρτλαντ ξέφυγε εκ νέου με 90-72, δείχνοντας να ελέγχει την κατάσταση. Κάπου εκεί οι Θάντερ έδειξαν να έχουν σφυγμό και χαμηλώνοντας το σχήμα τους μείωσαν σε 87-97 και 94-101. Στο τέλος ωστόσο οι Μπλέιζερς έδειξαν χαρακτήρα και με τον ΜακΚόλουμ να βάζει μεγάλα σουτ πήραν μία δίκαιη νίκη.

Ο ΜακΚόλουμ με 27 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Λίλαρντ να προσθέτει 24 πόντους και τον Αλ-Φαρούκ Αμίνου 19 πόντους.

Για τους Θάντερ, ο Πολ Τζορτζ είχε 32 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Ντένις Σρόντερ 17 πόντους και ο Ράσελ Γουέστμπρουκ 14 πόντους, αλλά με 5/21 σουτ.

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ: Τζορτζ 32 (10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκραντ 11 (9 ριμπάουντ), Άνταμς 6 (7 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 14 (9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φέργκιουσον 3, Νόελ 2, Μόρις 3, Φέλτον 8, Σρόντερ 17

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΙΖΕΡΣ: Αμίνου 19 (9 ριμπάουντ), Χάρκλες 15 (10 ριμπάουντ), Καντέρ 8 (10 ριμπάουντ), Λίλαρντ 24 (8 ασίστ), ΜακΚόλουμ 27, Κόλινς 10, Λέοναρντ 2, Λέιμαν 2, Κάρι, Τέρνερ, Χουντ 4, Σίμονς