NBA

Οι Πίστονς "γκρέμισαν" από την κορυφή τους Νάγκετς

AP Photo/Carlos Osorio AP PHOTO/CARLOS OSORIO

Οι Πίστονς βρήκαν τους Νάγκετς χωρίς τρεις βασικούς και δεν τους χαρίστηκαν, διαλύοντάς τους με 129-103, με αποτέλεσμα να τους ρίξουν από την κορυφή της Δύσης.

Ο Πολ Μίλσαπ πρόσθεσε το όνομά του στην λίστα των απόντων στους Νάγκετς δίπλα σε αυτά των Τζαμάλ Μάρεϊ και Γκάρι Χάρις, αφήνοντας το Ντένβερ χωρίς 3 βασικούς στο Ντιτρόιτ. Άλλο που δεν ήθελαν οι Πίστονς, που ψάχνουν τις νίκες με το... τουφέκι, με αποτέλεσμα να πιάσουν την ευκαιρία από τα μαλλιά και να διαλύσουν με 129-103 τους Νάγκετς, ρίχνοντάς τους από την κορυφή της Δύσης

Έπειτα από ένα ανταγωνιστικό πρώτο δωδεκάλεπτο, που βρήκε το Ντένβερ να προηγείται με 36-34, οι Πίστονς πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν με 68-55 στην δεύτερη περίοδο, παίρνοντας το πάνω χέρι στο ματς.

Αυτό αποδείχθηκε πως ήταν όμως μόνο η αρχή για το Ντιτρόιτ, που εξακολούθησε να έχει τον έλεγχο του αγώνα στην τρίτη περίοδο, μέχρι ένα νέο ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο να έχει ως αποτέλεσμα μία άνετη νίκη.

Ο Αντρέ Ντράμοντ με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Στάνλεϊ Τζόνσον να προσθέτει 18 πόντους και τον Μπλέικ Γκρίφιν 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για τους Νάγκετς, ο Τρέι Λάιλς είχε 20 πόντους, ο Μόντε Μόρις 18 πόντους και ο Νίκολα Γιόκιτς 16 πόντους με 7/17 σουτ, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.\

ΝΤΙΤΡΟΙΤ ΠΙΣΤΟΝΣ: Γκρίφιν 17 (7 ριμπάουντ), Ντράμοντ 27 (12 ριμπάουντ), Τζάκσον 14, Μπούλοκ 11, Μπράουν, Λούερ, Τζόνσον 21, Πατσούλια 4 (8 ριμπάουντ), Σμιθ 3, Καλντερόν, Γκάλογουεϊ 18, Τόμας, Κενάρντ 14

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ: Πλάμλι 15 (11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιόκιτς 16 (7/17 σουτ), Μόρις 18, Μπάρτον 10, Μπίσλεϊ 16, Λίντον, Ερνανγκόμεζ 6, Λάιλς 20, Κρεγκ, Γκούντγουιν