NBA

Οι Σίξερς ποδοπάτησαν τους Ράπτορς

AP Photo/Mary Altaffer AP PHOTO/MARY ALTAFFER

Με ηγέτη τον Τζόελ Εμπίντ οι Σίξερς έκαναν πάρτι στο Game 3 κόντρα στους Ράπτορς, πήραν τη νίκη με 116-95 και έκαναν το 2-1 στην σειρά. Πάλευαν μόνοι τους Λέοναρντ και Σιάκαμ.

Οι Σίξερς έριξαν μία μεγαλοπρεπέστατη σφαλιάρα στους Ράπτορς στο Game 3. Η Φιλαντέλφεια έστησε ένα μοναδικό πάρτι κόντρα στους Καναδούς, πήρε μία άνετη νίκη με 116-95 και έκανε το 2-1 στην σειρά, δείχνοντας να πατάει πολύ καλύτερα στα πόδια της.

Οι Σίξερς ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα, έχοντας προβάδισμα από την αρχή, κόντρα σε ένα αγνώριστο Τορόντο, που κυνηγούσε από την αρχή του αγώνα στο σκορ και κατέρρευσε στην τέταρτη περίοδο, βλέποντας την διαφορά να εκτοξεύεται από τους 7 πόντους στους 18 μέσα σε 3 λεπτά και στους 26 μέσα σε 6 λεπτά.

Ο Τζόελ Εμπίντ με 33 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 κοψίματα ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζίμι Μπάτλερ να προσθέτει 22 πόντους και τον Τζέι Τζέι Ρέντικ 15 πόντους.

Για τους Ράπτορς, ο Καγουάι Λέοναρντ είχε 33 πόντους, ο Πασκάλ Σιάκαμ 20 πόντους και ο Ντάνι Γκριν 13 πόντους, ωστόσο από εκεί και πέρα υπήρχε το... χάος, με όλους τους υπόλοιπους παίκτες να αποδεικνύονται κατώτεροι των προσδοκιών, με πρώτο τον Κάιλ Λόουρι, που έμεινε στους 7 πόντους με 2/10 σουτ.

ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΙ ΣΙΞΕΡΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Σίξερς να έχουν το προβάδισμα από την αρχή, με τους Ράπτορς ωστόσο να κρατάνε την επαφή τους με το σκορ και το σκορ της πρώτης περιόδου να είναι 32-29 για τους γηπεδούχους. Στην δεύτερη περίοδο οι Σίξερς θα ανέβαζαν άμεσα την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (40-29), διατηρώντας αυτό το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 64-53.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Φιλαντέλφεια έδωσε την εντύπωση ότι θέλει να καθαρίσει το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 71-55. Το Τορόντο ωστόσο αντέδρασε και με τον Λέοναρντ να σημειώνει 14 πόντους με 7/7 σουτ στην τρίτη περίοδο, μείωσε σε 81-89, αλλά και σε 82-89 στην πρώτη φάση της τέταρτης περιόδου. Εκεί όμως ήρθε το νέο ξέσπασμα των 76ερς, με το οποίο κλείδωσαν τη νίκη.

Η Φιλαντέλφεια ανέβασε ταχύτητα όταν η διαφορά έπεσε στους 7 πόντους και με ένα σερί 11-0 ξέφυγε με 100-82, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 26 πόντους (110-94) μέσα σε αποθέωση! Τα πράγματα είχαν πάρει πλέον τον δρόμο τους, με τους Ράπτορς να πετούν στην συνέχεια λευκή πετσέτα και τους Σίξερς να πανηγυρίζουν μία δίκαιη νίκη.

ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΕΙΑ 76ΕΡΣ: Χάρις 13 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Εμπίντ 33 (10 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Μπάτλερ 22 (9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ρέντικ 15, Μπόλντεν, Σκοτ 5, Ένις 10 (5 ριμπάουντ), Σίμονς, Τζόνσον 4, Μονρό 4, Μαριάνοβιτς, ΜακΚόνελ

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 20, Λέοναρντ 33, Γκασόλ 7 (6 ριμπάουντ), Λόουρι 7 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκριν 13 (6 ριμπάουντ), Μόρελαντ, Μίλερ, Πάουελ 6, Ιμπάκα 4 (5 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 1, ΜακΚό, Μικς 4