NBA

Πήρε τη ρεβάνς η Γιούτα στη Νέα Ορλεάνη

AP PHOTO/SCOTT THRELKELD

Η Γιούτα πήρε εκδίκηση για την εντός έδρας ήττα από τους Πέλικανς, επικρατώντας στη Νέα Ορλεάνη με 114-104. Νέες νίκες για Σπερς, Σανς (VIDEOS).

Δύο ημέρες μετά την απρόσμενη εντός έδρας ήττα από τους Πέλικανς, η Γιούτα δεν την πάτησε ξανά. Η Τζαζ ήταν σοβαρή από την αρχή έως το τέλος και αυτή τη φορά νίκησε εύκολα τους Πέλικανς 114-104 στο Smoothie King Center, σε αντίθεση με το προ δύο ημερών παιχνίδι, στο οποίο πέταξε διαφορά 17 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο.

Στη Νέα Ορλεάνη η Τζαζ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με επιμέρους 19-8 και προηγήθηκε με 47-58, έχτισε μία διαφορά 18 πόντων στο 28' (51-69) και αυτή τη φορά φρόντισε να την διατηρήσει, φτάνοντας εύκολα στη νίκη. Η ομάδα του Κουίν Σνάιντερ σούταρε με ποσοστό 52,3% και είχε κορυφαίους τους Ντέρικ Φέιβορς (25 πόντοι), Ρούντι Γκομπέρ (22 πόντοι) και Ντόνοβαν Μίτσελ (20 πόντοι).

ΝΙΟΥ ΟΡΛΕΑΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ (Τζέντρι): Ντέιβις 16, Ραντλ 23, Πέιτον 7 (8 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 16, Γουίλιαμς 12, Ντιάλο, Μίλερ 8, Οκαφορ 3, Τζάκσον 13, Μουρ 6.

ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ (Σνάιντερ): Φέιβορς 25 (9/11 σουτ), Ινγκλς 10 (8 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Γκομπέρ 22 (10/12 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 4 τάπες), Ρούμπιο 9 (10 ασίστ), Μίτσελ 22 (10/18 σουτ, 8 λάθη), Κράουντερ 11, Σεφολόσα 3, Ο'Νιλ, Κόρβερ 12.

ΧΟΚΣ - ΣΠΕΡΣ: Πρόσω ολοταχώς

Έστω και δύσκολα, οι Σπερς πήραν τη νίκη που τόσο πολύ είχαν ανάγκη στην Ατλάντα. Τα "σπιρούνια" επικράτησαν των Χοκς με 111-104 σε ένα κλειστό παιχνίδι, στο οποίο με εξαίρεση το 13-24 στο 9', καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει από την άλλη επί 48 λεπτά. Εν τέλει, η εμπειρία του Σαν Αντόνιο επικράτησε. Ο ΛαΜάρκους Ολντριτζ (32 πόντοι) και ο Ντέρικ Γουάιτ (18 πόντοι, 9 ασίστ, 6 τάπες) οδήγησαν εκ του ασφαλούς τους Σπερς, οι οποίοι έφτασαν τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες.

Ο Τρέι Γιανγκ (24 πόντοι) ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο πρώτος σκόρερ της Ατλάντα, η οποία έχασε με δύο τεχνικές ποινές τον Τόριαν Πρινς στην 3η περίοδο και σούταρε με ποσοστό 39,1%.

ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ (Πιρς): Κόλινς 18 (10 ριμπάουντ), Πρινς 9, Λεν 11, Γιανγκ 22 (8/24 σουτ), Χέρτερ 7, Πόιθρες 4, Τζόνσον, Μπέμπρι 8, Κάρτερ 10, Ανταμς 3, Μπέιζμορ 12.

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ (Πόποβιτς): Γκέι 12 (11 ριμπάουντ), Ολντριτζ 32 (11/16 σουτ, 9 ριμπάουντ), Γουάιτ 18 (8/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 τάπες), ΝτεΡόζαν 14 (7 ασίστ), Φορμπς 6, Γιούμπανκς, Μπέρτανς 12, Μιλς 12, Μπελινέλι 5.

ΣΑΝΣ - ΝΙΚΣ: Τρίτη σερί νίκη με 41 του Μπούκερ

Αίφνης, οι Σανς κερδίζουν αγώνες! Ο Ντέβιν Μπούκερ έκανε φετινό ρεκόρ πόντων με 41 και οι "ήλιοι" κατέβαλαν με 107-96 στην κόντρα των ομάδων με τα χειρότερα ρεκόρ στο ΝΒΑ, φτάνοντας τις τρεις σερί νίκες και τις τέσσερις στους τελευταίους πέντε αγώνες. Ο Κέλι Ούμπρε (18 πόντοι) ήταν επίσης πολύ καλός για το Φίνιξ, το οποίο έχασε κατά κράτος τις μάχες των ριμπάουντ (οι Νικς μάζεψαν 15 παραπάνω), αλλά προκάλεσε 22 λάθη και ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα.

Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 20' (40-39) και άφησε σκόνη πίσω της από εκεί και πέρα, ξεφεύγοντας ακόμα και με 22 πόντους διαφορά στο 42' (98-76).

ΦΙΝΙΞ ΣΑΝΣ (Κοκόσκοβ): Μπέντερ, Ούμπρε 18, Έιτον 10, Τζόνσον 14, Μπούκερ 41 (14/23 σουτ), Χολμς 10, Τζάκσον 2, Μπρίτζες 5, Μέλτον, Οκόμπο 2, Κρόφορντ, Ντάνιελς 5.

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ (Φιζντέιλ): Βόνλε 15, Νοξ 7, Τζόρνταν 17 (14 ριμπάουντ), Σμιθ 15, Ντότσον 15 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ελενσον, Τόμας 5, Ρόμπινσον 8 (8 ριμπάουντ, 4 τάπες), Μούντιεϊ 2, Τρίερ 12.