NBA

Οι Μπακς και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πάτησαν τους Ράπτορς στο Τορόντο!

Milwaukee Bucks' Giannis Antetokounmpo during the second half of an NBA basketball game against the Toronto Raptors Saturday, Jan. 5, 2019, in Milwaukee. The Raptors won 123-116. (AP Photo/Aaron Gash)
AP Photo/Aaron Gash AP PHOTO/AARON GASH

Τρομεροί οι Μπακς, κατάφεραν με ηγέτη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να προηγηθούν ακόμα και με 24 πόντους διαφορά στο Τορόντο και τελικά νίκησαν με 105-92 τους Ράπτορς!

Μήνυμα εστάλη. Αποστολέας: Μιλγουόκι Μπακς. Παραλήπτης: Όλο το ΝΒΑ! Οι Μπακς πήγαν στο Τορόντο και έδειξαν σε όλους ότι δεν αστειεύονται και όντες ανά διαστήματα καταιγιστικοί επιβλήθηκαν με 105-92 των Ράπτορς! Βελτίωσαν έτσι το ρεκόρ τους στο 37-13 έναντι 37-16 του Τορόντο, ενώ απέκτησαν και πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, αφού μετράνε 3 νίκες σε 4 αγώνες κόντρα στους Καναδούς.

Στον αγώνα ανάμεσα στις ομάδες με τς δύο καλύτερα ρεκόρ στο ΝΒΑ, στο παρκέ ανά διαστήματα υπήρχε μόνο μία: Οι Μπακς, οι οποίοι έφτασαν κάποια στιγμή στην τρίτη περίοδο να προηγούνται ακόμα και με 24 πόντους διαφορά, πριν δουν την αντεπίθεση των Ράπτορς να μένει στη... μέση στο τέλος.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε προβλήματα με φάουλ και είδε την άμυνα των Ράπτορς να τον δυσκολεύει. Ακόμα κι έτσι, όμως, τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους με 7/13 σουτ, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 κοψίματα, σε μία πλήρη εμφάνιση.

Ο Κρις Μίντλετον με 18 πόντους και ο Ντι Τζέι Γουίλσον με 16 πόντους ακολούθησαν σε απόδοση τον Γιάννη, σε μία βραδιά που οι Μπακς είχαν 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Για τους Ράπτορς, ο Πασκάλ Σιάκαμ είχε 28 πόντους, ο Καγουάι Λέοναρντ 16 πόντους (αλλά με 7/20 σουτ) και ο Σερτζ Ιμπάκα 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά με 4/15 σουτ.

ΚΑΤΑΙΓΙΣΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΙΓΟ... ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ

Επειτα από ένα... αναγνωριστικό πρώτο δωδεκάλεπτο που βρήκε τους Ράπτορς να προηγούνται με 25-22, οι Μπακς αποφάσισαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα. Με όπλο την άμυνά τους, τα "Ελάφια" πήραν σταδιακά το προβάδισμα και έκλεισαν την δεύτερη περίοδο προηγούμενοι με 56-47. Τα καλύτερα όμως ήταν μπροστά τους.

Στην τρίτη περίοδο το Μιλγουόκι... εξερράγη και άνοιξε το δεύτερο ημίχρονο με ένα επιμέρους σκορ 22-7, ξεφεύγοντας με 78-54! Οι Ράπτορς έδειχναν να τα έχουν χαμένα, ωστόσο βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν σε 76-87 στο φινάλε της τρίτης περιόδου και σε 83-89 στο ξεκίνημα της τέταρτης. Οι Μπακς ξέφυγαν εκ νέου με 96-83 λίγο αργότερα, ωστόσο πάλι το Τορόντο απάντησε και μείωσε σε 92-98 με 2 λεπτά να μένουν για το φινάλε.

Τότε όμως ήταν που ανέλαβε δράση ο Γιάννης, ο οποίος αρχικά έκανε μία τάπα στον Λέοναρντ και στην εξέλιξη της φάσης ευστόχησε σε 2 βολές για το 100-92, ενώ αμέσως μετά ήταν αυτός που πιστώθηκε την ασίστ στο τρίποντο του Μάλκολμ Μπρόγκντον που έκανε το σκορ 103-92 και "κλείδωσε" τη νίκη των Μπακς με ένα λεπτό να μένει για το τέλος.

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 28, Λέοναρντ 16 (7/20 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ιμπάκα 12 (4/15 σουτ, 10 ριμπάουντ, 3 κοψίματα), Λάουρι 10 (4/11 σουτ), Γκριν, Ανουνόμπι, Πάουελ 10, Μονρό, ΒανΒλίτ 10, Ράιτ 4, ΜακΚό 2

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 19 (6/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα), Μίντλετον 18 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λόπεζ 11, Μπλέντσο 14, Μπρόγκντον 11, Γουίλσον 16, Ιλιασόβα, Χιλ 10, Μπάουν, Σνελ 6