NBA

Πέισερς - Λέικερς 105-102: Μπλόκο της Ιντιάνα στον ΛεΜπρόν

AP Photo/Michael Conroy AP PHOTO/MICHAEL CONROY

Σπουδαίοι οι Πέισερς, επιβλήθηκαν με 105-102 των - χωρίς Ντέιβις - Λέικερς και διέκοψαν το εκτός έδρας σερί της ομάδας του Λ.Α, που μετρούσε 14 συνεχόμενες εκτός έδρας νίκες!

Οι Πέισερς έδειξαν για ακόμα μία φορά ότι είναι σκληρά καρύδια και μάλιστα απέναντι στην ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ του ΝΒΑ. Η Ιντιάνα βρήκε τους Λέικερς χωρίς τον Άντονι Ντέιβις και δεν τους χαρίστηκε, παίρνοντας μία σπουδαία νίκη με 105-102. Διέκοψε έτσι ένα τρομερό σερί της ομάδας του Λ.Α, η οποία μετρούσε 14 συνεχόμενες εκτός έδρας νίκες.

Η Ιντιάνα είδε τους Λέικερς να έχουν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο αυτό άλλαξε, με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα, αλλά το παιχνίδι να είναι ντέρμπι.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, με τον Μάλκολμ Μπρόγκντον να είναι τελικά αυτός που με λέι-απ έκανε το σκορ 104-102 με 36 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος. Ακολούθησαν ένα άστοχο τρίποντο του ΛεΜπρόν Τζέιμς και 1/2 βολές του Σαμπόνις, για να χάσουν στην συνέχεια οι Λέικερς δύο ευκαιρίες να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, με τους Ρατζόν Ρόντο και Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ να αστοχούν ο καθένας σε ένα τρίποντο στο τέλος.

Ο Ντομάντας Σαμπόνις με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μάιλς Τέρνερ να προσθέτει 16 ποντους και τον Μπρόγκντον 14 πόντους (αλλά 6/16 σουτ).

Για τους Λέικερς, ο ΛεΜπρόν είχε 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ο Ντουάιτ Χάουαρντ 20 πόντους με 10/10 δίποντα και ο Έιβερι Μπράντλεϊ 13 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-28, 50-52, 78-76, 105-102

ΠΕΪΣΕΡΣ: Σαμπόνις 26 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Γουόρεν 12 (5 ριμπάουντ), Τέρνερ 16 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπρόγκντον 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λαμπ 4, Τ. Χόλιντεϊ 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), ΜακΝτέρμοτ 6 (1), Α. Χόλιντεϊ 11 (2), ΜακΚόνελ 10

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντάντλεϊ 3 (1), Τζέιμς 20 (9 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), ΜακΓκί 10 (8 ριμπάουντ), Γκριν 6 (2), Κάλντγουελ-Πόουπ 10 (1), Χάουαρντ 20 (10/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρόντο 7 (2/9 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπράντλεϊ 13 (6/14 σουτ, 1 τρίποντο), Καρούζο 11 (2), Ντάνιελς 2