NBA

Πάρτι των Σπερς στην Βοστώνη με διαστημικό Όλντριτζ!

AP Photo/Michael Dwyer AP PHOTO/MICHAEL DWYER

Τρομεροί οι Σπερς, διέλυσαν με 115-96 τους Σέλτικς στην Βοστώνη, με τον ΛαΜάρκους Όλντριτζ να σταματάει στους 48 πόντους!

Οι Σπερς πήγαν στην Βοστώνη αποφασισμένοι για τη νίκη και την πήραν με εμφατικό τρόπο. Βρίσκοντας απέναντί τους μία Βοστώνη χωρίς τους Τζέισον Τέιτουμ και Αλ Χόρφορντ, τα "Σπιρούνια" δεν λυπήθηκαν τους αντιπάλους τους, παίρνοντας μία εμφατική νίκη με 115-96, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον ΛαΜάρκους Όλντριτζ.

Ο All Star φόργουορντ/σέντερ ήταν απολαυστικός, διαλύοντας την άμυνα των Σέλτικς, αφού ολοκλήρωσε τον αγώνα με 48 πόντους, 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ, σε μία απίστευτη εμφάνιση!

Από κοντά τον ακολούθησε ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 16 πόντους και 11 ασίστ, με τον Πάτι Μιλς να προσθέτει 12 πόντους.

Για τους Σέλτικς, ο Μάρκους Σμαρτ είχε 14 πόντους και οι Γκόρντον Χέιγουορντ και Μάρκους Μόρις από 13 πόντους, ενώ ο Καϊρί Ίρβινγκ έμεινε στους 11 πόντους με 5/17 σουτ και 12 ασίστ.

Όσο για το παιχνίδι, οι Σπερς πήραν από νωρίς το πάνω χέρι, ξεφεύγοντας με 31-24 στην πρώτη περίοδο και 54-47 στην δεύτερη.

Ενώ το παιχνίδι έμοιαζε ανταγωνιστικό, όμως, το Σαν Αντόνιο άρχισε σταδιακά να ξεμακραίνει στην τρίτη περίοδο, ανεβάζοντας την διαφορά στους 12 πόντους (84-72). Και, στην τέταρτη περίοδο, ξέσπασε, σημειώνοντας άλλους 31 πόντους για να ανεβάσει την διαφορά ακόμα και στους 25 πόντους (106-81), φτάνοντας στη νίκη.

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Μόρις 13, Χέιγουορντ 13 (10 ριμπάουντ), Μπέινς 9 (8 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 11 (12 ασίστ), Σμαρτ 14, Οτζελέγιε 3, Γιαμπουσέλ 7, Τάις 11 (7 ριμπάουντ), ΜΠράουν 7, Μονρό 4, Ροζίερ 4, Ντοζίερ, Γουάναμεϊκερ

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ: Όλντριτζ 48 (13 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πετλ 6 (10 ριμπάουντ), Γουάιτ 4, ΝτεΡόζαν 16 (11 ασίστ), Φορμπς 4, Γιούμπανκς, Ποντέξτερ, Μπέρτανς 9, Γκέι 7 (9 ριμπάουντ), Κάνινγκχαμ 2, Μιλς 12, Γουόκερ 2, Μπελινέλι 5