NBA

Οι Θάντερ πήραν εκδίκηση από τους Σπερς

Oklahoma City Thunder guard Russell Westbrook (0) shoots between San Antonio Spurs guard Patty Mills (8) and forward Davis Bertans (42) during the second half of an NBA basketball game in Oklahoma City, Saturday, Jan. 12, 2019. (AP Photo/Sue Ogrocki)
AP Photo/Sue Ogrocki AP PHOTO/SUE OGROCKI

Οι Θάντερ είχαν περισσότερη ενέργεια από τους Σπερς και με ηγέτη τον Γουέστμπρουκ πήραν τη νίκη με 122-112, παίρνοντας μίνι-εκδίκηση για την προ 2 ημερών ήττα τους στο Σαν Αντόνιο έπειτα από δύο παρατάσεις.

Οι Θάντερ και οι Σπερς τέθηκαν ξανά αντιμέτωποι, μόλις 2 ημέρες μετά το ανεπανάληπτο μεταξύ τους παιχνίδι στο Σαν Αντόνιο, όπου τα "Σπιρούνια" επιβλήθηκαν των αντιπάλων τους με 154-147 έπειτα από δύο παρατάσεις . Σε αντίθεση με εκείνο το παιχνίδι, στη νέα τους συνάντηση το... δράμα απουσίαζε, με τους Θάντερ να είναι ανώτεροι και να παίρνουν τη νίκη με 122-112.

Οι Σπερς ήταν αυτοί που έμοιαζαν πιο συγκεντρωμένοι στην αρχή του αγώνα, ξεφεύγοντας με 31-23 στην πρώτη περίοδο και 60-51 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο ωστόσο οι Θάντερ αντέδρασαν και με ένα επιμέρους σκορ 35-20 πέρασαν μπροστά με 86-80.

Το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του πλέον, με την Οκλαχόμα Σίτι να ανεβάζει κι άλλο την διαφορά στην συνέχεια και τελικά να φτάνει σε μία σχετικά εύκολη νίκη.

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ντένις Σρόντερ να προσθέτει 19 πόντους (όλους στο δεύτερο ημίχρονο) και τον Πολ Τζορτζ 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους Σπερς, ο Μάρκο Μπελινέλι είχε 24 πόντους, ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν 18 πόντους και ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ: Τζορτζ 18 (11 ριμπάουντ), Γκραντ 12, Άνταμς 12 (9 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 24 (10 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φέργκιουσον 8, Πάτερσον 13, Ναντέρ 15, Σρόντερ 19, Λουάου-Καμπαρό, Ντιαλό 1

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ: Όλντριτζ 17 (9 ριμπάουντ), Γκασόλ 2, Γουάιτ 8, ΝτεΡόζαν 18 (7/19 σουτ), Φορμπς 14, Γιούμπανκς 2, Ποντέξτερ 1, Μπέρτανς 9, Κάνινγκχαμ 7, Πετλ 6 (10 ριμπάουντ), Μιλς 4, Μπελινέλι 24