NBA

Οι Μάτζικ έκαναν το "μπρέικ" στο Τορόντο με σούπερ Όγκαστιν!

AP Photo/Alex Brandon AP PHOTO/ALEX BRANDON

Με τον Ντι Τζέι Όγκαστιν να σημειώνει το νικητήριο τρίποντο, οι Μάτζικ επιβλήθηκαν με 104-101 των Ράπτορς στο Τορόντο, έκαναν το 1-0 και έβαλαν φωτιά στην σειρά με το καλημέρα!

Πριν ξεκινήσει η σειρά των Μάτζικ με τους Ράπτορς, λίγοι έδιναν τύχη στους πρώτους. Το Ορλάντο ωστόσο φρόντισε με το... καλημέρα να δείξει ότι δεν σκοπεύει να γίνει σάκος του μποξ, αφού πραγματοποιώντας ψυχωμένη εμφάνιση νίκησε με 104-101 τους Καναδούς μέσα στο Τορόντο στο Game 1 της σειράς χάρη σε τρίποντο του Ντι Τζέι Όγκαστιν!

Ο Όγκαστιν ήταν ο κορυφαίος των Μάτζικ με 25 πόντους και 6 ασίστ, σε μία βραδιά που το Ορλάντο είχε συνολικά 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Εβάν Φουρνιέ να προσθέτει 16 πόντους και τους Νίκολα Βούτσεβιτς και Τζόναθαν Άϊζακ από 11 πόντους.

Για τους Ράπτορς, ο Καγουάι Λέοναρντ είχε 25 πόντους, ο Πασκάλ Σιάκαμ 24 πόντους και ο Φρεντ ΒανΒλίτ 14 πόντους.

ΦΑΝΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

Οι Μάτζικ φρόντισαν να δείξουν από νωρίς τις προθέσεις τους, μένοντας κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο, το φινάλε της οποίας βρήκε τους Ράπτορς να προηγούνται με 30-25. Στην δεύτερη περίοδο το Ορλάντο ήταν καταιγιστικό, καταφέρνοντας χάρη σε ένα σερί 15-0 να ξεφύγει με 57-41, κλείνοντας τελικά το πρώτο ημίχρονο προηγούμενο με 57-49.

Στην τρίτη περίοδο οι Ράπτορς αντέδρασαν και πήραν τα ηνία αγώνα, περνώντας μπροστά με 76-71, πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο έχοντας προβάδισμα ενός πόντους (76-75). Στην τέταρτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, χωρίς καμία ομάδα να μην ξεφεύγει με περισσότερους από 5 πόντους διαφορά, για να φτάσουμε στο φινάλε, με τον Όγκαστιν να κάνει το σκορ 104-101 με 3.5 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε και τον Λέοναρντ να χάνει στο τέλος την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 24 (9 ριμπάουντ), Λέοναρντ 25, Γκασόλ 13, Λόουρι (7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γκριν 13, Πάουελ 4, Ιμπάκα 5 (8 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 14, Μικς 3

ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ: Γκόρντον 10 (10 ριμπάουντ), Άϊζακ 11 (8 ριμπάουντ), Βούτσεβιτς 11 (8 ριμπάουντ), Όγκαστιν 25, Φουρνιέ 16, Ιγούντου 5, Μπιρτς 6, Κάρτερ-Γουίλιαμς 10, Ρος 10